Blog > Komentarze do wpisu

Prezent na Święta od Alexander. Sówka Mądra Główka. Puzzle 2-dzielne

Mikołajki już za nami ale przed nami Święta Bożego Narodzenia. Mimo iż nie o prezenty w nich chodzi (rodzina a dla chrześcijan również Chrystus są najważniejsi), to jednak chcemy sprawić swoim bliskim radość i obdarować ich skromnym prezentem. Dzisiaj chciałabym pokazać Wam nasze propozycje, które mimo iż nie spełnią oczekiwań i nie zadowolą wszystkich, z pewnością znajdą uznanie. W testach brali udział dziadkowie a także mały szkrab, jednak nie ze względu na anonimowość i brak zgody graczy, nie umieściliśmy naszych zdjęć w recenzji. Szanujemy prywatność.


~ Informacje ~
Tytuł: Sówka Mądra Główka. Puzzle 2-dzielne
Wydawca: Alexander
Wiek graczy: od 2 lat
Ilość graczy: 1

~ Zawartość pudełka ~
20 obrazków dwudzielnych – 40 elementów

~ Wygląd ~
W kartonowym pudełku/teczce z zawieszką umieszczono plastikową wstawkę a w niej 20 obrazków z przesympatycznymi zwierzakami na rewersie. Każdy taki obrazek podzielony został na pół na zasadzie rozsuwania a nie wciskania tak jak tradycyjne puzzle. 

~ Wrażenia ~
Chcąc ocenić układankę kierowaliśmy się przede wszystkim tym, jak sprawdziła się w praktyce - to nasz Mały Szkrab był głównym testerem i recenzentem a dopiero potem do oceny przystąpiliśmy my - dorośli.

.Maluch był zadowolony - nawet bardzo. Pierwsze na co zwróciła (tak na prawdę zwróciła) uwagę to ilustracje. Wszystkie są bardzo przyjemne i "dziecięcy" a zarazem rzeczywisty sposób przedstawiają przeróżne zwierzątka. Mamy tutaj świnkę, słonia, pingwinka, jelonka (Bambi), misia... Mała od razu zaczęła nazywać je po imieniu a nawet naśladować odgłosy, które wydają.
Kiedy przyszła pora na układanie puzzli również nie obyło się bez komentarzy "Główka świnki. A gdzie pupa?", "Nie to pupa pieska nie świnki".
Składanie puzzli nie przyniosło żadnych problemów. Nie są one wciskane, natomiast zsuwane i rozdzielone na zasadzie fali - każdy obrazek o innym kształcie, dzięki czemu nie ma mowy o pomyłce.

Dziecko było zainteresowane i zadowolone. A jak rodzice, dziadkowie i ciocia?
Również. Radość, głośny śmiech i bieganie po mieszkaniu z kawałkami układanki krzycząc "Świnka, świnka!" lub "Patrz ciocia piesek hał, hał!" nam również przyniosło wiele radości. Dodatkowo doceniamy walor edukacyjny tej układanki, które mogłabym dość długo tutaj powymieniać, ale zrobię to w podsumowaniu. Przede wszystkim to rozwój poznawczy a także manualny oraz umiejętność logicznego myślenia u dziecka. Jedyna wada jaką dostrzegła nasza mała testerka to mała liczba zwierzątek, które ta uwielbia - Szkrab chciał więcej :) Niemniej wiecie, że małe dzieci zawsze są szczere. A chyba nie ma lepszej opinii i pochwał o grze niż głośny śmiech i radość dziecka :) Polecamy.

Plusy:
♦ wygląd i wykonanie
♦ przyjemne ilustracje
♦ wartość edukacyjna
♦ wspiera rozwój poznawczy
♦ ćwiczy umiejętności manualne
♦ ćwiczy sprawność w dłoniach
♦ ćwiczy spostrzegawczość
♦ trening logicznego myślenia
♦ trening łączenia faktów ze sobą
♦ możliwość poznawania zwierząt
♦ gra na skupienie
♦ dobra zabawa

Minusy:
♦ w pudełku mogłoby być więcej elementów i zwierzątek

Ocena:

