.

Blog > Komentarze do wpisu

Wieczorną, zimową porą... "Opowiadania bożonarodzeniowe" (wyd. Media Rodzina), nie tylko na Bożenarodzenie


źródło

 "Chrześcijanie mają kilka świąt, które uwznioślają duszę. O ile Zielone Świątki są świętem urokliwym, Wielkanoc zaś świętem podniosłym, o tyle Boże Narodzenie jest świętem bliskim sercu (...).

 Na jaką porę roku przypadają owe święta? W Zielone Świątki wszystko się zieleni i pięknie pachnie; na Wielkanoc pola ogrody i lasy szykują się na uroki wiosny; Boże Narodzenie natomiast przypada na czas, kiedy dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa. Lecz mimo to jak bardzo ów czas jest pełen nadziei i otuchy, jakże wzruszający!"
Adalbert Stifter "Święta noc"

 Grudzień to czas, który wszystkim kojarzy się z mroźną zimą, śniegiem, sankami,  ciepłym kocykiem, gorącym kakao, rozpalonym kominkiem, choinką, świątecznymi lampkami.... Już niedługo wszyscy będziemy spędzać cudowne chwile w rodzinnym gronie, ciesząc się swoją obecnością. Jednak do tego czasu mamy jeszcze kilka listopadowych dni - to nie przeszkadza aby już teraz zacząć nastrajać się w tym klimacie .
 Wiem, że sklepy już dawno zastawiły półki świątecznymi słodyczami i zabawkami, jednak według mnie to bardziej wygląda, niż nadaje jakikolwiek klimat.
 A może by pójść dalej? Można by tak wieczorem zawinąć się w ciepły kocyk i trzymając kubek ciepłego kakao powspominać, pomyśleć lub przeczytać dobrą lekturę. Nim się obejrzymy miną kolejne dni a za oknem zacznie pojawiać się pierwszy śnieg a potem przyjdą tak wyczekiwane Święta.

