.

poniedziałek, 15 października 2018

  Dzisiejsza recenzja będzie krótka nie dlatego, że nie mam o czym pisać. Po prostu pisanie nie miałoby sensu - to najlepiej zobaczyć. Pokażę Wam jedną z najpiękniej i najstaranniej wykonanej książce jaką miałam możliwość przeglądać - nowość jaką jest Giselle z ilustracjami autorstwa Charlotte Gastaut.

  Giselle to książka na podstawie spektaklu baletmistrza Opery Paryskiej Jeana Corrallego, którego inspiracją do powstania była legenda spisana przez Heinricha Heinego. Jeana Corralleg namówił znanego librecistę Jules’a-Henry’ego Vernoya de Saint-Georges’a do współpracy i wspólnie przekształcili legendę w scenariusz baletu. Światowa premiera odbyła się 28 czerwca 1841 w Paryżu, natomiast w Polsce 20 stycznia 1848 w Teatrze Wielkim w Warszawie.

  Giselle to balet romantyczny przedstawiony w dwóch kontrastowych aktach. Opowiada historię pięknej, wiejskiej dziewczyny Giselle, która zakochuje się w Księciu przebranym za wieśniaka. Niestety jest to nieszczęśliwa miłość, bowiem kiedy Giselle odkrywa prawdziwą tożsamość ukochanego oraz fakt, że został przyrzeczony innej pannie, serce pęka jej z rozpaczy. Jednak to dopiero początek...

  Nie będę skupiać się więcej na fabule, bo to co w tej książce zachwyca to jej wykonanie a w szczególności ilustracje. Nieco większy format, twarda okładka a w środku one... misterne, głównie w odcieniach zieleni, czerwieni, brązu, błękitu... niczym wycinanki z papieru, gry cieni, stare fotografie. Tajemnicze i niezwykłe.
 Jedna strona skrywa pod sobą kolejną. Kiedy nachodzą na siebie tworzą pewien obraz. W trakcie przewracania wyłania się kolejny - inny a po przewróceniu jeszcze jeden, i jeszcze....  Coś niezwykłego i magicznego.
  Nie trzeba dużo pisać - to najlepiej zobaczyć i poczuć. To jedna z najpiękniejszych książek na mojej półce.

Pierwsze dwie ilustracje oraz pinterest

Dzisiaj przygotowałam dla Was propozycję na drobną przekąskę - w 100% wegańską, RAW, bezglutenową, bezmleczną, bezcukrową i nie wiem jeszcze jakie "bez" (teraz jest to w modzie tak jak szampon bezglutenowy :P)

Składniki
1 średniej wielkości marchewka

 Pasta z groszku:
250g mrożonego groszku NIE Z PUSZKI
ew. 1 ząbek czosnku
ew. 1-2 łyżki zimnej wody
ew. odrobina soku z cytryny, przyprawy do smaku
tahni lub pasta słonecznikowa do smaku (u mnie Terra Sana)

Mrożony zielony groszek zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka minut do czasu aż zmięknie. Odsączamy następnie miksujemy na gładko ewentualnie z drobno posiekanym ząbkiem czosnku oraz tahini/pastą słonecznikową. Gdyby pasta była zbyt gęsta dolewamy odrobinę wody. Jeśli chcemy możemy również dodać odrobinkę soku z cytryny. Na końcu doprawiamy do smaku i odkładamy do lodówki na ok. 30 minut.

UWAGI
Zielony groszek można też rozgnieść widelcem lub tłuczkiem/praską do ziemniaków.
Z tych proporcji pasty wyjdzie Wam więcej niż to co wykorzystacie w przepisie - to co zostanie możecie wykorzystać na kanapki, grzanki lub wafle.

