piątek, 30 marca 2018

 Każdy kraj ma swoje ludowe klechy, legendy, baśnie, bajki i opowiadania, które przekazywane są z dziada na pradziada (jak ładnie się zrymowało ^_^). Na blogu pisałam już o podaniach indiańskich, baśniach chińskich, węgierskich i celtyckich. Dzisiaj nie powędrujemy aż tak daleko - pozostaniemy na terenach Europy.

 O Śpiewającej Lipce dowiedziałam się ze strony wydawnictwa Media Rodzina. Jest to wznowienie popularnego i potężnego tomiszcza bajek wydanego po raz pierwszy w latach 70-tych w krajach Słowian Zachodnich. Tomiszcza, które w bardzo krótkim czasie zdobyło uznanie oraz serce czytelników, stając się bestsellerem PRL-u a także ukochaną lekturą nie tylko dzieci ale również dorosłych. Znajdziemy w nim 62 utwory pochodzące z ziem polskich, czeskich, łużyckich, słowackich (stąd też tytuł: Bajki Słowian ZACHODNICH), mających swoje korzenie w ludowej mądrości oraz tradycji.

 Od lat 70-tych, kiedy zbiór ukazał się po raz pierwszy, co jakiś czas jest wznawiany. Najnowsze wydanie, które pojawiło się nakładem wydawnictwa Media Rodzina posiada tę samą szatę graficzną co te sprzed lat (sprawdzałam w internecie) co z pewnością dorosłym przywoła wspomnienia z dzieciństwa. Zaciekawiona spytałam swojej mamy, czy pamięta "Śpiewającą lipkę". Bez zastanowienia dowiedziała, że tak, ale zbiór nie znajdował się w jej domu - wypożyczała go z biblioteki. Obie ucieszyłyśmy się z faktu, że zbiór tych baśni trafił w nasze ręce. Co ważne!!! Rzeczywiście jest to ten sam zbiór co sprzed lat, tylko w nowszej odsłonie. Przeszukałam internet w poszukiwaniu informacji o pierwszych wydaniach i to najnowsze w żadnym wypadku nie zostało skrócone - zawiera wszystkie baśnie co te sprzed lat. Ilustracje również są te same, ale o nich za chwilę.

 O ile książka jest dla mojej mamy powrotem do czasów dzieciństwa, o tyle dla mnie to coś nowego. W zbiorze znalazłam baśnie, które najprawdopodobniej słyszał każdy z Was, ale w nieco "innej" formie np. "O rybaku i złotej rybce", jednak znaczna część to takie o których nigdy nie słyszałam. Jakie to baśnie? Chociażby baśń polska "O złotym rysiu", łużycka "Skarb w piwnicy", czy też słowcacka "O Synu Bzdęczyku i o lisach". Oczywiście obok każdej baśni znajdziemy informację z jakiego kraju pochodzi, co pozwala poznać tamtejszą kulturę.

 Bajki te nie są skomplikowane i zawiłe. Wszystko jest tutaj jasne i wyraźne - czarne lub białe, dobre albo złe. Nie leje się krew, nie ma przemocy, strachów, zbyt długich opisów akcji czy też przyrody a dobro i piękno zawsze zwyciężają. Ich treść jest krótka i to jedyne co można im zarzucić. Zaczynamy bajkę, wchodzimy w jej świat a tutaj za chwilę mamy koniec. Dla jednych to będzie plus, bo nie ma kiedy się znudzić, lecz dla innych niekoniecznie - poczują niedosyt.
 Z drugiej strony może właśnie w tym tkwi ich urok? W tej prostocie i braku zawiłości? Wszakże przesłanie i mądrość ludowa w nich pozostaje. Poza tym należy tutaj wziąć pod lupę znaczenia słowa "baśń" i "bajka" - tutaj widać różnicę.

 Książka posiada twardą okładkę i dobrej jakości, gruby papier zszywany białymi nićmi. Zdobiącym elementem jest tutaj zielona wstążeczka, która służy za zakładkę i dodaje uroku całości. Ilustracje wykonała Helena Zmatlíkova. Osobiście nie mam im nic do zarzucenia. Prosta kreska, bujne włosy, duże głowy oraz oczy, sporej wielkości, świńskie nosy parobków, noski młodych dziewcząt i chłopców, nochale babć i inne...  i właśnie w tej prostocie tkwi ich urok. Poza tym według mnie swoją formą nawiązują do ludowości.
Ilustracji nie ma tutaj za wiele. Nie wiem, czy w porównaniu do pierwszych wydań jest ich tutaj mniej, czy też nie, ale ale uzupełniają całość i dodają uroku zbiorowi.

Recenzje pozostałych baśni:
               

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny
tekst alternatywny

tekst alternatywny