 "Opowiadania bożonarodzeniowe" to zbiór 13 przeróżnych opowiadań traktujących o Świętach i zimie. Ich autorami są wybitni pisarze tacy jak. H.Ch. Andersen, bracia Grimm, Jack London, Aleksander Puszkin, Michaił Bułhakow czy Lew Tołstoj. Nazwiska znane i nie zawsze kojarzące się z literaturą dziecięcą. Słusznie bo owa książka tak całkowicie dla dzieci nie jest. Znajdziemy w niej utwory przeznaczone dla dzieci, młodzieży jak i dorosłego czytelnika. Ich klimat jest różnorodny - jedne są smutne i przejmujące, z kolei inne radosne i niosące nadzieję. Są opowiadania ciężkie, przez które należy przebrnąć powoli, jak i te lekkie, które czyta się szybko. W niektórych pojawiają się elementy fantastyczne i magia - inne opisują proste życie zwyczajnych ludzi. To taka mieszanina uczuć, przeróżnych tematów, kultur, zwyczajów i stylów pisania. Łączą je jednak dwie rzeczy: wyjątkowy nastrój oraz biała zima...
 Jindřich Čapek
 Przyznam, że z większością opowiadań nigdy wcześniej się nie spotkałam. Nie znałam takich utworów jak "Mrózko" Aleksandra Afanasjewa, "Trzy ciche msze. Opowieść wigilijna" autorstwa Alphinse Daudet, czy "Zawieja" Michaiła Bułhakow. Z zainteresowaniem podeszłam do lektury tego zbioru, jednak postanowiłam go sobie wydzielać - każdego dnia czytałam jedno, maksymalnie dwa opowiadania. Jedne czytało mi się lepiej, inne ze względu na styl pisania nieco ciężej. Trafiło się opowiadania, które całkowicie mnie urzekły (np. "Święta noc" Alberta Stiftera, czy też "Zamieć" Lwa Tołstoja) jak i również takie, które nie przypadło mi do gustu (do końca nie wiem dlaczego znalazło się w tym zbiorze, jedyne co łączy je z tematyką zbioru to fakt, że akcja rozgrywa się w zimie), ale wiadomo, że o gustach nie ma co dyskutować. Upodobania czytelnicze są różne - należy samemu sięgnąć po książkę aby przekonać się, czy nam się spodoba.
Jindřich Čapek
 Pod względem treści jest na prawdę dobrze. Opowiadania w zależności od gustu, czytelnik uzna za lepsze lub gorsze, natomiast od wieku - każdy może interpretować inaczej. Dla dzieci najprawdopodobniej będą to opowieści baśniowe i magiczne, z kolei dla starszego czytelnika i dorosłych, opowieści z drugim dnem ale....
 Choć okładka może sugerować, że jest to zbiór dla najmłodszych, nie powiedziałabym, że wszystkie teksty są kierowane do młodego czytelnika. Niektóre z nich mogą być dla niego zbyt poważne, niezrozumiałe a przez to również nudne. Ponadto w opowiadaniu pt "Mrózko" znajdują się trzy słowa, które najmłodszym wypadałoby ocenzurować.
Jindřich Čapek
 Rosyjscy autorzy przedstawiają wszystko takim jakim jest: bez lukru, słodzenia i przebarwienia. Uczą, przedstawiają ważne prawdy rządzące światem. Jednocześnie wywołują niezwykłe i trudne do opisania emocje
 Pamiętacie uczucia, które towarzyszyły Wam w dzieciństwie, kiedy mama bądź babcia wieczorami przy przyćmionym świetle czytały Wam ulubione baśnie?
 Kiedy wieczorem, zimową porą, kiedy leżeliście w łóżku a za oknem sypał śnieg lub przy blasku tlącej się lampki snuły Wam opowieść o "Dziewczynce z zapałkami", "Pani Zamieć"?
 Piękny choć niekiedy ciężki język jeszcze potęguje to uczucie i klimat.... potęgują tę magię i baśniowość, którymi opowiadania są przepełnione. Obecnie to coś rzadko spotykanego.
 Jest srogo, mroźno, czasem ciężko ale na swój sposób wciągająco i urzekająco. 
Jitka Némečková
 Książka ma nietypowy kwadratowy format, jest gruba i bardzo ciężka przez co nie wygodnie jest w trakcie lektury trzymać ją w dłoniach - najwygodniej ułożyć ją na biurku, ewentualnie kolanach. Twarda okładka w odcieniach granatu i bieli z widniejącą postacią (być może Dziadkiem Mrozem) siedzącą na drzewie w lesie a także ośnieżonymi świerkami sprawia wrażenie nieco magicznej. Grawerowany złotymi literami tytuł (czuć go pod palcami).  W środku na dobrej jakości, grubym papierze zapisano 13 utworów, zilustrowanych przez trzech czeskich ilustratorów, którymi są: Jindřich Čapek, Jitka Némečková oraz Zuzana Bočkayová-Bruncková. Jedne poważne, nieco srogie, inne kolorowe i baśniowe a kolejne niczym szkice ołówkiem.
Jitka Némečková
 Zawsze zwracam uwagę na ilustracje umieszczane w książkach. Według mnie stanowią one ich istotną część - nie tylko nadają klimat i ułatwiają przeniesienie się do opisywanej historii, ale również zachęcają lub zniechęcają aby zagłębić się w jej treść a nawet odłożyć ją na półkę. Do tych mam mieszane uczucia.
 Jedne na prawdę mi się spodobały, gdyż przypominały moje ulubione szkice kredkami - były delikatne, subtelne przy czym rewelacyjnie oddawały klimat czytanych opowieści oraz czasów w których one powstały (np. ilustracje Jitki Nemeckovej w opowiadaniu "Zamieć" Lwa Tołstoja).
Jitka Némečková
 Inne (te autorstwa Zuzanny Bockayova-Brunckovej) niecpecjalnie przypadły mi do gustu. Twarze postaci są nieco zniekształcone - oczodoły głębokie, oczy duże a nosy nie tylko duże ale często szpiczaste, skrzywione lub z dużymi nozdrzami. W rezultacie przypominały mi rysunki karykatur - nawet kot bardziej przypominał tego z horroru Poego niż opowieści zimowej, mimo niż w treści nic strasznego nie ma. A sikorka? Z dzioba przypominała mi kaczkę :P
 Zuzana Bočkayová Zuzana Bočkayová
 Jednak aby nie było, że krytykuję artystkę. Znalazły się też takie rysunki, które uważam za ładne a mianowicie: panoramy miasta i poszczególne małe obrazki: pszczoła, wróbelek (pomijając sikorkę z dziobem kaczki ^_^), drzewo, liście.... Oczywiście to tylko i wyłącznie moja opinia - zdaje sobie sprawę z tego, że znajdą się i tacy, którym spodobają się wszystkie prace artystki. Osobiście wolę takie, które bardziej przypominają naturalne szkice. Podsumowując, książka pod względem wizualnym i ilustratorskim prezentuje się bardzo dobrze, jednak mogłoby być jeszcze lepiej.
 Zuzana Bočkayová Zuzana Bočkayová
 "Opowiadania bożonarodzeniowe" to wyjątkowy i magiczny zbiór - lektura na długie lata i dla całej rodziny. Do czytania w wolne popołudnia, długie, zimowe wieczory, samodzielnie jak i w rodzinnym gronie. Pełna klimatu, nastroju, magii i niezwykłości. Lektura po którą warto sięgnąć. Mnie najbardziej urzekło ostatnie opowiadanie pt "Święta noc", które przepięknie mówi o Świętach Bożego Narodzenia i Wigilii.