Roladki:
Pestki słonecznika prażymy na suchej rozgrzanej patelni. Odkładamy na bok.
Marchew myjemy i obieramy. Przy pomocy szerokiego obieraka lub mandoliny kroimy ją w wzdłuż w cienkie długie plastry (o grubości ok. 2-3 mm). Staramy aby się nie przerwały.
Układamy je płasko na blacie lub desce. Każdy smarujemy pastą z zielonego groszku, zawijamy w roladkę a następnie spinamy wykałaczką.
Gotowe roladki układamy na talerzu i odstawiamy na ok. 15 minut do lodówki. Wyciągamy je ok. 15 min. przed podaniem i posypujemy prażonymi pestkami słonecznika.
Smacznego

sobota, 13 października 2018

 Słyszeliście o Escape Room? Ja dowiedziałam się stosunkowo niedawno - dwa może trzy lata temu i stwierdziłam, że to musi być świetna przygoda i doświadczenie. To taka gra przeniesiona z popularnej zabawy online do świata rzeczywistego. Gracz lub gracze zostają zamknięci w pokoju pełnym przeróżnych przedmiotów oraz zagadek, które musi rozwiązać aby wydostać się z pomieszczenia. Jednak nie jest to proste jak może się wydawać - zagadki są przeróżne a gracze mają tylko godzinę na ich rozwiązanie. Według mnie to ciekawe. Chciałabym kiedyś znaleźć się w takim pomieszczeniu. Jestem ciekawa jak by mi poszło.

  Jednak w tej chwili dzięki wydawnictwu FoxGames taką namiastkę Escape Room mogę mieć we własnym domu. A to wszystko za sprawą kieszonkowych gier karcianych. Tutaj również gracz lub gracze (są to gry dla 1-6 graczy) również zostają uwięzieni w pokoju i pozostawieni samym sobie w pozornie beznadziejnej sytuacji. Celem gier jest rozwiązanie przeróżnych zagadek o różnym stopniu trudności a także wydostanie się z tarapatów w jak najkrótszym czasie.

  Wydawnictwo zaproponowało trzy różne przygody, które dostarczą różnych wrażeń: Podróż w czasie, Atak na Londyn oraz Skok w Wenecji. Ja miałam przyjemność zagrać w tę trzecią, gdzie wcielamy się w profesjonalnych złodziei. Musimy wkraść się do kasyna w Wenecji a następnie niezauważenie wykraść żeton warty 10 milionów dolarów. Każdy z graczy wciela się w inną postać – z indywidualną wiedzą, umiejętnościami i cechami. Tutaj liczy się dosłownie wszystko - nawet najmniejszy błąd może zniweczyć wasze wysiłki!

  Tak jak w przypadku komiksów paragrafowych, tak i tu gry wymagają skupienia a także umiejętności logicznego myślenia. Kolejno odczytujemy karty (nie można ich tasować, gdyby zostały pomieszane należy uporządkować je w takiej kolejności w jakiej są ponumerowane) i stosujemy się do umieszczonych na nich poleceń. A są one różne, tak samo jak zagadki - od tych banalnie prostych po średnie i skomplikowane. Liczy się również spostrzegawczość a także wyobraźnia i nasza kreatywność. Czasem aby rozwiązać daną zagadkę należy podejść do niej z innej strony a nie kiedy ugryźć ją od końca. Bo tak na prawdę nie wszystko jest takie jakim się wydaje.

  Gra z pewnością nie dostarcza tylu pozytywnych emocji, co "prawdziwy" escaperom ale musze przyznać, że dla mnie było to ciekawe doświadczenie. Jeśli lubicie rozwiązywać zagadki i nie przeszkadza Wam jednorazowa przygoda (zgadza się to gra tylko na jeden raz - potem znasz już rozwiązania) albo po prostu jesteście ciekawi, to śmiało możecie po nią sięgnąć - po nią lub inną z serii.

Plusy
♦  gra na logikę i myślenie (w tym również te nieszablonowe)
♦  pobudza mózg do pracy
♦  rozwija wyobraźnię
♦  zagadki są o różnym stopniu trudności

Minusy
♦ jednorazowość
.