Wspominałam, że była gra również dla nas dorosłych a także dziadków. Tą grą był quiz związany z niedawno obchodzonymi uroczystościami odzyskania niepodległości przez Polskę - Quiz 100 rocznica odzyskania niepodległości od Alexaner

~ Informacje ~
Tytuł:  Quiz 100 rocznica odzyskania niepodległości
Wydawca: Alexander
Wiek graczy: 10+
Ilość graczy: 2-4

~ Zawartość pudełka ~
 85 kart putań i odpowiedzi
 25 kart ilustracji
 20 tabliczek poleceń
 4 tabliczki liter "b"
 4 tabliczki liter "b"
 plansza
 pionek do gry
 kostka do gry
 klepsydra
 notes
 instrukcja

~ Wygląd ~
W kartonowym pudełku umieszczono wszystkie elementy gry
Klepsydra w naszej opinii mogłaby być nieco masywniejsza.
Karty są średniej grubości - mogłyby być grubsze ale jeszcze nie jest najgorzej. Bardzo spodobały nam się karty ilustracji na których przedstawiono ważne postacie a także elementy związane z okresem 1918-2018 - szkoda, że nie było ich więcej niż 25

~ Przygotowanie gry ~
Każdy z graczy wybiera pionek a następnie otrzymuje 2 karty liter "a" i "b" - niewykorzystane karty odkładamy do pudełka.
Po środku stołu rozkładamy planszę, pionek na narożnym, niebieskim polu z trójkątem a obok niej klepsydrę,
Karty dzielimy na dwa stosy - karty pytań i odpowiedzi oraz karty ilustracji.
Tabliczki poleceń rozkładamy poleceniami do dołu w taki sposób, by nie nachodziły na siebie.
W notesie zapisujemy imiona graczy.

~ Zasady gry ~
Każdy gracz kładzie blisko siebie swoje 2 tabliczki liter stroną do góry. Najmłodszy gracz rzuca kostką i przesuwa pionek o tyle pól ile wskazały oczka na kostce. Następnie bierze z talii kartę pytań i odpowiedzi i czyta pytanie - z pola na karcie o takim samym kolorze jaki kolor pola planszy na którym stoi pionek.

 

Klepsydra zostaje wprawiona w ruch a wszyscy uczestnicy wysuwają przed siebie (nie pokazując innym) swoją tabliczkę z odpowiedzą - wariant "a" lub "b". Na koniec odkrywają swoje tabliczki a gracz czytający podaje poprawną odpowiedź z karty. Punkty zapisujemy w notesie.

Dodatkowe oznaczenia pól

gracz, który postawi pionek na polu z symbolem oka udziela odpowiedzi indywidualnie i tylko on ma okazję zdobyć punkt. W tym celu wyciąga kartę leżącą na spodzie talii kart ilustracji i po głośnym przeczytaniu opisu, wybiera jego prawidłowy wariant. Poprawna odpowiedź to jeden punkt. Po sprawdzeniu odpowiedzi karta jest odkładana na wierzch talii ilustracją do góry.


 literka T gracz ponownie ma szansę na zdobycie indywidualnie jednego punktu. W tym celu musi wyciągnąć jedną z tabliczek poleceń i po głośnym przeczytaniu polecenia, podać poprawną odpowiedź. Prawidłowa odpowiedź to jeden punkt

~ Koniec gry ~
Gra kończy się, jeżeli któryś z graczy zdobędzie jaki pierwszy ustaloną wcześniej liczbę punktów. Można też przyjąć, że nastąpi to kiedy zostaną wykorzystane karty z talii kart pytań i odpowiedzi. W tym wariancie wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.

~ Wrażenia ~
Quizy to taka forma gry, którą lubi się albo nie - nam taka forma rozrywki odpowiada. Oczywiście nie codziennie i nie co każdy weekend  a wtedy, kiedy przyjdzie na to ochota ale jednak. To taka forma rozrywki, która bawiąc uczy - nie tylko pozwala przypomnieć i utrwalić informacje, które już znamy ale również poznać nowe. A to wszystko bez zbędnego moralizowania

Świetnym urozmaiceniem quizu, który wyróżnia go na tle pozostałych od wydawnictwa są karty ilustracji związanymi z ważnymi wydarzeniami, osobistościami a także elementami lat 1918-201 i aż szkoda, że jest ich tylko 25, choć dla niektórych może to być wystarczająca liczba.

