niedziela, 30 grudnia 2018


zdjęcie Magdeleine

Witam poświątecznie
Mam nadzieję, że te trzy (licząc Wigilię) dwa Świąt spędziliście w miłej i ciepłej atmosferze z najbliższymi a nie przed komputerem lub telefonem w dłoni... wypoczęliście, śmialiście, wspominaliście i nagrodzili wiele cudownych wspomnień. Wspólnie spędzone chwile z rodziną są przepiękne i warto je "kolekcjonować" i celebrować. One wszystkie uszczęśliwiają i miło jest je potem powspominać.

Czas wrócić do rzeczywistości, jednak wkrótce przyjdzie kolejna okazja do wspólnego świętowania. Być może niektórzy z Was nie muszą się śpieszyć i mogą jeszcze wypocząć - korzystajcie.

Tym czasem chciałabym opowiedzieć Wam o pewnej książce, która wzbudziła moje zainteresowanie już w dniu, kiedy zobaczyłam ją w zapowiedziach. Od tamtego czasu czekałam, kiedy pojawi się w księgarniach jako nowość bym za jakiś czas mogła ją przejrzeć, przeczytać. Byłam gotowa czekać, tyle ile trzeba i doczekałam się...  Zwierzyniec to książka-album, której autorem jest Maciej Byliniak. Na jej stronach umieszczono ponad 200 dzieł sztuki. Znajdziecie tutaj obrazy, rzeźby, hafty, wycinanki i inne obiekty rzemiosła artystycznego polskich artystów z ostatnich kilku stuleci. Wszystkie one przedstawiają zwierzęta.
 Skrzydlate, rogate, kudłate, łaciate i pstrokate. Małe, duże, delikatne i potężne. Te, które zobaczycie w okół siebie np. na łące, w parku, na wsi, w trakcie wakacji jak również tylko w zoo lub telewizorze. Znane i te obce.  Niestety... szkoda, że i te słowo musiało się pojawić. Żadna z prac nie posiada podpisu odnośnie tego kto jest autorem danego dzieła. Wszystkie znajdują się w książce dopiero na samym końcu w postaci długiej listy. Na prawdę niewygodne jest ciągle wertować i sprawdzać każdą pracę - wydaje mi się, że mało komu by się to chciało. Wkomponowanie tej informacji na stronie z danym rzemiosłem byłoby o wiele lepsze - nie wprowadzałoby chaosu a dostarczało rzetelnej wiedzy.


Zaloty Aleksander Laszenko - zdjęcie

 Każdą z prac wzbogacono o specjalnie napisane teksty, które przybierają różną formę - dłuższe, krótsze, poszczególne zdania, rymowane i nie. I tutaj również mam pewne zastrzeżenia - niektóre z nich wydały mi się bez sensu i tak na prawdę nie wiadomo dla kogo i dla jakiego wieku.


Jeleń Stanisław Osotja-Chrostowski zdjęcie

 Nie mniej w książce spotkamy się z różnorodnością form, obrazu i przekazu. Co to nam daje?
 Nie encyklopedię ani też książkę naukową (mimo iż znajduje się w dziale książki naukowe i popularnonaukowe). Nie jest to też podręcznik, choć tak może wyglądać a zbiór, który pozwala na kontakt zarówno z naturą co i sztuką - naszą rodzimą bo polską. A jeśli już na upartego nazwać tę książkę podręcznikiem, to tylko i wyłącznie podręcznikiem wrażliwości bo sztuka uwrażliwia. Podręcznikiem estetyki, kultury, polskiej sztuki i natury....

  Mimo wad, które zauważyłam całość uważam za bardzo przyjemną i piękną wizualnie (chociaż coś w niej bym zmieniła). I gdyby się zastanowić, to człowiek doszedł by do wniosków, że tak na prawdę na tę książkę nie ma granic wiekowych.

 Jeśli interesujesz się sztuką oraz kulturą, czasem na nią zerkasz, jest Ci zupełnie obca, obojętna lub chciałbyś ją poznać... weź książkę do ręki. Zajrzyj, przejrzyj, przeczytaj - zatrzymaj się na dłużej i pomyśl. Nigdy nie wiadomo, kiedy jakaś strona Ciebie zauroczy, zachwyci, zainspiruje, wzruszy.... Kto wie? Może dzięki niej dostrzeżesz, że ile zwierząt skrywa się dookoła siebie np. w kamieniczce lub zwykłej uliczce.  Książka powstała w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 

Tytuł: Zwierzyniec | Autor: Maciej byliniak | Opracowanie graficzne: Ewa Stiasny | Współpraca: Karolina Grabarczyk-Chochołek | Wydawnictwo: Dwie Siostry | Okładka: Twarda | Ilość stron: 248

Już jutro wielu z Was czy to w większym, czy w domowym zaciszu wraz z bliskimi i znajomymi będziemy oczekiwac na Nowy Rok - niekiedy bawić się do białego rana.
Niech Rok 2019 przyniesie Wam całą masę cudownych i pięknych wspomnień, które będziecie chcieli i zapamiętacie na zawsze.
Niech każda sytuacja i wydarzenie, które będzie miało miejsce, stanie doświadczeniem i cenną lekcją - taką która sprawi, że staniecie się dojrzalsi, bogatsi o wiedzę a także nagromadzicie w sercach to co miłe i piękne.
Niech każdy dzień będzie pogodny i słoneczny a nawet jeśli pojawią się chmury to wiatr szybko je przegna.
Nie traktujcie porażek jako coś złego ale nauczyciela życia - surowego ale mądrego i najlepszego.
Życzę Wam Aby zbliżający się Nowy Rok okazał się dla Was ciekawy, szczodry i łaskawy.
Szczęśliwego Nowego Roku i udanej zabawy Sylwestrowej :)


freepik.com

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny
tekst alternatywny

tekst alternatywny