Ocena:

http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

informacje o grze na boardgamegee

piątek, 12 października 2018

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam grę piękną wizualnie - taką, której zasady najłatwiej wytłumaczyć grając niżeli pisząc (sama instrukcja jest dość zagmatwana) ale przyjemną w rozgrywce. Oto przed Państwem Kangawa

~ Informacje ~
Tytuł: Kangawa
Wydawca: Portal Games 2 Pionki
Wiek graczy: powyżej 10 lat
Czas gry: 35-40 minut
Ilość graczy: 2-4

~ Zawartość pudełka ~
plansza szkoły
4 kafelki początkowe
72 karty lekcji (60 x 60 mm)
15 pędzli
2 pionki pierwszego gracza
19 kafelków dyplomów
3 żetony burzy
instrukcja

~ Wygląd ~
Kangawa to urzekająca wizualnie gra, która przywołuje na myśl Japonię. Na kartonowym pudełku umieszczono przepięknego jelenia a w tle widać małe miasteczko.
W środku znajdziemy 72 karty lekcji wykonane z grubszego papieru. Dzielą się one na cztery grupy: drzew, zwierząt, postaci i budynków. Każda została podzielona na dwie części: 2/3 to obraz, który przyjdzie nam malować, a 1/3 fragment pracowni, który określi co będziemy mogli stworzyć.

Mamy bambusową matę, która pełni rolę planszy, drewniane kubełki z pędzlami, pionki, 19 kolorowych kafli dyplomów a także 3 znaczniki burzy.

Pudełko zawiera również plastikową wypraskę, która trochę pomaga uporządkować zawartość gry a także dobrze napisaną i barwnie ilustrowaną instrukcję

Wszystko zachowane w japońskim klimacie. Brakuje tylko płyty z orientalną muzyką japońską i bylibyśmy w Japonii.

~ Cel gry ~
W grze wcielamy się w uczniów wielkiego mistrza malarskiego, który tworzy dzieła dla cesarza Japonii. Niestety jego wiek nie pozwala mu na pełne oddanie się sztuce, dlatego postanawia wyznaczyć swojego następcę. Każdy z uczniów Mistrza chciałby zająć Jego miejsce, jednak będzie to takie proste. Zostanie nim ten którego obraz zostanie wyłoniony w pewnym plebiscycie.
W grze będziemy rozbudowywać pracownię malarską i tworzyć obrazy.

~ Przygotowanie gry ~
Na środek stołu rozkładamy matę na której gracze będą umieszczać karty. W pierwszym rzędzie wykładamy tyle kart, ilu jest graczy (np. 3 graczy - 3 karty).
Obok rozkładamy kafelki dyplomów w taki sposób aby były widoczne dla wszystkich. Układamy je według kolorów i kładziemy odkryte w dwóch rzędach powyżej planszy Szkoły. W obrębie każdego koloru układamy żetony Dyplomów według wartości Harmonii.
Każdy uczestnik rozgrywki otrzymuje kafelek startowy oraz dwa pędzle.

~ Jak grać ~
Na początku w dowolny sposób ustalamy kto będzie Pierwszym Graczem. Ta osoba otrzymuje pionki Wielkiego Mistrza i Pomocnika.
Pierwszy Gracz dobiera tyle kart Lekcji, ilu jest graczy, po czym umieszcza je w pierwszym rzędzie na Planszy Szkoły. O tym, czy kartę należy położyć zakrytą czy odkrytą, informuje rysunek na danym polu planszy (czerwone pole - karta zakryta).

Gracz w swoim ruchu ma dwie możliwości: zabrać karty lub spasować i czekać na dobór kolejnych kart.
W przypadku, kiedy gracz pasuje do niewybranych kart dokładne są kolejne, poniżej tych, które nie zostały zabrane. Maksymalnie w takim rzędzie mogą być 3 karty.