Spodobała nam się również sama idea gry. Jak wiecie Święto Niepodległości to dla Polski jak i każdego Polaka-patrioty niezwykle ważne święto. Ciesze się, że wydawnictwa na różny sposób postanowiło to uczcić. Taką grę na prawdę warto mieć u siebie w domu - nawet nie po to aby w nią grać, bo nie musicie jeśli nie chcecie lub nie lubicie. Gra może stanowić dla was również źródło dodatkowej wiedzy (oczywiście nie głównej, bo od tego są książki) lub taki szybki test na jej przypomnienie.

Plusy:
♦ proste zasady
♦ patriotyzm
♦ karty postaci
♦ trening pamięci
♦ gra na myślenie
♦ walory edukacyjne
♦ nauka poprzez zabawę
♦ możliwość poznania jak zmieniało się życie Polaków w ciągu stu lat.
♦ informacje ze świata historii, polityki, geografii, demografii i kultury.
♦ ciekawostki z zakresu życia codziennego.

Minusy:
♦ nie jest to gra dla osób (dzieci), które zaczynają swoją przygodę z historią Polski - pytania będą dla nich zbyt trudne
♦ karty mogłyby być nieco grubsze
♦ po pewnym może się znudzić, chociaż nie koniecznie - zależy od graczy

