.

Blog > Komentarze do wpisu

Książkowy stosik od Egmont.Chłopiec,balonik i miś, Mała księga mądrości Kubusia,Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tamtędy

„Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.”
– Alan Alexander Milne – Kubuś Puchatek. Kubuś Puchatek... jedni go kochają, inni lubią, niektórym jest obojętny a jeszcze innych irytuje. Pamiętam, że kiedy Chatka Puchatka była moją szkolną lekturą uznałam ją za nudną, infantylną a do tego bez sensu i irytującą. Wolałam czytać encyklopedie, książki z ciekawostkami naukowymi, mitologię itp. a nie przygody "głupiutkiego misia" - maskotki. Dopiero kiedy wróciłam do niej po wielu latach, jako dorosła osoba, zauważyłam jej głębsze przesłanie a także sens (być może to życie sprawiło, życiowe doświadczenia...) I mimo iż nadal nie wzdycham nad jej treścią uważam ją za mądrą i z przesłaniem. Dla ludzi w różnym wieku, bo każdy może dostrzec w niej coś innego.

  Kilka miesięcy temu obejrzałam film "Żegnaj Christopher Robin" opowiadający o tym skąd wziął się pomysł na Kubusia Puchatka oraz Jego przyjaciół a także jak powstała cała ta historia. To takie ciepłe, przyjemne kino do obejrzenia z rodziną. Dobrze ukazano w nim relacje ojciec-syn a także ich wspólną pracę nad tworzeniem książki. Widz poznaje wiele ciekawostek odnośnie powstawania książek o Puchatku między innymi genezę imienia Winnie the Pooh a także oryginalnych ilustracji do pierwszych wydań przygód misia o bardzo małym rozumku.
  Do tego dochodzi piękna sceneria, wzruszająca końcówka ale... zabrakło mi tego "czegoś", jakiś większych emocji abym dłużej pamiętała o tym filmie po skończonym seansie. Jakby nie było według mnie warto go obejrzeć.

  Film doczekał się swojej kontynuacji pt "Krzysiu gdzie jesteś", którą chciałabym obejrzeć. Tym czasem trafiła do mnie książka Chłopiec, balonik i miś. Kubuś i Przyjaciele. Krzysiu, gdzie jesteś? Oparta na tym filmie. Książka w której nie Krzyś a Krzysztof, stateczny mąż i ojciec przytłoczony kłopotami i zmagający się z codziennymi problemami pewnego dnia postara się przywołać swoją dziecięcą wyobraźnię i wrócić do dziecięcych przyjaciół i zabaw. Czy to mu się uda?

  Historia opowiedziana w książeczce jest bardzo krótka. To jedno opowiadanie rozpisane na 40 stron, gdzie znaczną część zajmują ilustracje, tak więc tekstu jest tutaj niewiele. Jednak jak mawiają "nie liczy się ilość a jakość" i w przypadku tej pozycji, to odpowiednie określenie.

  Krzyś nie jest już Krzysiem a Krzysztofem - dorosłym mężczyzną mającym swoje Ważne Sprawy jak każdy dorosły. Pewnego dnia powraca do Stumilowego Lasu, jednak las, który tak dobrze znał i pamiętał jako mały chłopiec nie jest już taki sam. Wydaje mu się jakiś obcy i nieznany. Nie poznaje swoich przyjaciół a oni nie poznają jego. Już nie potrafi pocieszyć się swoim czerwonym balonikiem a pewnego dnia gubi swojego najlepszego przyjaciela - Kubusia.

  Nie będę więcej pisać o treści, gdyż powiedziałabym zbyt wiele a Wam odebrałabym radość z czytania. Jednym może wydawać się ona infantylna, jednak jeśli spojrzymy głębiej, dostrzeżemy piękno i przesłanie jakie ze sobą niesie.
  Mówi ona o przemijającym czasie i tym co ze sobą niesie.
  O tym jak zmieniamy się z każdym dniem, jak zmieniają się nasze priorytety, cele, marzenia....
  O tym o czym zapominamy i co gubimy podążając za swoimi Ważnymi Sprawami.
  Będąc dzieckiem wszystko wydaje się prostsze, bardziej kolorowe i piękniejsze. Kiedy dorastamy często nasze życie zaczyna blaknąć aż w końcu zostaje pozbawione kolorów. My tracimy radość i sens życia. Błądzimy...
  Jej treść porusza również kwestię przyjaźni i tym jak bardzo jest ona ważna. 

