sobota, 30 czerwca 2018

 
  Kolejny picturebook od Kultury Gniewu, który miałam przyjemność przejrzeć i popodziwiać. Taki, który chciałam zobaczyć od dawien dawna. Mimo trudności, gdyż nakład został wyczerpany w końcu, po kilu latach udało się. Wszystko dzięki księgarni internetowej Albertus.pl, gdzie wypatrzyłam ten album.

  "Przybysz" Shaun'a Tan'a to liryczna opowieść bez słów. Historia człowieka, ojca i emigranta w jednym. Mężczyzny, który po raz ostatni czule całuję swoją żonę i córkę, by za chwilę wejść na pokład statku, którym przemierzy ocean. Wyrusza w nieznane w poszukiwaniu lepszego miejsca na świecie dla siebie i swojej rodziny.
  Nie znamy powodów dla których musi wyjechać. Wiemy, że to robi, choć jest pełen obaw. Zostawia w domu tęskniącą żonę i dorastającą córkę. Opuszcza to co dobrze mu znane i trafia do innego świata, którego na początku nie może zrozumieć. Zamieszkały przez ludzi mówiących w obcym dla niego języku, dziwne rośliny, maszyny a także stworzenia niczym ze snu. Pełen monumentalnych budowli i posągów zapierających dech w piersiach a także niecodziennych zjawisk. Czuje się bardzo zagubiony i przygnębiony. Jest tutaj obcy. Jest Przybyszem.

  Shaun Taun stworzył uniwersalną opowieść o emigracji, której napędem siłowym są obrazy. Jedne z nich zajmują całą stronę, inne to poszczególne kadry (np. kadry z tłoczącymi się ludźmi) a kolejne plansze podzielone na wiele mniejszych okienek, przedstawiających szczegółowo jakąś historię.
  Narysowane ołówkiem na kredowym papierze i utrzymane w kolorach bieli, czerni, a także szarości. Pełen emocji, detali, symboli w tym również tych ukrytych w połączeniu z surrealistycznym pejzażem odległego świata robią wrażenie. Widać w nich precyzję a także dbałość o szczegóły, co w połączeniu ze wszystkim wymienionym wcześniej wzbudza podziw dla talentu twórcy.

  Realizm miesza się w nich z fantastyką a nawet baśniowością, co w przypadku tego albumu ma znaczenie. Te drugie mają na celu podkreślić sytuacje w której znalazł się bohater. Jego niepewność, obawy i strach a także zagubienie.
  Wszystkie fantastyczne budynki, niezwykłe maszyny, ludzie, zwierzęta jak język w mieście do którego przybył nasz bohater, uświadamiają jak czuje się człowiek, który musiał opuścić to co jest mu dobrze znane: kulturę, język, ojczyznę w której się urodził i wychował. Pozostawić swój dom i przenieść się w w zupełnie nowe miejsce, gdzie wszystko wydaje się obce. Wszystko wywołuje strach, obawy, poczucie zagubienia. W świecie gdzie nie czuje się pewnym i bezpiecznym a proste czynności urastają do rangi trudnych, wręcz niewykonalnych.

  Shaun Tan po mistrzowsku ukazał poczucie wyobcowania (alienacji) na emigracji. Nowe miejsce, kultura, język, zasady, którym trzeba się podporządkować. Nowe realia i rzeczywistość, której do końca się nie rozumie. Tęsknota za tym co się zostawiło - co trzeba było zostawić, trudności w odnalezieniu się w całkiem obcym świecie a także powolne oswajanie się z nową rzeczywistością.

  Wszystko to i wiele więcej można poczuć w tych obrazach. Czuć te wszystkie emocje. Nie potrzebne są żadne słowa - słowa są zbędne. Wszystko widzimy oczami a w głowach dopowiadamy resztę. Chociaż trudno znaleźć słowa, które w pełni oddałyby jak wzruszającą i piękną pod każdym względem, jest opowieścią. W szczególności w dzisiejszych czasach i tym co się dzieje na świecie. Takim Przybyszem może być każdy - każdy z nas.

  Shaun Tan tworzył tę powieść 4 lata. W krótkiej nocie umieszczonej na końcu książki zaznacza, że inspiracją do powstania tego albumu były anegdoty opowiedziane przez imigrantów z różnych stron świata (w tym ojca Shauna Tana, który przybył do Australii z Malezji w 1960 roku) a także stare albumy, rysunki i obrazy z XIX i XX wieku. I rzeczywiście kiedy oglądałam album czułam się jakbym przeglądała stare fotografie i rodzinne pamiątki sprzed lat - kawał historii.
  Wydanie "Przybysza" jest niczym stary, zapomniany album... taka wisienka na torcie.

  Lista wybranych nagród i wyróżnień, które otrzymał Przybysz:
 ♦ Bologna Ragazzi Award – Specjalne Wyróżnienie
 ♦ World Fantasy Award – Artysta Roku
 ♦ Publishers Weekly – Najlepsza książka roku 2007
 ♦ New York Times – Najlepsza ilustrowana książka roku 2007
 ♦ Amazon.com's – Najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007
 ♦ The Columbus Dispatch – Najlepsza książka roku 2007
 ♦ A School Library Journal – Najlepsza książka roku 2007
 ♦ The Washington Post – Najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007
 ♦ Nagrody Locus – Najlepszy album roku 2008
 ♦ Fauve d'or – Najlepszy album festiwalu w Angouleme

Tytuł: Przybysz | Autor: Shaun Tan | Wydawca: Kultura Gniewu | Okładka: Twarda | Ilość stron: 128 | Cena okładkowa: 89,90 zł - można kupić już od 58 zł

ilustracje Gildia Komiksu

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 21


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny
tekst alternatywny

tekst alternatywny