Ocena: 4,5/6
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

piątek, 14 grudnia 2018, ervisha
Tagi: alexander gry
Komentarze
Gość: Natalia, 23.226.237.*
2018/12/14 18:22:06
Nie poradziłabym sobie z tym quizem :P
-
2018/12/14 18:38:45
Jestem pewna, że tym puzzlami zainteresowałaby się moja Mała - uwielbia takie "zagadki" i ma zacięcie do puzzli...
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
-
Gość: , *.toya.net.pl
2018/12/14 18:40:32
ja nie grywam w takie gry:D
-
Gość: , 104.248.246.*
2018/12/14 18:51:36
Dobrze wyglądają
-
2018/12/14 18:55:53
Natalio , Więcej wiary w siebie ;)
-
2018/12/14 18:56:33
Agnieszka, ,Pomyślałas by taką układankę (lub podobną) podarować Jej w prezencie? :)
-
2018/12/14 18:57:22
Anonimie , Jak widzisz jedna z nich to układanka - puzzle, dla dziecka. Na rynku dostępne sa też puzzle dla dorosłych. Nie lubisz ukladać? :) Jakie gry lubisz najbardziej? :)
-
2018/12/14 19:01:22
Anonimie Powiesz coś więcej? Jakieś przemyślenia? :)
-
Gość: Agnieszka Kaniuk, 91.226.102.*
2018/12/14 19:19:55
Dzieci w mojej rodzinie, są jeszcze za małe na tego rodzaju zabawę.
-
Gość: Alicja, *.members.linode.com
2018/12/14 19:36:13
Pomysłowa układanka. Kupiłabym dla swojego dziecka, gdybym je miała ;)
-
2018/12/14 19:36:38
Agnieszko ,Rozumiem. Przyjdzie na nie odpowiedni czas :)
-
2018/12/14 19:37:05
Alicjo ,Nie masz dzieci w rodzinie, którym mogłabyś podarować taką ukladanke?:)
-
Gość: Martyna, 51.254.104.*
2018/12/14 20:04:52
Na pewno warto dla swojego dziecka zakupić takie gry planszowe :)
-
2018/12/14 21:27:40
Takich maluszków u nas na razie nie ma, żeby dać im takie puzzle, ale za rok myślę, że chrześnica mojego męża byłaby zadowolona. :)
W ten quiz sama chętnie bym pograła. :)
-
Gość: Ivie, 198.50.152.*
2018/12/14 21:46:35
Nie miałam pojęcia, że Alexander robi też takie gry dla maluchów. Fajnie :)
-
2018/12/14 21:58:23
Martyno , Kreatywne gry jak najbardziej :)
-
2018/12/14 22:02:41
orionio Wszystko zależy od dziecka. Niektóre mając roczek interesują się różnymi układankami na zasadzie umieszczania figur w dołeczkach z kształtem lub domino ze zwierzętami, z kolei inne nie będą się nimi interesować lub zainteresują za jakiś czas :)
Quiz to fajna sprawa jeśli się je lubi :) Lubisz? :)
-
2018/12/14 22:06:49
Ivie,Alexander to wydawnictwo, które proponuje zabawki i gry edukacyjne jak również zabawki dla całych rodzin. To polska firma z tradycją, która stara się oferować atrakcyjną formę spędzania czasu nie tylko przez dzieci ale całe rodziny :)
-
2018/12/14 23:00:47
Obie gry wydają się ciekawe, ale wśród moich najbliższych chyba nie znalazłyby entuzjastów ;). Ja sama jednak chętnie bym zagrała w ten quiz, bo lubię taką formę rozrywki, a i historia mnie zawsze trochę interesowała...
-
2018/12/15 08:54:02
rabebucher , Jeśli brać pod uwagę znajomych z blogosfery, to miałabyś z kim zagrać xD Ja również zawsze interesowałam się historią i to dosłownie. Jako dziecko z zainteresowaniem i pasją oglądałam każdy dokument o starożytności, wypożyczałam ksiązki, czytałam.... i ta fascynacja starożytnością pozostała. Średniowiecze jeszcze ujdzie ale historia współczesna mi "nie lezy", jednak tę historię warto znać a historię Polski nawet trzeba :) A jak teraz z Twoim zainteresowaniem do historii? :)
-
Gość: Iza, *.rev.poneytelecom.eu
2018/12/15 08:54:26
Ciekawe gry ;)
-
Gość: Ewa, 37.48.125.*
2018/12/15 10:18:52
Kreatywne gry to zawsze dobry pomysł na prezent
-
Gość: , *.toya.net.pl
2018/12/15 10:45:35
dobrej soboty:)
-
2018/12/15 11:21:22
Izo , Któraś szczególnie wpadła Ci w oko?:)
-
2018/12/15 11:21:35
Ewo , Zgadzam się ;)
-
2018/12/15 11:22:16
Anonimie ,Dziękuję i wzajemnie ;)
-
Gość: Agnieszka, *.rev.poneytelecom.eu
2018/12/15 13:26:06
Gry to fajna forma rozrywki dla całej rodziny :)
-
2018/12/15 17:23:35
Obie gry wydały mi się bardzo interesujące. Ta pierwsza musiała sprawić dużo radości Waszemu Maluchowi. Skoro Mała się cieszyła, to lepszej recenzji być nie może.
Co do drugiej, to wydaje mi się, że edukacyjne gry dla całej rodziny to świetny pomysł. Chętnie bym sobie w taką zagrała :)
Bardzo Ci dziękuję, Ervisho, że mój blog znalazł się w Twoim kalendarzu adwentowym! To dla mnie wielkie wyróżnienie i honor! Dzięki serdeczne, duża motywacja! <3
-
2018/12/15 18:07:20
Agnieszko ,Zgadzam się ale nie każda rodzina może to lubić :)
-
2018/12/15 18:12:49
Sensibility, ,Cieszyła i to jeszcze jak. Bezcenny uśmiech i śmiech <3
Zawsze może wpaść to razem zagramy :) Osobiście lubię taką formę nauki - poprzez rozrywkę :)
Na prawdę nie masz za co dziękować - cieszę się, że tym małym gestem mogłam sprawić Ci radość i motywować <3 Twój blog zasłużył na wyróżnienie <3
-
2018/12/15 18:42:12
Kochana, jeszcze raz dziękuję, uściski! :*
-
2018/12/15 19:53:56
Kochana, dzieci u nas pod dostatkiem i w tej kwestii doświadczenie jakieś mam. :P

