Blog > Komentarze do wpisu

Książka na Święta cz III |Boże Narodzenie w Bullerbyn, Skrzat nie śpi, Patrz, Madika, pada śnieg!


zdjęcie

 Kolejna odsłona pomysłów na książkowy prezent na mikołajki bądź Święta. Nie wiem ile jeszcze takich wpisów pojawi się na blogu - oprócz nich z pewnością wrzucę jeszcze kilka osobnych recenzji, które przeczytałam - być może któraś z nich zwróci Waszą uwagę.
I od razu zaznaczam, że proponuje książki, które przeczytałam - tego roku lub na przestrzeni lat, tak więc nie są to strzały w ciemno, chociaż wiem, że tego roku pojawiło się sporo takich książek a z ubiegłych lat jest ich jeszcze więcej. Jednak o tym w osobnym wpisie - niedługo pojawi się specjalna zakładka w której zebrałam więcej takich książek... oczywiście jeśli chcecie. Dajcie znać :)

  Jest noc. Gwiazdy migoczą na niebie, zaspy pokrywają zagrody, śnieg połyskuje swoją bielą i panuje srogi mróz, dlatego ludzie podtrzymują ogień w swoich domach. Wszyscy mieszkańcy zagrody położonej samotnie po środku lasu smacznie śpią.
  Śpią w cieple domowego ogniska i śnią. Śpią i śnią. Wszyscy...

A czy aby na pewno?

  Oto każdej nocy, kiedy ludzie pogrążeni są we śnie ktoś wychodzi z kąta na strychu stodoły i udaje się do stodoły. Tam stawia swoją latarenkę na ziemi i szepcze do zwierząt. Napawa ich serca spokojem, otuchą i nadzieją "Niejedną zimę widziałem, każda minęła". Zagląda też do pokoju dzieci, jednak nie odzywa się ani słowem - nie chce ich obudzić. A z nimi również chciałby porozmawiać - po skrzaciemu.

  Skrzat nie śpi to niezwykłe i nastrojowe opowiadanie Astrid Lindgren będące parafrazą popularnego w Szwecji wiersza Viktora Rydberga pt. „Tomten” pt "Skrzat" z 1881 roku. W połączeniu z nastrojowymi ilustracjami Kitty Crowther, tworzy wyjątkową całość. Oszczędna w słowach, powolna i bardzo prosta wprowadza w stan spokoju, relaksu, odprężenia... Pobudza wyobraźnię i wycisza, niczym baśń lub kołysanka. Idealnie wpasowuje się w zimowy nastrój, wieczory a także przed snem.... aby zasnąć i śnić o wiośnie.
  Piękna, magiczna i refleksyjna kołysanka dla każdego - małego, większego i całkiem dużego. O zimie, skrzacie i o życiu.

 Kto wie? Może poddasza Waszych mieszkań również zamieszkuje taki skrzat, który zimą kiedy słodko i smacznie sobie śpicie dogląda Waszego domostwa. Pielęgnuje i rozmawia...

Tytuł: Skrzat nie śpi | Autor: Astrid Lindgren | Ilustracje: Kitty Crowther | Przekład: Anna Węgleńska  | Wydawnictwo: Zakamarki | Okładka: Twarda | 

Patrz, Madika, pada śnieg! Pierwszy śnieg już mamy za sobą. Poprószyło, przymroziło i przeszło. Śniegu nie ma, chociaż chłód czasem daje się we znaki, ale na przemian czasem świeci słońce. I nim się obejrzymy sypnie na dobre. Mam taką nadzieję, bo Święta bez śniegu to nie to samo. Śnieg w Święta musi być.  "Patrz, Madika, pada śnieg!" to historia sióstr - Madiki i Lisabet. Gdy Czerwcowe Wzgórze w przykrywa śnieg dziewczynki od razu zaczynają zabawę co kończy się chorobą Madiki. Następnego dnia dziewczynka musi zostać w domu, natomiast Lisabet wyrusza do miasta w poszukiwaniu świątecznych prezentów. Żądna przygód oddala się od swojej opiekunki i wskakuje na stojące tam sanie i razem z nieświadomym niczego właścicielem, wyjeżdża daleko w las. W końcu zbiera się na odwagę by powiadomić woźnicę o swej obecności. Ten jednak nie zamierza wracać do miasteczka i pozostawia Lisabet samą w lesie. Jest ciemno, pada śnieg a droga do domu daleka....  Książka może wzbudzić wiele emocji. Mała dziewczynka - dziecko oddala się od domu. Jest sama w niebezpiecznym lesie, gdzie tak na prawdę na każdym kroku może czyhać na nią niebezpieczeństwo. To może działać na wyobraźnię w szczególności Matki, Babci, Cioci... osoby, która zajmuje się dziećmi. No bo jak? Zaraz stanie się coś złego! Oczywiście przygoda kończy się dobrze. Jest strach i niepewność, ale dziewczynka cała i zdrowa trafia do domu. Jednak w jaki sposób tam się znalazła, tego już Wam nie powiem. To sekret tej opowieści.

