środa, 24 stycznia 2018


Pamiętacie jak rok temu wspominałam o swoim wyzwaniu i czytaniu klasyki? Postanowiłam kontynuować swoje wyzwanie - wszakże według mnie klasykę warto a nawet trzeba czytać. Dzisiaj co nieco Wam o niej opowiem ^_^


Latarnik
to krótka nowela Henryka Sienkiewicza, którą pisarz napisał podczas swojego pobytu w Stanach.
 Jej bohaterem jest starszy mężczyzna, Polak - Skawiński, poszukujący spokojnej posady w miejscu, gdzie mógłby zamieszkać na stałe. Kiedy przybywa do Aspinwall i dowiaduje się o śmierci tamtejszego latarnika, postanawia przejąć jego funkcję i zamieszkać w latarni. Dni upływają mu w ciszy i samotności do czasu aż pewnego dnia otrzymuje paczkę z polskimi książkami. Jest wśród nich Pan Tadeusz A. Mickiewicza, podczas lektury którego czuje się znowu w swojej ojczyźnie, za którą tak bardzo tęsknił. Zapada w mocny sen o Polsce i wówczas dochodzi do tragedii...

 Treścią noweli jest los jednego z polskich emigrantów, którzy po powstaniu listopadowym byli zmuszeni opuścić swoją ojczyznę na zawsze.

  Katarynka Bolesława Prusa to krótka nowela która opublikowana została po raz pierwszy na łamach prasy – 1880 roku. Następnie wydano ją w tomie zatytułowanym „Szkice i obrazki”.
Opowiada ona o losach niewidomej dziewczynki i jej sąsiada pana Tomasza, który prowadzi spokojne, unormowane życie. Dziewczynka całe dnie spędza w domu co rzuca się w oczy mężczyźnie, który lubi ciszę i spokój. Gdy pewnego dnia słyszy głośny dźwięk katarynki chce jak najprędzej przepędzić kataryniarza z ulicy. Jednak nie robi tego... dostrzega w oknie że niewidoma dziewczynka nie jest już smutna...  Tańczy i uśmiecha się.... Jest szczęśliwa...

 Siłaczka jest nowelą Stefana Żeromskiego opublikowaną pierwszy raz 1895 roku. Jej bohaterami jest dwójka przedstawicieli inteligencji – lekarz, doktor Paweł Obarecki oraz nauczycielka Stanisława Brzozowska, którzy trafiają na prowincje, do miejscowości o symbolicznej nazwie Obrzydłówek. Tam podejmują  pracę u podstaw, podzielając wiarę pozytywistów w to że przyniesie ona szczęście, dobrobyt a także wysoki poziom rozwoju całego społeczeństwa.

 Każda z nowel została starannie i przepięknie wydana przez wydawnictwo GREG w ramach serii Kolorowa Klasyka. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół.
 Okładka każdej z książek jest usztywniana a do tego z przepiękną ilustracją (autorstwa Aleksandry Zimoch) -  trudno nie zwrócić na nie uwagę... wzrok sam podąża w ich stronę. Papier jest gruby i z połyskiem a czcionka czytelna i wyraźna... dodatkowo treść wzbogacają świetne ilustracje, które mimo iż zostały stworzone przez różnych artystów, dodają publikacjom uroku i sprawiają, że na prawdę chce się je czytać.

 Zarówno w Siłaczce jak i Latarniku przypominają one stare fotografie lub widokówki z przed lat, które w niesamowity sposób oddają klimat "dawnych" czasów. W Katarynce mamy "obrazki" Eugene Ivanov oraz Shutterstock, które również dodają tego klimatu.

 Na stronie wydawnictwa widnieje informacja iż są one nowatorskie. Jak kto uważa....
 W moich oczach są niezwykłe i klimatyczne. Według mnie właśnie tak powinny być wydawane lektury szkolne, tak by uczeń chciał poznać ich treść a nie od razu zniechęcać się słowami "lektura szkolna", które w jego uszach mogą brzmieć przerażająco i "złowrogo". Lektury mogą być i są przyjemne a do tego mądre - przekazują ważne wartości i uczą. Wydawnictwo GREG swoją Kolorową Klasyką udowadnia, że wizualnie również może być bardzo przyjemnie.

 
1 , 2 , 3 , 4


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny
tekst alternatywny

tekst alternatywny