Lubię, lubię :D
-
2018/12/15 22:12:20
Sensibility Zdradzę Ci w sekrecie, że miałabyś numerek nieco wyżej, ale pomyślałam, że uczciwiej będzie jeśli wcześniej podam adresy blogów, które znam nieco dłużej. Jednak tak jak wspomniałam na mojej liście każdy jest wazny tak samo - nie ma lepszych i słabszych, każdy jest numerem jeden <3
-
2018/12/15 22:12:44
orionio , Tak liczna rodzina? :D
-
2018/12/15 22:26:29
Myślę że z czasem wszystko sie może znudzić;)
-
2018/12/15 22:42:45
czerwonafilizanka, ,Chyba tak ;)
-
Gość: Natalia20041989, *.adsl.inetia.pl
2018/12/16 12:34:53
Świetne na prezent
-
2018/12/16 15:20:52
fajne na drobne prezenty :)
-
2018/12/16 16:11:54
Pierwsza gra rzeczywiście jest bardzo edukacyjna, ale ja jestem na nią za stara, a tak małych dzieci obecnie w rodzinie brak. ;) Druga zainteresowała mnie znacznie bardziej - lubię gry na myślenie, takie w których mój mózg i moja pamięć pracują, bo to dodatkowy plus kiedy zabawa jest też kształcąca. ;) Myślę, że mogłabym sporo sobie przypomnieć, a nawet nieco się z tej gry nauczyć! :)

PS Dziekuję za cudowne 9 miejsce w Adwentowym Kalendarzu! <3 Skąd wiedziałaś, że bardzo lubię wielokrotności trójki, bo przynoszą mi szczęście...? ;)
-
2018/12/16 17:06:06
: Natalio Znajdą się zainteresowani :)
-
2018/12/16 17:06:28
Zuza ,Może nie dla każdego ale owszem :)
-
2018/12/16 17:12:28
Marta,,Dla "dzieci" w naszym wieku to puzzle liczące więcej elementów xD Lubisz układać? :)
Ja również - podobnie działają gry słowne, pamięciowe, kalambury... chyba w sumie większość gier... nawet grając w karty trzeba pomyśleć, chociaż niektóre gry wymagają tego bardziej a przy okazji uczą :)