  To prosta historia w której strach przeplata się z miłością, ciepłem i wrażliwością. Historia, która pokazuje jakie konsekwencje może przynieść nieposłuszeństwo, jak może być niebezpieczne i groźne.
  Jednocześnie przypomina, że dzieci są ciekawe świata i czasem robią na przekór nie dlatego aby zrobić nam na złość, ale by ten świat poznać, doświadczyć czegoś nowego.
 I tak jak dzieci powinny pamiętać aby zawsze słuchać się starszych, tak my dorośli o tym, że również kiedyś byliśmy dziećmi rządnymi przygód - być wyrozumiali.
 I jest coś jeszcze... ta opowieść pokazuję siłę siostrzanej miłości a także znaczenie rodziny.

Tytuł: Patrz, Madika pada śnieg! | Autor: Astrid Lindgren | Ilustracje: Ilon Wikland | Przekład: Anna Węgleńska | Wydawnictwo: Zakamarki | Okładka: Twarda | Liczba stron: 32

Edycja 10 grudnia po konsultacji z wydawcą!

Boże Narodzenie w Bullerbyn

   "Boże Narodzenie w Bullerbyn" to opowiadanie napisane dla dzieci z okazji Świąt Bożego Narodzenia, w którym zostały wykorzystane znane wątki z powieści "Dzieci z Bullerbyn" (a nie tak jak wyczytałam w pewnej książkowej grupie, fragment powieści).
  Kiedy zbliża się ten magiczny czas, dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach. Na wszystkie możliwe sposoby pomagają rodzicom w przedświątecznych przygotowaniach. W powietrzu unosi się miłość, radość, wzajemny szacunek... cudowna świąteczna atmosfera, którą wielu z nas pamięta z czasów dzieciństwa. Nadchodzi Wigilia...  Po latach i moich trudnych początkach z tymi dziećmi, poczułam urok, czar, magię... dziecięcą radość, beztroskę ale również wzajemne wsparcie, zaufanie, szacunek do osób starszych.
  Święta pełne magii, miłości, zapachu pierniczków, ozdób robionych z papieru, miłości i bliskości... nie to co teraz promują media. Nie wszechobecna komercja zamiast tego komercja, materializm, prezenty, fałszywość. A ciepło rodzinnego mieszkania, wspólne celebrowanie chwil i to co w Świętach najważniejsze... Taka lekcja życia.


Tytuł  Boże Narodzenie w Bullerbyn | Autor: Astrid Lindgren | Ilustracje: Ilon Wikland | Tłumaczenie: Anna Węgleńska. Wydawnictwo Zakamarki | Okładka: twarda | Ilość stron: 32

W dzisiejszym wpisie to byłoby na tyle. Podobają Wam się wpisy z tej serii? Co o nich sądzicie?