Jeśli gracz wybierze pierwszą opcję to zabiera jedną kartę z danego rzędu a następnie umieszcza ją w odpowiednim miejscu.
I tutaj zaczyna się cała zabawa.
Pobrane karty możemy wykorzystać w dwojaki sposób: namalować je jako kontynuację pejzażu, albo zastosować jako ulepszenie naszej pracowni o dodatkową farbę a także ewentualne bonusy np. dodatkowe pędzle. W przypadku ulepszenia obracamy kartę w odpowiedni sposób i dokładamy pod kolejną kartę w naszym ciągu kart.

Jednak namalowanie obrazu nie jest takie proste jak się wydaje. Żeby to uczynić musimy posiadać odpowiednią kombinację farby i pędzla (pędzel musi stać na odpowiedniej farbie w naszej pracowni). Ponadto danego pędzla możemy użyć tylko raz w turze i tylko raz na turę, przesunąć nasz pędzel z jednej farby na drugą (chyba, że zdobędziemy umiejętność przesuwania go).
Istotne jest to co namalujemy. Dodatkowe punkty otrzymujemy nie tylko za ilość namalowanych obrazów ale również ich ciągłość (najdłuższy fragment pejzażu z tą samą porą roku).

W grze występują Kafelki Dyplomów, które otrzymujemy za wykonanie określonych zadań. Każdy Dyplom posiada trzy poziomy - im wyższy poziom, tym większe korzyści i więcej punków na koniec gry. Dyplom można otrzymać po wypełnieniu wymagań grafiki lub starać się zdobyć wyższy Dyplom z tej samej kategorii (gracz nie może już wziąć tego, na który nie zdecydował się od razu).
Jednak tutaj kryje się pewien haczyk.
Po spełnieniu wszystkich wymagań do otrzymania jednego Dyplomu, gracz od razu musi zdecydować, czy wziąć ten, który jest dostępny ma stole, czy zostawić go aby osiągnąć inny cel. Jeśli postanowi pozostawić go na planszy, to w kolejnej rundzie już nie będzie mógł jego zdobyć. Ktoś może go ubiec i gracz pozostaje z niczym.

Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy namaluje jedenasty fragment swojej panoramy lub gdy wyczerpie się talia kart dobierania. Podliczamy zdobyte punkty i wyłaniany jest zwycięzca.

~ Wrażenia ~
Kanagawa to piękna wizualnie gra rodzinna. Prosta, oryginalna, pomysłowa ale również bardzo powolna i leniwa. Słabo wypada, kiedy gra się tylko w dwie osoby - wybór kart jest mały, nie czuć adrenaliny i pewnej niepewności, która jest związana z rozgrywką. Przy większej liczbie rozgrywka jest przyjemniejsza, chociaż momentami dla niektórych może stać się trochę nudna i monotonna.

Według mnie nie jest to pozycja uniwersalna, tzn. nie każdemu przypadnie do gustu. Niektórzy będą nią zafascynowani, natomiast inni poczują się znużeni.
Dla nas okazała się bardzo spokojna i relaksująca. Może nie dostarcza nie wiadomo jakich emocji i niczego nie urywa, ale uspokaja. Sprawdzi się na jakiś leniwy, wolny wieczór kiedy człowiek ma ochotę na relaks a także spokojną rozmowę.

Plusy
♦ piękna oprawa graficzna
♦ oryginalna tematyka
♦ odczuwalny klimat
♦ porządne wykonanie
♦ proste zasady
♦ sporo różnych decyzji do podejmowania
♦ spokojna rozgrywka
♦ dobra skalowalność przy większej liczbie graczy (od trzech wzwyż)

Minusy
♦ nieco chaotyczna instrukcja
♦ mata bambusowa suwa się po stole
♦ słaba skalowalność przy dwóch graczach

Ocena: 5/6
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

część ilustracji moja, częśc to materiały prasowe

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 300


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny