.

piątek, 23 marca 2018

 Czytając przeróżne baśnie można zauważyć podobieństwa jakie je łączą. Zmieniają się bohaterowie, zmienia się sceneria ale przekaz pozostaje ten sam - ukazanie walki dobra ze złem, pokazanie, że dobro, uczciwość, szczerość i prawda popłacają a niecne uczynki są karane. Ponadto nie wiem czy zwróciliście na to uwagę, ale w baśniach główny bohater zawsze triumfuje - nie ważne w jaki sposób tego dokonał, ale jest zwycięzcą.  Pojawia się też cenny morał, którego czasem niestety ciężko jest się doszukać.

 Wydawnictwo Media Rodzina po raz kolejny zabiera nas na fascynującą podróż po świecie baśni i legend. Tym razem do odległego kraju młodzieńców poszukujących przygód, dzielnych pasterzy, sprytnych zwierząt jak również barminów, laminów, joginów, wróżbitów a także wróżek, wróżbitów, Buddy czy miejscowych demonów... Wycieczkę do tajemniczej krainy Tybetu.

 "Sługa lamy" to zbiór 28 opowieści, który ukazał się w ramach serii Baśnie Świata. Opowieści przez lata przekazywanych sobie z ust do ust, z pokolenia na pokolenie - takich historii, które kształtowały kulturę tamtejszego rejonu. Można powiedzieć, że to taka "baza informacji" o tamtejszej przyrodzie (poznajemy charakterystyczne dla tamtejszego rejonu zwierzęta np. jaki a także rośliny), kulturze, zwyczajach, tradycjach (poliandria - jedna z form poligamii, kiedy jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie, przy czym żaden z jej mężów nie ma w tym samym czasie innej żony), sposobie ubierania się (mężczyźni mają w uszach długi kolczyk, noszą warkocz i paradują w czubie), spędzania wolnego czasu a także wierzeniach, czy nawet kuchni (podstawą kuchni tybetańskiej jest mąka jęczmienna, narodową potrawą jest campla, czyli prażona mąka jęczmienna zalana wodą albo słoną herbatą z dodatkiem jaczego masła).

 Bohaterami tych baśni są nie tylko wieśniacy i mieszkańcy poszczególnych miasteczek ale również Ci, którzy należą do królewskiego rodu. Spotykamy buddyjskich duchownych (lamowie), joginów, wróżbitów a także istoty związane z lokalną religią i wierzeniami. Są osoby prawe i uczciwe ale również dwulicowe i oszukujące. Rządzą: dobro, uczciwość, piękno wewnętrzne a losach bohaterów często decydują dziwne zbiegi okoliczności. Faktycznie wszystkim znane motywy zostają tutaj powielane, ale jednocześnie inne miejsce akcji i inna kultura sprawiają, że brzmią one inaczej.

 Ilustracje do książki wykonał Piotr Fąfrowicz. Jest ich tutaj na prawdę bardzo dużo - znajdują się na co drugiej a niekiedy nawet na sąsiadujących ze sobą stronach czy to w postaci całostronicowych obrazków, kolorowego tła, czy drobnych ornamentów. W większości wszystkie nasycone są żywymi kolorami, jednak trafiają się również te w barwach czerni i bieli. Oprócz tradycyjnych rysunków są tutaj również inspirowane etnicznymi wzorami ozdobniki w postaci mandali czy znaków pisma tybetańskiego, co podkreśla, że są to baśnie tybetańskie.

 Jeśli miałabym podsumować całość, to uważam ją za dobrą a nawet bardzo dobrą. Może nie urzekła mnie tak bardzo jak baśnie węgierskie, ale baśnie przeczytałam z przyjemnością i zainteresowaniem, bez uczucia znużenia i zmęczenia. To czego mi zabrakło to morał, którego nie doszukałam się we wszystkich baśniach, jednak może tylko ja go nie dostrzegłam. To taki jeden minus. Jakby nie było według mnie to dobra pozycja dla tych, którzy interesują się baśniami. Do niektórych baśni z tej książki będę wracać.