O innych książkowych prezentach możecie przeczytać:
Cz I
Cz II
Cz III 

CZ IV  

czwartek, 06 grudnia 2018, ervisha
Komentarze
Gość: Iza, *.zalmos.net
2018/12/06 09:03:41
Świetne zestawienie :)
-
Gość: Ewa, 37.48.125.*
2018/12/06 09:42:09
Świetny pomysł na prezent pod choinkę, który ucieszyłby niejedno dziecko :)
-
Gość: Agnieszka, *.rev.poneytelecom.eu
2018/12/06 10:02:40
Każda z książek niewątpliwie zachwyci niejednego młodego czytelnika :)
-
Gość: Justyna, *.nux.net
2018/12/06 10:33:21
Lubiłam "Dzieci z Bullerbyn", chętnie tym przeczytałabym ją jeszcze raz :)
-
Gość: Agnieszka Kaniuk, 91.226.102.*
2018/12/06 10:36:09
Pierwszy tytuł bardzo mnie zaciekawił, a do tego jego wydanie urzeka.
-
2018/12/06 10:36:12
Jako dziecko byłam fanką "Dzieci z Bullerbyn", więc z sentymentu chętnie bym kupiła tę ostatnią książkę ;).
W tym roku już kupiłam większość prezentów i niestety to nie były książki, bo u mnie w rodzinie bardziej cenione są praktyczne rzeczy... Dlatego też sama nie spodziewam się książkowych prezentów na Gwiazdkę... Ale czasem tak bywa...
-
2018/12/06 10:48:58
Izo Miło mi :)
-
2018/12/06 10:49:41
Ewo ,Uważam tak samo - znajdą się dzieciaki, które z takich książek byłyby zadowolone :)
-
2018/12/06 10:50:09
Agnieszko ,Aby tylko trafić w czytelniczy gust :)
-
2018/12/06 10:50:37
Justyno , Ja kiedyś wrócę do tej książki - być może tym razem spodoba mi się ;)
-
2018/12/06 10:51:06
Agnieszko , Mnie również urzekła ta opowieść :)
-
2018/12/06 10:53:41
rabebucher ,Czytałam, że są to fragmenty z tejże powieści - pewności nie mam. Jako dziecko nie przepadałam za tą ksiązką - bardzo ciężko mi się ją czytało, wydawała mi się infantylna, zbyt prosta ale kiedyś do niej wrócę ;)
Dlaczego niestety? Jestem zdania, że kupuje się coś co dla kogoś będzie praktyczne i spodoba mu się a nie to co my chcielibyśmy dostać. Jeśli Rodzinka będzie z tych prezentów zadowolona, to świetnie :) ja na żadne prezenty ze strony rodziny nie liczę ale sama rodzince już zrobiłam ;)
-
2018/12/06 11:31:20
Nie czytałam tych książeczek, ale z pewnością sa to świetne pomysły na prezent dla dzieciaków :) W dzisiejszych czasach dzieciom potrzeba takich dobrych opowiadań, a nie dawania im pod choinkę tabletów, telefonów i innych elektronicznych gadżetów.
-
Gość: , *.ovh.net
2018/12/06 11:33:58
Śliczne rysunki :)
-
2018/12/06 11:58:59
Natalie Forever, , Jak najbardziej... z pewnością są dzieci, które wolą książki od nowinek technologicznych, które zepsują się, przestaną być "modne" bo wyjdzie nowszy model itp. Książki to pamiątka na całe życie ;)
-
2018/12/06 11:59:14
Anonimie , Wszystkie? :)
-
2018/12/06 12:24:43
super propozycje, uwielbiałam Dzieci z Bulerbyn :) jeszcze kilka lat i będę je czytać z córą :)
-
2018/12/06 12:35:36
Aga cynamonowa Kilka? Dużo? A nie myślałaś aby przeczytać książkę dla siebie samej? :)
-
Gość: , *.ip-167-114-102.net
2018/12/06 12:49:55
Uwielbiam te ilustracje <3
-
2018/12/06 13:05:47
Bardzo ciekawe propozycje. Sama ostatnio częściej sięgam po książki dla dzieci, więc nie zdziwiłabym się, gdyby któraś z nich w końcu wpadła w moje ręce.
-
2018/12/06 14:08:22
Kurczę, czemu taka poważna muszę być? W sensie, że np "Dzieci z Bullerbyn" to jedna z ulubionych książek dzieciństwa, a nie potrafiłabym do niej wrócić. Podobnie jak do książek Musierowicz - próbowałam, ale magia gdzieś uleciała. Smutne to w sumie :(
-
2018/12/06 14:24:10
Anonimie , Które?
-
2018/12/06 14:25:30
Natalio Sięgasz po nie dla siebie samej, czy czytasz z jakimś Maluszkiem? :)
-
2018/12/06 14:38:15
Anonomowa A ,Istnieją książki, których piękno dostrzegamy po latach, takie których piękno nigdy nie ustaje jak również te, których piękno trwa w naszych sercach przez określony moment. Być może właśnie tak jest z Tobą i tymi książkami i to nic złego a normalnego :) Jest też trzecia opcja - na ten moment co innego zaprząta Twoje serce - inna magia, magia czegoś innego :*
-
2018/12/06 14:38:22
Ervisha, ja jako dziecko nie lubiłam czytać, dlatego fakt, że wtedy spodobały mi się "Dzieci z Bullerbyn" jest wart odnotowania ;).