  "Chłopiec, balonik i miś" to książka napisana z myślą o najmłodszych, jednak napisana w taki sposób, że dotrze do serca nie jednej dorosłej osoby. Warto zwrócić na nią uwagę, w szczególności kiedy lubi się Kubusia Puchatka. Nie możemy być pewni co wydarzy się w przyszłości. Ja również tego nie wiem, ale już zdecydowałam, że książeczkę kiedyś podaruję mojej Bratanicy w prezencie :)

“Czasami jedyna rzecz, którą powinniśmy zrobić, to NIC nie robić (…)
Z takiego nic może wyniknąć naprawdę COŚ” 

Tytuł: Chłopiec, balonik i miś. Kubuś i Przyjaciele. Krzysiu, gdzie jesteś? | Autor: Brittany Rubiano | Ilustrator: Mike Wall | Tłumaczenie: Adrianna Zabrzewska | Wydawnictwo: Egmont | Oprawa: twarda | Objętość: 40 stron


  Druga książeczka o Kubusiu Puchatku to Mała księga mądrości Kubusia. Kubuś i Przyjaciele. Jak możecie się domyślić to zbiór cytatów i złotych myśli z dwóch części przygód o "głupiutkim misiu". Teraz wszyscy jego fani nie muszą szukać w książkach, gdyż wszystkie cytaty umieszczono w jednym miejscu z małym gratisem jakim jest drobny komentarz odnośnie danego cytatu.

  Cytaty sprawdzą się nie tylko w przypadku fanów Puchatka ale również wszystkich tych, którzy szukają złotych myśli na wszelkiego rodzaju okazje (urodziny, imieniny, Dzień Babci i Dziadka...), dedykacje do książek, wpisy do pamiętników, albumów itp a także bez okazji.

Tytuł: Mała księga mądrości Kubusia. Kubuś i Przyjaciele | Autor: Brittany Rubiano | Ilustrator: Mike Wall | Tłumaczenie: Adrianna Zabrzewska | Wydawnicwo: egmont | Oprawa: miękka | Objętość: 216 stron | Cena: 29,99


 Na końcu chciałabym opowiedzieć Wam o pięknie ilustrowanym komiksie Bereniki Kołomyckiej pt "Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tamtędy". Jest to kontynuacja trzech poprzednich tomów "Tam", "Najdalej" oraz "Świt".
  Bohaterowie albumu nadal podróżują w nieznane, oddając się refleksji odnośnie życia, przemijania a także tego co ich spotyka i co czują. Tym razem myślami wybierają się w podróż do przeszłości wspominając swoje przygody. I tak Malutki Lisek opowiada o tym jak kiedyś, nim poznał Wielkiego Dzika sam zamieszkiwał dolinę do czasu aż zawitał do niej Wilk Stepowy. Malutki Lisek chciał zaprzyjaźnić się z przybyszem, jednak Wilk oświadczył, że wyrusza w dalszą podróż. Lisek zaczął tęsknić.
  Dzik opowiedział o swojej bardzo licznej rodzinie, która robiła wiele hałasu, tym jak postanowił coś zmienić i odejść od stada a także reakcji jego bliskich na tę wiadomość.... tak na prawdę to brak jakiejkolwiek reakcji. W Wielkim Dziku kłębiło się wiele przeróżnych emocji. Pobiegł przed siebie i wtedy... Spotkał Malutkiego Liska. Jego serce wypełniła kolejna fala uczuć.
  I trzecia - nie ostatnia historia. Wspomnienia o dolinie, którą zamieszkiwał Lisek. Pragnienie jej ponownego zobaczenia. Tęsknota, smutek ale i radość z podjętej decyzji...
  A na koniec opowieść przyjaciółki Liska i Dzika - foki. Równie ważna i cenna. O odmienności, nieśmiałości i braku wiary w siebie. O stawianiu sobie barier i pokonywaniu ich a także tym, że wyzwania mogą być fajne. O życiu...

  Być może wydaje się Wam, że te historyjki są błahe, bez sensu i nijakie. Napisane prostym słowami, krótkimi zdaniami, bez udziwnień, metafor i innych środków. Prosto, jasno i czytelnie. Bez komplikacji. Dosłownie. Jednak według mnie nie są błahe a ważne. Ich treść to nie tylko wspomnienia, historia ich spotkania i przyjaźni. To również a może i przede wszystkim historia o uczuciach i emocjach, które im wówczas towarzyszyły. Przeróżnych - tych prostych i przyjemnych, ale również trudnych, ciężkich i bolesnych. Bo miedzy innymi z tego składa się nasze życie... ze wspomnień i emocji. A o tych ciężko mówić nawet dorosłym. A dzieciom? Niektórym może być jeszcze ciężej, bo czasem dzieci zamykają się w sobie.
  Zostaje tutaj również poruszony motyw przyjaźni, jej istoty i siły a także tęskonty za tym co było. Za domem, bo poznawać świat jest fajnie. To przyjemna przygoda, ale po jakimś czasie powracają wspomnienia - pojawia się pustka i pragnienie powerotu do tego co było. Kiedyś.