PS Nie ma za co - umieszczenie Ciebie na liście to dla mnie oczywistość <3
Nie wiedziałam xD Czyżby to znak Wprawdzie tak jak wspominałam na mojej liście nie ma "lepszych" i "gorszych" - każdy blog jest wyjątkowy i zasługuje na takie samo miejsce. Niemniej cieszę się, że podoba Ci się numerek 9 :D Fajnie się złożyło - wyróżnienie, szczęśliwa liczba... przeznaczenie? xD
-
2018/12/16 21:14:38
Gry całkiem ładnie wykonane jednak nie jestem pewna czy bym się skusiła. Pierwsza zdecydowanie dla najmłodszych, najłatwiejsza forma puzzli z których dziecko bardzo szybko wyrośnie, choć zwierzątka cieszą oczy :) za quizami sama nie przepadam. Na początku są ok później gracze szybko uczą się odpowiedzi. Z gier zawsze staram się wybrać takie, które posłużą dłużej :)
-
2018/12/16 21:20:06
Dużo plus za to, że pandzia się w tej pierwszej nawet znalazła :)
-
2018/12/16 21:27:59
w sam raz pod choinkę :)
-
2018/12/16 21:38:48
Gdy byłam dzieckiem, ojciec wyczarowywał nam puzzle tnąc na kawałki pierwsze strony kolorowych czasopism, najczęściej z "Poznaj świat". Dziś trudno się zdecydować, które kupić, bo wybór jest ogromny. Moje wnuki, niestety, nie bardzo lubią układanki. Ubolewam nad tym.
Planszówki i quizy uwielbiam. Staram się zaszczepić miłość do tego typu rozrywki swoim chłopakom.
-
2018/12/16 22:15:36
Ciekawe gry :) Ilustracje są piękne.
-
2018/12/17 07:14:26
Sady , Faktycznie - za jakiś czas dziecko z nich wyrośnie ale jest wiele zabawek z których dziecko wyrasta a w jakimś stopniu rozwijają one jego intelekt - chyba nie ma zabawki dostosowanej do każdego wieku ;)
Odnośnie quizów to rzeczywiście nie są to gry, które na stole będą gościć dość często - według mnie to ciekawa forma przypomnienia sobie informacji, które człowiek już posiada :)
Jakie gry lubicie w Waszej rodzinie? ;)
-
2018/12/17 07:14:42
Candy Pandas ,Nie mogło zabraknąć pandy :D :*
-
2018/12/17 07:15:18
Leno Dobry pomysł na prezent, choć zdaję sobie sprawę z tego, że nie dla każdego ;)
-
2018/12/17 07:17:55
Doroto Wiesz, że z siostrą w taki sam sposób robiłyśmy puzzle dla siebie? :)
Rzeczywiście obecnie jest cała masa wzorów, elementów i form puzzli (nawet 3D) dostosowanych dla osób w różnym wieku - jest w czym wybierać i przebierać.... chyba każdy lubiący układanki znajdzie coś dla siebie :)
Nie każdy musi lubić układanki :) Wnuki z pewnością wolą inną - mam nadzieję kreatywną (inną niż komputer) formę rozrywki :)
I jak idzie Ci to zaszczepianie? ;)
-
2018/12/17 07:18:21
: Old Memoria,, Która z gier wzbudziła Twoje większe zainteresowanie? :)
-
Gość: red_sonia zksiazkanakanapie.blogspot.com , *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2018/12/17 12:51:55
Ciekawe jak bym sobie poradziła ze wszystkimi pytaniami, czy w ogóle bym sobie poradziła ;)
-
2018/12/17 18:33:05
red_sonia Chciałabyś siebie sprawdzić? :) Na pewno nie byłoby źle :)
-
2018/12/17 21:44:10
Fajne puzzle dla maluchów :) my ten etap mamy już za sobą ;)
-
2018/12/17 21:54:54
Każdy etap kiedyś mija i następuje nowy :)
-
2018/12/18 18:24:32
Ervisha - przeznaczenie! <3
Przepadam na równi za grami co za puzzlami. Niestety z racji braku miejsca na układanie dużych puzzli najczęściej muszę czerpać satysfakcję z układania w internecie. Ale jednak to nie to samo... Mam nawet taką specjalną matę do układania, ale cóż mi z tego jak na 40m2 po prostu nie mam gdzie jej rozłożyć żeby nadal normalnie poruszać się po mieszkaniu... Ale karciarą jestem straszną, uwielbiam gry karciane wszelkiego rodzaju od dziecka. Łatwo łapię zasady i zawsze świetnie się bawię, nawet jak przegrywam. Gry planszowe czy to typu chińczyk/warcaby czy to bardziej strategiczne/rpg też baaaaardzo bardzo lubię. Tak bardzo, że kiedyś w pracy spotkaliśmy się i graliśmy we... Farmera. :D Nie wiem czy pamiętasz tę grę, ale u mnie była to gra młodości, więc było to nad wyraz przyjemne. ;)
-
2018/12/18 18:30:53
Ervisha, teraz to moje zainteresowanie historią nieco osłabło... Ale czasem sięgam po książki historyczne i zaczytuję się w opowieściach o księżniczkach, królowych, artystokratkach i w ogóle ciekawych "historycznych kobietach" ;). Niedawno wygrałam w konkursie dwie książki w tym temacie, więc będę miała co czytać...
-
2018/12/18 18:57:06
Marto ,Hehe... :D
Układać puzzle w internecie? Chyba nie byłabym w stanie :P Szkoda, że nie masz miejsca na swoje zainteresowanie, to co sprawia Ci przyjemnosc poza książkami :(
Gry karciane... w sumie z tych popularnych to grałam w Piotrusia, wojnę i durnia - innych nie znałam i nikt w mojej rodzinie nie znał ;)
W chińczyka grałam na świetlicy w szkole - prosta gra ale jakoś potrafi wciągnąć ;)
Farmer... znam tylko ze słyszenia - jako dziecko chciałam w nią zagrać, pograć ale nie było mi dane :(
-
2018/12/18 18:58:33
rabebucher,Niektóre pasje słabną a zainteresowania człowieka ulegają zmianie. Życie i upływ czasu :) Powieści historyczne potrafią być wciągające i ciekawe - czytałam co najmniej dwie takie :)
Gratuluję wygranej <3 Prezent przed Świętami :) Zdradzisz co to za ksiązki? :)
-
Gość: Mama z różową torebką, *.internetdsl.tpnet.pl
2018/12/19 11:03:37
2 dzielne jakoś u nas nigdy nie wywołały zachwytu :P
-
2018/12/19 12:06:45
Mama z różową torebką ,Dużo zależy od dziecka i tego co wymaga :D


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny
tekst alternatywny

tekst alternatywny