Ubolewam nad tym, że nikt z mojej rodziny nie jest zapalonym czytelnikiem, bo miałabym łatwiej z wyborem prezentów ;). Bo teraz to mam ogromny problem co kupić, a tak to bym wybrała jakąś fajną książkę... Ale i nie tylko o to chodzi, chciałabym też podyskutować z kimś z rodziny o przeczytanych książkach, ale nie mam z kim... Pozostaje mi tylko blogosfera i Instragram...

Z kolei jeśli chodzi o prezenty ze strony rodziny, to wiem, że coś na pewno dostanę, bo zawsze dajemy sobie nawzajem prezenty ;). I wiem, że to nie będzie żadna książka, bo moja rodzina nie uznaje książek jako prezentów. Tyle ;)
-
Gość: truskaweczka, *.dynamic.mm.pl
2018/12/06 14:48:55
Pierwszy tytuł jest wspaniale wydany
-
2018/12/06 15:38:06
Trzecia opcja jest najbardziej prawdopodobna... zakochałam się, tak jak mi dane na razie :) Na miłość dosłowną będę musiała jeszcze poczekać.
-
2018/12/06 15:43:49
Wspaniałe zestawienie, wszystkie książki prezentują się cudownie a historie wydają się być ciekawe, poruszające i długo zapadające w pamięć. Sama nie znam żadnego tytułu, tym bardziej miło było o nich poczytać i trochę się o nich dowiedzieć, ale chyba jednak zdecyduję się coś zakupić- wspaniałe recenzje :)
Pozdrawiam cieplutko!
-
Gość: Bogusława Pawłowska, *.play-internet.pl
2018/12/06 17:27:56
Super na mikołajki ;) www.odslonkulture.pl
-
Gość: , *.toya.net.pl
2018/12/06 18:06:56
kochałam dzieci z bullerbyn:)
-
Gość: marcepanowy kącik, *.adsl.inetia.pl
2018/12/06 18:08:47
Pięknie zilustrowana, sama chciała bym pod choinkę :)
-
2018/12/06 18:20:04
rabebucher Dlatego to taka "wyjątkowa" książka. Posiadasz swój egzemplarz? :)

Gdyby w mojej rodzinie ktoś kochał książki tak jak ja (nie wliczam Bratanicy, bo jest za mała), miałabym z kim rozmawiać o książkach a tak również nie mam... nie mogę porozmawiać o grach, o książkach... tak pusto, bo jednak internet to nie to. Sama wiesz :) A prezent nie musi być książkowy, najważniejsze aby był z serca ;) Ostatnio siostra zapytała mnie co chciałabym dostać na Święta - głupio mi było ale tak mnie męczyła, że podałam tytuł książki i zobaczymy. Nie licze na to, że coś mi kupi, bo nie musi. Ja wolę dawać. Wczoraj z Mikołajem poszłam do Bratanicy i Brata z Bratową :)