"A gdy miliony dzieci, obdarowanych w tę noc, zasypiają w swych łóżkach, a doznane szczęście pobrzmiewa w jeszcze nie jednym z ich snów, z wysokiej wieży katedry w dużym mieście wybije północ; za nią rozdzwonią się dzwony na wieżach wszystkich kościołów w mieście. Ich dźwięk zwołuje ludzi do katedr i kościołów na pasterkę"
Adalbert Stifter "Święta noc"

~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Opowiadania Bożonarodzeniowe
Autor: Praca zbiorowa
Ilustracje: Jindřich Čapek, Jitka Némečková oraz Zuzana  Bočkayová-Bruncková
Wydawnictwo: Media Rodzina 2017
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 481

piątek, 01 grudnia 2017, ervisha
Komentarze
Gość: Iza, *.zalmos.net
2017/12/01 09:07:24
Piękne ilustracje i okładka
-
Gość: Ewa, 62.212.73.*
2017/12/01 09:21:52
Z pewnością jest to wartościowy zbiór, który warto przeczytać.

Śliczny aniołek ;)
-
Gość: Ivie, 198.50.152.*
2017/12/01 09:28:03
Takie książki można czytać nie tylko w Boże Narodzenie :)
-
2017/12/01 09:35:40
Iza,Mają swój urok :)
-
2017/12/01 09:37:06
Ewo ,Zgadzam się :)