  W moim odczuciu "Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tamtędy" to udana kontynuacja poprzednich komiksów (pisałam o Tomie II i III). Spokojna, refleksyjna i nostalgiczna. Prosta, dla niektórych boże i błaha oraz banalna, ale mądra. Prosto i bez komplikacji mówi o tym co ważne. Wyjaśnia, że różnym sytuacjom w życiu towarzyszą przeróżne uczucia, które nie zawsze są przyjemne. Może również stanowić zachętę do mówienia o emocjach uczuciach z dzieckiem. Delikatnie i powoli ale otwarcie.

  Treść uzupełniają klimatyczne i miejscami na prawdę urzekające akwarele. Od razu zauważyłam, że bohaterowie a w szczególności Malutki Lisek są jakby poważniejsi. W treści również można dostrzec, że dojrzali - dojrzewali z każdym tomem. Poznawali więcej prawd o świecie, prawach które nim rządzą ale również o samych sobie i swojej przyjaźni.

Za możliwość recenzji dziękuję wydawnictwu Egmont

wtorek, 09 października 2018, ervisha
Tagi: książki
Komentarze
Gość: Fiona, 142.93.111.*
2018/10/09 15:25:06
Rzeczywiśce perełki :)
-
Gość: Natalia, 23.226.237.*
2018/10/09 15:34:26
Lubię Kubusia :)
-
Gość: , 198.7.62.*
2018/10/09 15:50:20
Fajne książki a ilustracje w komiksie piękne
-
Gość: Agnieszka Kaniuk, 91.226.102.*
2018/10/09 15:57:09
Kocham Kubusia Puchatka.
-
2018/10/09 18:37:49
FionoZnajdą się osoby, które również będą tak uważać ;)
-
2018/10/09 18:38:05
Natalio Dużo osób lubi ;)
-
2018/10/09 18:38:27
Anonimie ,Rzeczywiście są urocze ;)
-
2018/10/09 18:38:46
Agnieszka Kaniuk ,Od jak dawna? :)
-
Gość: Iza, *.zalmos.net
2018/10/09 18:42:54
Fajne książeczki :)
-
2018/10/09 18:43:58
Izo ,Miło, że tak uważasz :)
-
Gość: Agnieszka, *.rev.poneytelecom.eu
2018/10/09 19:12:10
Chętnie obejrzę ten film o Krzysiu i Kubusiu :)
-
2018/10/09 19:15:05
Na pewno kiedyś kupię tę pierwszą książkę o Kubusiu. :) Gdy byłam mała mama czytała mi jego przygody na okrągło, że prawie znałam obie książki na pamięć. :D Uwielbiałam ją. <3 Coś czuję, że z wielką radością powróciłabym do "głupiutkiego misia". :)
-
2018/10/09 19:29:56
Agnieszko ,Ja również :)
-
2018/10/09 19:31:00
oironio ,Taki sentyment... jednak musisz miec na uwadze, że ta pierwsza książka powstała na motywach filmu, więc to coś zupełnie innego od znanego Ci Puchatka, jednak nie wykluczam, że zauroczy Ciebie ta opowieść :)
-
Gość: , *.toya.net.pl
2018/10/09 19:57:38
wygląda uroczo:)
-
2018/10/09 20:02:29
Którą z książek masz na myśli? :)
-
Gość: Ewelina, *.ovh.net
2018/10/09 20:12:36
Śliczne :)
-
2018/10/09 20:53:09
Kubuś Puchatek <3 Uwielbiam go. Chyba kupię tą książeczkę mojemu bratankowi :D
-
2018/10/09 21:29:39
Ewelino ,Rzeczywiście posiadają swój urok ;)
-
2018/10/09 21:30:11
Futka ,Którą? Pierwszą, czy drugą? A może kupisz ją również dla samej siebie? :)
-
2018/10/09 23:39:19
Prześliczne :) Takie pozycje obowiązkowe w biblioteczce domowej :)
-
Gość: truskaweczka, *.dynamic.mm.pl
2018/10/09 23:46:17
Cudowne ilustracje.
-
2018/10/10 08:32:10
Wydawnictwo Egmont o Ciebie zadbało, bardzo fajne książki dostałaś ;).
Jako dziecko uwielbiałam Kubusia Puchatka, teraz jako stara baba czytam co innego :). Jednak znajomym dzieciakom i ich rodzicom zawsze bardzo polecam przygody tego misia o małym rozumku, bo to całkiem wartościowa lektura... Może nawet kupię którąś z tych książek mojemu chrześniakowi, który uczy się czytać ;)