-
2018/12/06 18:20:22
truskaweczka ,Tak jak pozostałe książki od wydawnictwa :)
-
2018/12/06 18:21:54
Anonomowa A. ,Zakochałaś się a miłość uskrzydla i jest piękna jeśli tylko jest szczera i niech to uczucie trwa. Z czasem przyjdzie czas na coś więcej i inną miłosć :* <3
-
2018/12/06 18:23:15
Ayuna, ,Dziękuję. Miło, że tak uważasz :* Nie słodzisz mi za bardzo? :)
Nie czytałaś Dzieci z Bullerbyn? :)
-
2018/12/06 18:23:34
Bogusława Pawłowska , Dla ksiązkocholika owszem ;)
-
2018/12/06 18:23:47
Anonimie , Przeszło Ci? :)
-
2018/12/06 18:24:05
marcepanowy kącik, ,O której książce myślisz? :)
-
2018/12/06 19:17:29
Dziękuję za propozycje, może wśród nich znajdę coś dla siebie:)
-
2018/12/06 19:23:25
Nie ma za co :)
-
Gość: Martyna, 51.254.104.*
2018/12/06 19:24:24
Świetna lista :)
-
2018/12/06 19:31:18
Martyno ,Coś wpadło Ci w oko? :)
-
2018/12/06 19:37:00
Uwielbiam książeczki dla dzieci w świątecznym klimacie :) powrót do Dzieci z Bullerbyn też mógłby być ciekawy. Książka to wspaniały prezent :)
-
2018/12/06 20:03:21
Sady, W takim razie może powrócisz do Bullerbyn? :)
Ksiązka to świetny prezent ale nie dla każdego - nie każdy lubi ksiązki ;)
-
2018/12/06 20:33:34
Uwielbiam dzieci z Bullerbyn! To jedna z serii, które najmilej wspominam :)
-
2018/12/06 20:41:27
Małgosiu ,Serii? Jest chyba jedna książka "Dzieci z Bullerbyn" i osobno wydane książeczki będące fragmentami tejże powieści :)
-
2018/12/06 21:04:36
Fajnie, że pokazałaś inne książki Astrid Lindgren niż "Dzieci z Bullerbyn". A że tę ostatnią bardzo dobrze się czytało, chętnie sięgniemy po inne tytuły.
-
2018/12/06 21:13:50
Królowa Karo Mnie tak samo a pisarka w swoim dorobku ma jeszcze więcej opowieści :)
-
Gość: Marta, *.wolomin.net
2018/12/06 23:03:36
Szkoda, że teraz śnieg to głównie w książkach xD
-
2018/12/07 03:06:00
o, myślę że może to być całkiem spoko prezent :)
-
2018/12/07 10:03:25
No to ups, źle się wyraziłam. Dzięki za wyjaśnienie! :) Niemniej chętnie bym wróciła do tej książki i przypomniała sobie całą historię. :)
-
2018/12/07 10:18:55
Marto ,U mnie również za oknem :)
-
2018/12/07 10:19:18
czerwonafilizanka, ,Jesli lubisz książki to jak najbardziej ;)
-
2018/12/07 10:25:25
Małgosia, Z autopsji wiem, że kilka osób pomyślało, że osobno wydawane książeczki "Dzieci z Bullernyn" to nowe opowieści najprawdopodobniej sama tak bym myślała, gdyby nie internet. Z tego co wiem jedynie "Dzień dziecka w Bullerbyn" to osobne opowiadanie ale "Boże Narodzenie..." to już fragmenty. Niemniej w okresie świątecznym to ciekawe rozwiązanie jeśli chcemy przeczytać tylko o Świętach - nie trzeba wertować całej książki :) Jeśli masz ochotę powrócić do Bullerbyn zrób to - to może być przyjemna i sentymentalna podróż do przeszłości :)
-
2018/12/07 10:49:52
Myślę że słodzę wystarczająco, ja tam lubię słodkości :D
No tak jakoś wyszło, że nie czytałam :)
-
2018/12/07 11:28:31
Ayuna Zasłodzisz mnie xD
Nie była to Twoja lektura? :)
-
Gość: Ola, 198.7.62.*
2018/12/07 11:51:14
Fajne ;)
-
2018/12/07 12:35:27
Nie pamiętam tej książki, jako lektury. Sam tytuł znam ale nigdy jej nie czytałam :)
-
2018/12/07 12:48:58
OluNawet bardzo :)
-
2018/12/07 12:49:38
Ayuna, Możliwe :) To była moje lektura ale dokładnie jej nie przeczytałam - nie szło mi :P
-
2018/12/07 12:56:55
Każda z tych propozycji byłaby świetnym prezentem i każdą bym chętnie sobie sprezentowała. Najbardziej jednak chciałabym "Boże Narodzenie w Bullerbyn". Chętnie wróciłabym do tego miejsca. :)
-
2018/12/07 13:17:26
Karolajna ,Posiadasz swój egzemplarz tej powieści? :)
-
2018/12/07 15:25:16
Ervisha, niestety nie mam swojego egzemplarza "Dzieci z Bullerbyn", czytałam biblioteczny egzemplarz ;).