Dziękuję. Aniołek w grudniu znajdzie się w posiadaniu Kogoś innego - postawiłam go do zdjęcia :)
-
2017/12/01 09:37:47
Ivie ,Dokładnie. Zimą ich lektura również sprawia przyjemność :)
-
Gość: Natalia, 82.77.75.*
2017/12/01 10:04:07
Śliczne wydana :)
-
2017/12/01 10:22:57
Natalio, Zgadzam się :)
-
Gość: Abc, 89.163.130.*
2017/12/01 10:49:12
Idealna na długie, grudniowe wieczory :)
-
Gość: Martyna, 51.254.104.*
2017/12/01 11:36:41
Lubię takie historie :)
-
Gość: Justyna, *.cust.tzulo.com
2017/12/01 12:04:47
Książka świetna na prezent ;)
-
2017/12/01 12:56:55
Abc ,Dokładnie :)
-
2017/12/01 12:57:26
Martyno ,Posiadają swój klimat i urok. Prawda? :)
-
2017/12/01 12:58:26
Justyno Jeśli ktoś lubi tego typu prezenty to jak najbardziej :)
-
2017/12/01 13:06:06
ale piękne dekoracje :)
-
2017/12/01 13:30:02
Bardzo fajna lektura na długie zimowe wieczory. Zaciekawiłaś mnie zwłaszcza opowiadaniem Tołstoja. Właśnie skończyłam czytać jego autorstwa "Annę Kareninę". Obecnie czytam Iwana Turgieniewa "Ojcowie i dzieci".
-
2017/12/01 13:36:50
Magdaleno , Jakie dekoracje masz na myśli? Aniołka? :)
-
2017/12/01 13:41:54
Domowe Potrawy , Książka posiada swój "zimowy klimat" :)
Jesteś zadowolona z książek po które sięgnęłaś?
-
2017/12/01 14:29:19
fajne ilustracje
-
2017/12/01 15:06:55
Niektóre ilustracje przedstawiające ludzi naprawdę potrafią przyprawić dzieci o dreszcze ;) Same pamiętamy jedną książeczkę z dzieciństwa, którą bałyśmy się w ogóle otwierać, bo obrazki były dla nas straszne. Nawet nie pamiętamy jaki był tytuł tej bajki.
-
2017/12/01 16:13:18
Fajna propozycja, żeby się "nastroić" do świąt:)
-
2017/12/01 16:46:21
czerwonafilizanka, Według mnie jedne są lepsze, inne nieco gorsze ale tak na prawdę to kwestia indywidualna :)
-
2017/12/01 16:47:40
Candy Pandas, , Może to były baśnie norweskie? O ile dobrze się orientuje jest w nich odrobina "grozy". Być może przez ten strach wypisałyście ją ze swoich pamięci.
-
2017/12/01 16:47:55
Agnieszko , Nie tylko do Świąt ale i do zimy :)
-
Gość: Marzena, *.dynamic.chello.pl
2017/12/01 17:38:30
Jak ja lubię taki świąteczny czas :-)
-
2017/12/01 18:00:50
Marzeno , Powoli zaczynasz czuć grudniową magię a może już dzisiaj ją poczułaś? ;)
-
Gość: Joanna, 66.55.159.*
2017/12/01 18:11:51
Fajna
-
2017/12/01 18:13:41
Joanno , Fajna to mało powiedziane :)
-
2017/12/01 21:32:57
Bardzo ładne wydanie i ciekawa inspiracja na prezent :)
-
2017/12/01 21:39:36
Bardzo lubię takie opowiadania, a zwłaszcza w okresie zimowym :)
-
2017/12/01 21:56:27
Julito , Rzeczywiście książka została wydana ze starannością :)
Ucieszyłby Ciebie taki prezent? :)
-
2017/12/01 21:57:32
Aniu , Często czytasz takie opowiadania? Masz swoje ulubione? :)
-
2017/12/01 22:00:14
Piękna :) Ja na razie nie tykam się takiej tematyki, bo jeszcze do świąt to może zbrzydnąć ;P
-
2017/12/01 22:18:04
Marto, Opowiadania, które umieszczono w książce można czytać przez całą zimę, nie tylko w okresie Świąt. Faktycznie tytuł zbioru to "Opowiadania Bożonarodzeniowe", ale to co je łączy to zima a nie Święta :)
-
2017/12/02 00:08:08
Póki co, to ja próbuję przez Kudłatego dzieło przebrnąć ;P
-
2017/12/02 07:46:34
Marto, Tak ciężko się je czyta? :P
-
2017/12/02 08:10:22
Ślicznie wydana. :)
-
Gość: marcepanowy kącik, *.adsl.inetia.pl
2017/12/02 09:02:12
Pierwsza ilustracja przenosi od razu do świata baśni :)
-
2017/12/02 11:41:09
Paulino , Zgadzam się:)
-
2017/12/02 11:41:40
marcepanowy kącik, , Jest magiczna, ale niestety nie pochodzi z książki ;)
-
2017/12/02 12:39:15
Bardzo lubię takie powieści :)
-
2017/12/02 13:26:24
Taka książka to świetny prezent na Mikołajki:)
-
2017/12/02 13:33:53
Ooo! To musi być naprawdę wspaniałe czytać takie opowiadanie.
Chętnie bym przejrzała... te obrazki - ach! Wspaniałe ilustracje.