-
2018/10/10 08:35:24
Aniu ,Takie pozycje wnoszą coś więcej niż tylko ładne ilustracje ale nie kazdy to dostrzeże, ale będa tacy którzy dostrzegą :)
-
2018/10/10 08:35:41
truskaweczka , Wpadają w oko :)
-
2018/10/10 08:38:02
rabebucher ,Książeczki, które w przyszłości podaruję Bratanicy :)
Ja książkowego Puchatka doceniłam jako "stara baba", kiedyś za nim nie przepadałam (zarówno za ksiązkowym jak i bajkowym). Teraz również nie pałam do niego miłością ale dostrzegam piękno i morał w tej opowieści :) Twój chrześniak lubi Kubusia? :)
-
Gość: Ania, 149.202.98.*
2018/10/10 08:39:37
Cudowne książeczki <3
-
Gość: Ivie, 198.50.152.*
2018/10/10 09:51:33
Piękne książki :)
-
2018/10/10 10:06:11
Podobają mi się cytaty z Puchatka, choć podobnie jak Ty nie lubiłam go będąc dzieckiem, a dopiero w późniejszym czasie;)
-
2018/10/10 10:14:23
Aniu ,Posiadają swój urok :)
-
2018/10/10 10:15:07
Ivie ,Z pewnością nie są banalne ;)
-
2018/10/10 10:15:37
Ewo , Niektóre rzeczy doceniamy i dostrzegamy ich piękno z czasem :)
-
2018/10/10 10:18:24
Piękne wydanie Kubusiowych opowieści. Rozumiem tych, których misio denerwuje, nas osobiście raczej rozczula. Byliśmy też rodzinnie na filmie, super sprawa :)
-
2018/10/10 11:00:22
Doroto ,Kubuś posiada zarówno swoich przeciwników jak wielbicieli a także tych, którzy pokochali go po latch lub po latach zaakceptowali. Zdania są podzielone. Jednak według mnie każdy w niektórych cytatach odnajdzie coś dla siebie, bo one są uniwersalne :)
Film chciałabym obejrzeć :)
-
Gość: , 51.254.104.*
2018/10/10 11:32:57
Już wiem komu ją kupię :)
-
Gość: Mama z różową torebką, *.internetdsl.tpnet.pl
2018/10/10 12:16:48
Ostatnio znowu więcej Kubusia się zrobiło, ale jakoś mocno mnie nie ciągnie do niego, w przeciwieństwie do Liska
-
2018/10/10 12:30:27
Anonimie , Komu? :)
-
2018/10/10 12:31:52
Mama z różową torebką, Niedługo Puchatek zacznie wyskakiwać z lodówki xD,
-
2018/10/10 13:00:15
Kocham Kubusia Puchatka <3
-
2018/10/10 13:30:31
Na "Krzysiu, gdzie jesteś?" też chciałyśmy się wybrać z naszą siostrą, która była u nas na weekend :D Jednak za dużo miałyśmy do zwiedzania i nic z filmu nie wyszło :/
-
Gość: , 142.93.111.*
2018/10/10 13:46:34
Uwielbiam <3
-
2018/10/10 13:48:29
Iwono , Od zawsze? :)
-
2018/10/10 13:49:20
Candy Pandas , Nie tym razem to innym - według mnie lepiej spożytkowałyście ten czas. Nie ma nic piękniejszego niż wspólnie spędzone chwile i wspomnienia :)
-
2018/10/10 13:49:37
Anonimie Od zawsze? :)
-
2018/10/10 20:44:47
Ale mam nadzieję, że Kubuś został niezmienny z charakteru. :D
-
2018/10/10 20:48:17
oironio, , Głupiutki i łakomy? xD
-
2018/10/10 21:05:02
Jako dziecko lubiłam czytać o Kubusiu Puchatku ;-)
-
2018/10/10 21:09:49
Dokładnie, taki jakiego go pamiętam z dzieciństwa. :D
-
2018/10/10 21:10:20
domowe-potrawy ,Często je czytałaś? :)
-
2018/10/10 21:11:03
oironio, A to, że był uroczy i na swój sposób inteligentny (a jednak) już nie? xD
-
Gość: , *.toya.net.pl
2018/10/10 22:22:06
miłego dnia:)
-
2018/10/11 06:48:01
Dziękuję i wzajemnie :)


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny
tekst alternatywny

tekst alternatywny