Rozumiem Cię, Internet to nie to samo co dyskusja o książkach z najbliższymi, ale jak tego nie ma, to pozostają tylko fora, blogi, portale książkowe czy Instagram...

Wiadomo, że nie musi być prezent książkowy, ale dla książkoholika to miło jak jest ;). Ja lubię i dawać i otrzymywać podarki ;). Cieszę się, że mogę kupować prezenty dzieciakom z rodziny, mimo iż czasem nie wiem co mogę im podarować. Na szczęście w tym roku już kupiłam im prezenty na Gwiazdkę, jakoś łatwo mi poszło ;).

U mnie w rodzinie, ani wśród znajomych nie obchodzi się mikołajek, a jeśli już to obdarowujemy się Mikołajami z czekolady, albo słodyczami w klimacie świątecznym... :)
-
2018/12/07 17:05:43
Trzeba doceniać to co się ma - fora, blogi, internet i ludzie których tam poznajmy i którzy dzielą nasza pasją mogą być ciekawi, tak jak dyskusje które się z Nimi prowadzi. Prawda? ;)

Zastanawiam się czy jest Ktoś kto nie lubi dostawiać prezentów xD Chyba każdy - ja również, chociaż wolę dawać. Jednak nie ukrywam, że jest mi miło kiedy sama coś dostanę - kiedy Ktoś pomyśli o mnie :) w tym roku również radzę sobie z podarunkami :)

U mnie w domu to chyba ja taki zwyczaj wprowadziłam. Sama nic nie dostaję ale robię podarki komuś :)
-
2018/12/09 13:35:34
Piękne i wartościowe opinie. Za każdym razem gdy recenzujesz takie książki myślę o swoim dzieciństwie, kiedy książki dla dzieci były i to wcale nie mało, ale nie były tak piękne jak te, ani nie było tak dużo tak wartościowych pozycji. Wiele z nich było pisanych pod szablon... Zawsze myślę też o tym, że nie możesz nigdy skasować bloga! :D Pewnego dnia dorobię się dziecka i wtedy wszystkie Twoje polecajki będą spełnieniem moich marzeń o macierzyństwie zaszczepiającym w dziecku i miłość do książek (ale to akurat dosyć oczywiste marzenie jak na mnie), i prawdziwe mądre wartości. <3
-
2018/12/09 14:34:05
Marto, Wiesz... na pewno były, tylko trzeba było nieźle naszukać się w bibliotekach. Weźmy np. baśnie ZSRR, baśnie Andersena, książki ilustrowane przez Szancera, Jerzego Srokowskiego o którym usłyszałam 2-3 lata temu, "Awanturę o Basię" Makuszyńskiego, "Łysek z pokładu Idy"... znalazło by się więcej takich "perełek". Fakt teraz jeszcze większa uwagę zwraca się na to aby ksiązka była pięknie wydana, ale czasem nie niesie ona ze sobą nic więcej - żadnego przesłania. Inna kwestia jest taka, że czasem dostrzegamy takie przesłanie po latach lub za jakiś czas ;)