Super! Uwielbiam wszystko, co pozwala nam się wczuć w ten piękny klimat.
Pozdrawiam weekendowo :)
-
2017/12/02 13:38:45
Mama Urwisa, , Często czytasz takie opowieści? :)
-
2017/12/02 13:39:32
Cukry Proste, Dla osoby, która lubi książki i tego typu opowiadania jak najbardziej. A jeśli ktoś nie wie, czy lubi, to być może dzięki tej książce polubi :)
-
2017/12/02 13:41:04
Megly , Książka rzeczywiście robi wrażenie a największe zimą. Masz rację, że przyjemnie jest ją przeglądać i czytać. Im wcześniej będziemy wprawiać się w zimowy i świąteczny nastrój tym lepiej i oby trwało to jak najdłużej :)
Ja również pozdrawiam :)
-
Gość: Ania, *.ip-167-114-102.net
2017/12/02 14:08:41
Wspaniała książka :)
-
2017/12/02 15:24:40
Bardzo przyjemna propozycja na grudniowe wieczory. Zaskoczona jestem że obok twórczości Andersena, znaleźć w niej można pozycje Bułhakowa i Tołstoja. Zamieć i Zawieja... aż ciekawa ich jestem. Jedynie do kwadratowego formatu książki nie jestem przekonana. Troszkę się dziwię się, że takie właśnie książki powstają:/
Ps. Mi się marzy taki właśnie grudzień, jaki opisujesz na wstępie... taki właśnie pamiętam z dzieciństwa. Niestety, ostatnimi laty i śniegu brak, i sanek.... jedynie kakao pozostaje;)
-
2017/12/02 16:41:24
Aniu, Jestem z niej bardzo zadowolona - jedna z moich ulubionych:)
-
2017/12/02 16:45:37
Ewo , Nie tylko grudniowe, ale zimowe :)
Wydaje mi się, że zbiór powstał z myślą o czytelniku w różnym wieku - tak aby umieszczone w nim opowiadania mogła czytać cała rodzina. Takie rodzinne czytanie nie tylko jest przyjemne, ale również zacieśnia więzi - pozostają miłe wspomnienia ;)
Dziwisz się, że powstają kwadratowe książki? :)
PS Również pamiętam taki grudzień i takie Święta... i ten czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, kiedy za oknem z nieba leci biały puch.... rozmarzyłam się ;) Teraz jeśli pada śnieg to przed Świętami albo po - brakuje mi go w Święta, bo co z tego, że teraz sypnęło śniegiem (np. w Warszawie), skoro w Święta tego śniegu może już nie być :(
-
2017/12/02 18:04:34
Lubię takie opowiadania tylko przydałby się jeszcze śnieg i mróz za oknem :)
-
2017/12/02 18:32:14
moje IDEALIA, , W wiadomościach mówili, że gdzieś w Polsce sypnęło śniegiem i jest biało :)
-
2017/12/02 22:03:38
Uważam, że taka książka to idealny prezent świąteczny. ^^
-
2017/12/02 22:04:20
Uważam, że taka książka to idealny prezent świąteczny. :)
-
2017/12/02 22:16:50
oironio,, Z pewnością dla każdego mola książkowego :D Z drugiej strony może dzięki takiej książce, ktoś kto nie przepada za książkami zmieniłby o nich zdanie :)
A Ty chciałabyś dostać taka książkę? :)
-
2017/12/03 07:44:05
Chętnie bym je oglądała i czytała. Lubię takie świąteczne pozycje :)
-
2017/12/03 09:47:24
Klaudio , Tego typu książki posiadają swój klimat i magię ;)
-
2017/12/03 09:53:39
Zapowiada się ciekawa lektura z pięknymi ilustracjami, magiczny czas przed nami a taka książka tylko pozwoli na lepsze przeżywanie tych dni, może uda się bardziej poczuć magię świąt? ;)
-
2017/12/03 11:02:48
Moim skromnym zdaniem nie jest to najoptymalniejszy format... Takie małe kwadratowe (np jakieś dziecięce) są w porządku, ale większe dużo gorzej jest wygodnie trzymać... Próbuję dla przykładu podać jakiś tytuł, ale na ten moment mam pustkę w głowie...
A śniegu na święta już u mnie od 5-6 lat nie było:( Szkoda... Pamiętam niegdysiejsze wieczory, gdy przystrojone światełkami domy, balkony czy drzewka sąsiadów pięknie mieniły się na białym tle. Odbierałam to zawsze jako takie magiczne. Same światełka, gdy po prostu jest ciemno, a śniegu brak, to już nie to samo;)
-
2017/12/03 11:07:42
Tak mało czasu :)
-
2017/12/03 12:18:19
ewo_ciasteczkowa , Według mnie to jak przeżyjemy Święta zależy tylko i wyłącznie od nas... od naszego podejścia, zachowania, tego jak będziemy celebrować każdy dzień. Magię Świąt tworzą nie tyle przedmioty, którymi się otaczamy, książki oraz filmy po które sięgamy itp ale ludzie i to jak wewnętrznie jesteśmy do tych Świąt przygotowani :)
-
2017/12/03 12:23:00
Ewo , Wielkość swoją drogą. A ciężar? Książka ma gruby papier, dużą czcionkę i kartek jest sporo co wpływa na jej wagę. Raczej nie jest to książka z którą usiądziemy zawinięci w kocyk w fotelu - chyba, że będziemy trzymać ją na kolanach ;) Jednak ogólnie została ładnie wydana (Baśnie Chińskie są tak grube i ciężkie, że książka aż skrzypi podczas otwierania :P)
Rozmarzyłam się.... również pamiętam ten puch, który sypał za oknem, drzewa przykryte białą pierzynką ze śniegu, sople lodu zwisające z dachów, światełka o których piszesz.... świat stawał się piękniejszym. I chociaż wiele ludzi narzeka na śnieg, że ciężki, że morko, trzeba odśnieżać itp to jednak zima i Święta bez śniegu to nie to samo. Doskonale wiem, że to nie śnieg i nie przedmioty są istotą Świąt ale jakby nie było śnieg sprawiał, że jest magicznej i cieplej (mimo iż to śnieg i zima). :)
-
2017/12/03 12:23:17
Marto , Na książki? :)
-
2017/12/03 12:29:50
Na pewno nie myślałam o takiej książce myśląc o liście prezentów, ale nie powiem - ucieszyłabym się. Zwłaszcza gdybym miała jeszcze w domu dziecko - świetnie czytałoby mu się te opowiadania do poduszki. :)
-
2017/12/03 12:35:54
Jak tylko zaczyna się grudzień to od razu czuję świąteczną atmosferę ;)
Książeczka bardzo klimatyczna, idealna na spokojny, wieczór w towarzystwie kocyka, ciepłej herbatki (lub kakao ;) i sypiącego za oknem śniegu :)
-
2017/12/03 12:37:28
oironio, Wydaje mi się, że nie wszystkie opowiadania zaciekawiłyby małego człowieka - po nazwiskach widać, że dobór autorów jest różny, tak aby każdy znalazł coś dla siebie (młody, starszy i dorosły) :)
-
2017/12/03 12:39:08
Lonna , Tylko tego śniegu brakuje :P
-
2017/12/03 12:42:30
W sumie to na wszystko ;D
-
2017/12/03 12:45:08
Marto , Boję się tej przedświątecznej harówki i gonitwy
-
2017/12/03 17:05:37
Ciekawa książeczka! Lubię opowiadania o Świętach i zimie :)
-
Gość: , *.toya.net.pl
2017/12/03 17:32:52
dawno nie czytałam opowiadań:)
-
2017/12/03 18:18:04
Agnieszko, W szczególności przed Świętami? :)
-
2017/12/03 18:18:30
Kathy Leonia, Co ostatnio czytałaś? :)
-
2017/12/03 20:48:32
Bardzo fajne wprowadzenie w atmosferę świąt :)
-
2017/12/03 20:55:35
Doroto, Nie tylko Świąt ale i zimy :)
-
2017/12/03 21:51:54
Świetna propozycja na długie zimowe wieczory ;)
-
2017/12/03 22:23:45
Marto, Mamy takie samo zdanie o tej książce :)
-
2017/12/04 13:05:49
Też bym tak to określiła - pomimo zimy i śniegu było cieplej, bo jakby przytulniej (jeśli można to tak określić), cieplej na sercu. Gdy otwierało się drzwi kolędnikom, a za nimi z wolna spadały wielkie płaty śniegu, było to piękne i miłe doświadczenie. Może jeszcze kiedyś go doświadczymy... :))
A książka jest bardzo ładnie wydana, tego nie neguję, po prostu wolę, tak jak to opisałaś, wygodnie się z nią rozsiąść, a tego typu formaty wygodne dla mnie nie są;)
-
2017/12/04 13:13:48
Ewo , Dokładnie.... człowiek patrzył przez okno i od razu się uśmiechał :) Nawet przyjemniej wypić kubek gorącej herbaty, kakao.... I te czerwone policzki od mrozu, czapki i płaszcze w płatkach śniegu, kiedy wchodziło się do mieszkania :)
U mnie wczoraj po południu sypnęło - dzisiaj też jest biało i zimowo... bajkowy krajobraz i oby tak było w Święta :)
Nawet przez chwilę nie pomyślałam, że masz namyśli to iż książka jest "brzydko" wydana, a nawet jeśli tak, to masz do tego prawo :) Przyznam Ci się, że rzeczywiście dość niewygodnie się ją czyta - najlepiej położyć na biurku i wówczas, ale opowiadania oraz ilustracje w niej umieszczone mają swój urok :)


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę tekst alternatywny