Recenzje pozostałych baśni:
       

  

środa, 21 marca 2018

 zdjęcie
 Literatura piękna zwana również literaturą klasyczną to tym dzieł do których zalicza się teksty w których dominuje estetyka języka. Można podzielić ją na tę dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Jak już pewnie zauważyliście ostatnio skupiam się właśnie na tych książkach - uważam, że warto je poznać i czytać, mimo iż czasem początki bywają trudne.
 Coraz więcej wydawnictw decyduje się aby wprowadzać na rynek nowe wydania klasycznych utworów. Cieszy mnie ten fakt, zwłaszcza kiedy wydawane one są w przyjemnej dla oka szacie graficznej, która sprawia, że mimo chodem wzrok sam spoczywa na danej książce. Wierzę, że to sprawi, iż ludzie zaczną częściej sięgać po klasykę z której każdy można znaleźć coś dla siebie.

 Pod koniec lutego nakładem wydawnictwa Wilga ukazały się dwa tytuły właśnie z Literatury Klasycznej: "Doktor Dolittle" oraz "Mały Książę". Książki zostały wydane w takiej samej oprawie graficznej co jakiś czas temu opisywana przeze mnie "Ania z Zielonego Wzgórza" z tą różnicą, że różnią się kolorem okładek. Powiedziałabym, że są one minimalistyczne ale jednocześnie piękne i ujmujące w swojej prostocie, bez przekombinowania i wymyślania - został zachowany umiar i zdrowy rozsądek. Znacie to uczucie, kiedy czegoś jest za wiele i panuje przepych? Tutaj tego nie ma ;)
 Ilustracje w książkach są czarno-białe - w moim odczuciu wzorowane na ilustracjach z książek naszych rodziców. Podoba mi się ten zabieg, gdyż dodaje to klimatu czytanym powieściom, można poczuć się jak kiedyś... moja Mama również była zadowolona :)
 Ilustracje Mikołaj Klamer
 Jeśli chodzi o samą treść powieści to "Doktora Dolittle" najprawdopodobniej większość (jeśli nie wszyscy) kojarzą z filmu z 1998 roku z Eddie Murphy w roli głównej. W dzieciństwie był to jeden z moich ulubionych filmów i zawsze oglądałam go z ogromną przyjemnością i wypiekami na twarzy - po dzień dzisiejszy lubię ten film i darzę go sentymentem.
 Jednak dzisiaj nie o filmie a o książce. Pamiętam dzień, kiedy mając 7, może 8 lat po raz pierwszy przeczytałam tę powieść.
Pamiętam moje lekkie rozczarowanie tym jak bardzo różniła się ona filmu. Nie oczekiwałam od niego aby był wiernym odzwierciedleniem filmu ale miałam nadzieję, że będzie "nasycona" rozmowami ze zwierzętami i fascynującymi przygodami.
 Nie zrozumcie mnie źle.. nie uznałam książki za nudną i nieciekawą, ale poczułam niedosyt... 
 Ilustracje Mikołaj Klamer
 Do powieści wróciłam po latach - bez uprzedzeń i z przyjemnością przypomniałam sobie przygody Doktora. To jak jego papuga, Polinezja nauczyła go języka zwierząt, dzięki czemu został weterynarzem. Jego ogromną miłość i empatię do tych stworzeń a także chęć niesienia pomocy oraz przygodę z małpami w Afryce.
 Książka została napisana w w 1920 roku i wydawać by się mogło, że to kolejna zmyślona historia, taka bajeczka dla dzieci, jednak zastanówmy się, czy aby na pewno... Zastanówmy się, czy opisane w niej wydarzenia nie mogłyby wydarzyć się na prawdę. Oczywiście nie dosłownie a w przenośni. Takim Doktorem Dolittle w głębi serca powinien być każdy z nas. Wystarczy tylko otworzyć oczy i serca na milusińskich którzy nas otaczają - nie tylko naszych domowych pupili ale również tych w schroniskach, na ulicach, sąsiada, porzuconych... Zwróćmy uwagę na ich zachowania, wygląd i spojrzenia.... zobaczmy, czy nie dzieje im się krzywda, czy są szczęśliwe, zadowolone, pełne życia. Nie bagatelizujmy niczego co nas zaniepokoi, wzbudzi pewne obawy i reagujmy od razu 
Ilustracje Marek Klamer
 A oprawa graficzna książki? Podoba mi się - jest żywa, kolorowa a ilustracje Marka Klamera wesołe i na swój sposób urocze :)

 Drugą książką jest "Mały Książę". Historia najprawdopodobniej znana - przez jednych lubiana a przez innych niekoniecznie. Dzisiaj nie będę skupiać się na jej treści bo tak na prawdę każdy może odebrać ja inaczej. Chciałam zwrócić Waszą uwagę na wydanie. Większość z pewnością przywykła i darzy wielkim sentymentem wydania z oryginalnymi ilustracjami samego autora, jednak Wydawnictwo Wilga postanowiło odbiec od tego schematu.

  Okładka książki została zaprojektowana przez Tomka Majewskiego. Jest twarda i niebieska z motywami róży, gwiazd, pierwszych maszyn latających (w tej chwili nie pamiętam nazwy) a także głowy tytułowego Małego Księcia. Na myśl od razu przyszły mi wszelkie adaptacje filmowe tego opowiadania. Odpowiada mi ta kolorystyka - nie wiem czemu ale kojarzy mi się z Małym Księciem.
Róża
 Ilustracje przygotowała Aleksanda Kucharska-Cybuch. Z pracami artystki spotkałam się w "Dziadku do Orzechów" wydawnictwa Media Rodzina. Przyznam, że nie spodobały mi się. Według mnie i mojej Mamy były brzydkie, byle jakie i "odstraszające" w wyniku czego szybko odłożyłyśmy książkę na półkę.
 W przypadku "Małego Księcia" zostałam miło zaskoczona. Rzeczywiście w ilustracjach widać charakterystyczny styl artystki i może nie wszystkie mnie zauroczyły, jednak z drugiej strony nie miałam ochoty jak najszybciej zamknąć książki.
Mały Książę
 Tak jak wspomniałam artystka zachowała swój styl i przedstawiła swoją wizję "Małego Księcia", jedynie w przypadku węża, który trawił boa wzorowała się na oryginalnym rysunku autora opowiadania. Bardzo spodobało mi się to, że zostały one pozbawione kolorów - w całości są wykonane ołówkiem. Według mnie dodaje to niesamowitego uroku opowieści.

 Ze wszystkich prac najbardziej spodobały mi się ilustracje przedstawiające różę, latające ptaki, widok z planety a rysunkiem liska jestem po prostu zachwycona - według mnie to najpiękniejsza ilustracja w całej książce. Spójrzcie... czyż nie jest cudowna?
Lis
 Były też takie prace, które mnie nie urzekły ale też nie uważam ich za paskudne. Powiedziałabym, że są w porządku. Jednak tak na prawdę wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Z pewnością jest to "coś" innego od tego co wszyscy znamy - od tych ilustracji do których przywykliśmy. Jedni mogą je polubić a inni niekoniecznie. Mi pomysł wydał się ciekawy i oryginalny ;)

 Na dzisiaj to tyle jeśli chodzi o klasykę, jednak moja przygoda z tym gatunkiem nadal trwa :)

poniedziałek, 19 marca 2018

Kolejny banalny przepis i zarazem pomysł na wykorzystanie pieczywa w domu - zapiekana pita wypełniona tym co najlepsze :)

Składniki:
chlebek pita*
lasagne z selera **

* u mnie domowa - orkiszowa z czarnuszką i słonecznikiem
*plastry selera przekładane miksem warzyw (w połowie pokrojona i starta ta tarce o dużych oczkach pietruszka, pieczarki, biała fasola, marchew - wszystko zapieczone pod jedną warstwą sosu pomidorowego z dodatkiem pokrojonej części pora/sos dałam tylko na wierzch)

Chlebek pita przekroiłam na pół. W kieszonce umieściłam kawałek lasagne z selera. Całość podpiekłam w opiekaczu.
.

 
1 , 2 , 3 , 4


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę tekst alternatywny