Ojej... nawet nie wiesz jak mi miło i ciepło w sercu. Dziekuję. Od razu uśmiech na twarzy i zakłopotanie, bo nie wiem co napisać... <3 Wiesz przyszłość zawsze zostaje pod znakiem zapytania ;)
-
Gość: Mama z różową torebką, *.limes.com.pl
2018/12/09 14:45:04
Wszystkie mi się podobają, ale od dawna ciągnie mnie Bullerbyn, bo to jedna z wczesnych lektur, która zupełnie mnie nie wciągnęła i mam ochotę nadrobić całość :P
-
2018/12/09 14:59:15
: Mama z różową torebką , Pamiętam, że to była moja lektura w II klasie i nie przeczytałam, tak mnie nudziła :P Podobno "Boże Narodzenie w Bullerbyn" to fragmenty tejże powieści :)
-
2018/12/09 15:04:58
Jest tyle fantastycznych pozycji idealnych na prezent, że naprawdę jest w czym wybierać :)
-
2018/12/09 15:07:30
Candy Pandas, * , Aby tylko trafić w gust :)
-
2018/12/09 23:06:46
Szczerze mówiąc, poza "Dziećmi z Bullerbyn" nie czytałam więcej dzieł pani Lindgren. Chyba muszę to nadrobić...
-
2018/12/10 07:25:34
kamelia.dolls , W sumie ja również.... "Święta Dzieci z Bullerbyn" podobno to fragmenty powieści, "Skrzat..." jak wspomniałam parafraza wiersza a pisarka w swoim dorobku rzeczywiście ma inne dzieła jak np. przygody o dziewczynce imieniem Madika - jest więcej książeczek niż ta którą opisałam. Nie wiem czy kiedyś przeczytam ;)
-
2018/12/10 10:50:49
Ja to bym najchętniej za te dzieci z Bullebryn sięgnęła :D Pamiętam, że była to to jedna z moich ulubionych książek w dzieciństwie i mam do niej wielki sentyment. Z przyjemnością znalazłabym ją w bucie (tak zawsze mi Mikołaj przynosił prezenty ;p)
-
2018/12/10 10:52:24
pinkyyy, , W kozaczku a może kapciu? :D
-
2018/12/11 22:15:57
Też prawda, że czasem dostrzegamy przesłanie po latach... Ale mimo wszystko, wartościowych książek dla młodszych jest znacznie więcej... Nie narzekam, jak byłam mała miałam co czytać, Mama też miała mi co czytać, ale to nie wyglądało jak dzisiaj. ;) Miałam baaardzo stare książki po wielu kuzynach i kuzynkach, poniszczone i pomazane, bo ani nie było nikogo wtedy stać na to by dziecku kupować "nowe na chwile", ani też rzeczy nie były tak dostępne...
Co do bajek - akurat tak się złożyło, że dostałam w prezencie bardzo stare wydanie baśni Andersena i... :D No cóż. Znam te nieocenzurowane. W ogóle kiedy byłam mała wpadło mi w ręce sporo raczej strasznych baśni. Ja np. z dzieciństwa znałam historię, że siostry Kopciuszka odrąbały sobie palce u stóp żeby wepchnąć nogę do trzewiczka. :P
Nie powinnaś być zakłopotana, ale uśmiech na twarzy to jak najbardziej. ;) Naprawdę mało czytam literatury dziecięcej (powiedziałabym nawet, że za mało, ale z drugiej strony doba nie chce być z gumy...), a dzięki Tobie czuję się na bieżąco. ;)
-
2018/12/11 22:25:45
Marta, U mnie w domu niewiele było książek, bo nie było pieniedzy a książki były drogie. To nie to co teraz, ze kupisz w Biedronce czy Kauflandzie książkę za 5zł (tak kupiłam białego kruka, który teraz w internecie mamuśki sprzedają po 40-60zł - nie wiedziałam, ze to taki skarb, dałam w prezencie Bratanicy ale kazałam Bratowej pilnować ^_^). I chyba wtedy jakoś bardziej doceniało się te książki i częściej korzystało z bibliotek :)
Znam taką samą wersję baśni o Kopciuszku z mojego starego zbioru Baśni Braci Grimm i tam jeszcze ptaszki śpiewały do krolewicza, że krew z pantofelka leci... tylko zamiast Roszpunki mam Jagódkę xD I wiesz co? Powiem Ci szczerze, że jakoś specjalnie nie zwracałam na to uwagi - ie przypominam sobie abym się bała - moją uwagę zwracała cała reszta.... ale pamiętam, że słowo "dziewica" z baśni "Dziewica Milena" wzbudzało we mnie nie smak i to jak mama zastanawiała się jak wytłumaczyć mi kto to taki "dziewica" ;) A Ty bałaś się tej wersji baśni o Kopciuszku? :)

Uśmiech zawstydzenia i niezręczności? :) Masz taki przedsmak bajek i baśni? Ja chyba na stare lata zdziecinniałam ale jednocześnie czuje potrzebę czytania klasyki z wyższej półki (o niej również pisałam na blogu) :)


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny
tekst alternatywny

tekst alternatywny