.

sobota, 10 marca 2018


Zdjęcie
Nienaoliwiona lub długo nie używana maszyna po jakimś czasie rdzewieje lub się psuje. Podobnie jest z naszym mózgiem. Kiedy go nie trenujemy komórki powoli zaczynają obumierać - z kolei, kiedy ćwiczymy rozbudowywać się. Dlatego codziennie powinniśmy "pracować" umysłowo: czytać książki, wiersze, uczyć się fragmentów jakiś tekstów na pamięć, pochłaniać wiedzę lub rozwiązywać łamigłówki, krzyżówki, rebusy.
 Dzisiaj chciałabym pokazać Wam kilka książeczek Wydawnictwa Olesiejuk w których znajdziecie przeróżne łamigłówki do trenowania Waszego umysłu. 

Świat łamigłówek. Łamigłowki japońskie

W niewielkich rozmiarów książeczce (format mniej więcej A5) znajdziemy ponad 100 przeróżnych łamigłówek rodem z japonii. Są to między innymi:
sudoku - łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu (9×9) w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów (3×3) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. WAŻNE!
Cyfry nie mogą się powtarzać nie tylko w żadnym wierszu i kolumnie, ale także w małym kwadracie 3 × 3.
combiku - łamigłówka - puzzle. Mamy tablicę z polami 5x5 w której umieszczono niektóre cyfry oraz litery (liczby 1-5, litery od A do E). Zadaniem gracza jest wypełnienie planszy poprzez umieszczenie dokładnie jednego numeru i jednej litery na każdym kwadracie.
Warunkami, które należy spełnić są:
 - dwa kwadraty nie mogą mieć tej samej kombinacji Numer-Letter
 - numer lub litera nie mogą być powtarzane w tej samej kolumnie lub wierszu
Skala trudności łamigłówek jest oceniana od 1 do 5 gwiazdek (5 najtrudniejszych). Puzzle 1-4 najczęściej można rozwiązać bez zgadywania - wymagają dokładnej analizy. Puzzle z 5 gwiazdkami, czasem moga wymagać zgadywania, jednak nie koniecznie.
Combiku pojawia się w różnych prezentacjach:
· Standardowe numery i litery
· Kształty i litery
· Numery i kolory
· Kształty i kolory
petle -  łamigłówki w których należy poprowadzić linie pomiędzy punktami formując pojedynczą pętlę bez skrzyżowań i odgałęzień. W każdym diagramie mamy podane cyfry, które oznaczają dokładną liczbę linii, które powinny znaleźć się wokół danego pola. Pola bez numerów mogą być otoczone dowolną z możliwych liczbą linii.
 Według mnie najlepiej jest zaczynać od pola z cyferką 0 i popatrzeć na pole z cyferką obok. Dlaczego? Wokół pola z 0 nie może być żadnych linii, więc jedyna możliwość to narysowanie linii wkoło pola z numerem obok :)

Świat łamigłówek. Łamigłówki hanije

 Łamigłówki hanijne to inaczej obrazki logiczne. Ich rozwiązywanie polega na zamalowywaniu pól siatki w taki sposób, by powstał obrazek. Jednak nie można zamalowywać pierwszych lepszych kwadracików.
 Na początku każdego rzędu oraz kolumny diagramu umieszczono cyfry. Oznaczają one liczbę kratek do zamalowania, podaną w odpowiedniej kolejności, idąc od góry do dołu i od lewej do prawej. Każdą grupę zamalowanych kratek od następnej oddziela przynajmniej jedno puste pole. Na przykład 2 6 oznacza, że najpierw mamy dwa zamalowane pola, potem przynajmniej jedno pole puste i sześć pól zamalowanych.
 Podczas rozwiązywania takich obrazków trzeba samemu decydować, która komórka jest pełna (czarna), a która pusta (biała). Zarówno zaznaczanie białych jak i ciemnych pól jest bardzo ważne aby otrzymać prawidłowy rysunek. Tutaj nie ma miejsca na zgadywanie, gdyż zazwyczaj kończy się to błędem, co psuje całą zabawę. Należy się skupić, zacząć analizować a następnie wyciągnąć wnioski - w skrócie logicznie myśleć.

Świat łamigłówek. Łamigłówki logiczne

 W książeczce znajdziemy miks przeróżnych łamigłówek, które pozwolą trenować mózg i wszystkie szare komórki. Znajdziemy tutaj miedzy innymi: okręty, domino, pętle,   Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie

 Według mnie takie zeszyciki to świetny sposób na ćwiczenie umysłu. Wszystkie wymagają skupienie, umiejętności logicznego myślenia i dłuższego zastanowienia się nad zagadką. Tutaj nie ma miejsca na pośpiech. Bywa, że jedną łamigłówkę można rozwiązywać dłuższy czas, jednak nie ma co sie zniechęcać - z każdą kolejną łamigłówką będzie tylko lepiej a my nabierzemy wprawy. 

 Było już coś dla mózgu a teraz czas na nasze wnętrze.Jak wiecie bardzo lubię i chętnie czytam poezję - delektuje się nią powoli, stopniowo, wtedy kiedy mam ochotę. Czas na poezję i tutaj chciałabym pokazać Wam przepiękne wydania poezji wyd. Olesiejuk. Prawdziwa perełka dla tych, którzy czytają i lubią z nią obcować :)

 Pierwszym zbiorem jest zbiór wierszy autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Ciężko jest mi przypomnieć sobie, czy wcześniej miałam styczność z twórczością poetki, czy też nie. Z przyjemnością zagłębiłam się w twórczość tej poetki.

 Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była jedną z najwybitniejszych poetek okresu międzywojennego. Jako pierwsza kobieta w poezji polskiej wtargnęła na niwę liryki miłosnej i przez wielu uważana jest za polską Safonę. W swojej twórczości podejmowała tematykę związaną z miłością, przemijaniem, śmiercią oraz prawami natury, na co duży wpły miało życie osobiste poetki. W pierwszym okresie jej twórczości przeważała poezja radosna i żartobliwa. W kolejnych latach (po roku 1923), gdy zawiodła się w miłości, zaczęły pojawiać się tematy związane z przemijaniem, starzeniem oraz śmiercią.
Jak napisano "Z poetki miłości przekształciła się w poetkę natury, zbuntowaną przeciw niej, ale i urzeczoną" - można odczytać to w Jej utworach.

Drugi tom to zbiór wierszy Adama Asnyka, który jest uważany za najciekawszego twórcę wśród poetów epoki postyczniowej. W jego utworach można odnaleźć głęboką refleksyjność, uczuciowość. W Jego dorobku są równie utwory wyrażające tęsknotę za „siłą ducha”, pragnienie odrodzenia a także te których motywem jest krajobraz górski, zwłaszcza tatrzański

 Nie będę analizować wierszy, gdyż każdy może odczytać i odczyta je inaczej - trzeba samemu po nie sięgnąć i poczuć ich piękno.

To tyle w dzisiejszym stosiku. Coś wpadło Wam w oko? Rozwiązujecie łamigłówki? Czytacie poezję?

czwartek, 08 marca 2018


  Na rynku pojawia się coraz więcej książek o przyrodzie - jej sekretach, naturze, przeróżnych obliczach. Mogłoby się wydawać, że jest tego za dużo. Być może ktoś z Was pomyśli: "Po co kolejna publikacja mówiąca o tym samym?". Macie prawo tak uważać a nawet czuć lekkie zdenerwowanie, zażenowanie.... nie musicie też po te książki sięgać.
 Jednak zastanówcie się chociaż przez chwilę, czy tego typu książki w jakimś stopniu nie pomogą nieco zwolnić, zatrzymać się w ciągle pędzącym do przodu świecie... zatrzymać się, odetchnąć i rozejrzeć dookoła siebie. Zwrócić uwagę na to co nas otacza - na zieleń w lasach, na łąkach i ogrodach. Kwiaty, które wiosną budzą się do życia, pszczoły, które te kwiaty zapylają, motyle, owady, sikorki zimą a nawet mrówki biegające po ogrodzie, czy ślimaki zjadające sałatę...
Czy tak na prawdę te wszystkie książki nie pozwalają "otworzyć nam oczy” na przyrodę z wieloma jej obliczami w tym tymi ukrytymi? Spojrzeć "inaczej" na fascynujący i niezwykły świat roślin i zwierząt?

  "O ziołach i zwierzętach"Simony Kossak wydawnictwa Marginesy nie jest książką taką jak inne z tej samej kategorii. Owszem jak prawi tytuł jest ona o roślinach i zwierzętach, jednak "mówi" o nich w zupełnie inny sposób. Książka po raz pierwszy ukazała się 1995 roku,  jednak mimo upływu lat nie utraciła na aktualności. To swego rodzaju atlas przyrodniczy, fascynująca encyklopedia przyrodnicza, cudowny zielnik i w końcu cudowna księga, która pozwala przenieść się do cudownego świata... pozwala poznać ten świat i skrywane przez niego tajemnice.

 Autorka - biolog z wykształcenia i leśnik z zamiłowania w krótkich opowiadaniach odkrywa przed nami fascynujący świat fauny i flory. Rozdział po rozdziale, strona po stronie, zdanie po zdaniu odkrywa przed nami ich kolejne oblicza, wcielenia, sekrety i naturę.
 W przyjemny sposób dowiadujemy się o przeróżnych roślinach i ich właściwościach w tym zastosowaniu w zielarstwie zarówno kiedyś jak i w czasach współczesnych. Czytamy nie tyko o lisie, jeleniach, rysiu i żubrach, ale również tych najmniejszych stworzeniach jak mrówki, czy korniki. Simona opowiada o tym jak żyją, co jedzą, jak zachowują się w przeróżnych sytuacjach (np. tych zagrażających ich życiu) i jak wygląda ich 'życie rodzinne'.
 Opisując je podaje nie tylko najważniejsze cechy gatunku, ale również wspomina o tym, co wyróżnia je na tle innych - odkrywa przed nami ich sekrety i tajemnice. Przypomina nam o nawet najmniejszych istotach i roślinach, pozwalając dostrzec to na co zazwyczaj nie zwracamy uwagi a także przypominając nam o ogromnej różnorodności jaka panuje w świecie przyrody.


    „W nagrodę za dobre sprawowanie będziesz miał w nocy koncert. Pod starą podłogą drewnianego domu odbywa się dzikie tupanie, uganianie i wrzaski. To popielice załatwiają między sobą porachunki, a mają sobie wiele do zarzucenia.

    Jedna rodzina mieszka po prawej stronie domu, druga po lewej. I te strony im się mylą.”

 Historie ułożone są w porządku alfabetycznym, a każda z nich ma nie więcej niż kilka stron. Można je czytać sobie ale można również i dzieciom.Wszystkie napisane barwnym, lekkim i plastycznym językiem (ze znajomością tematu) sprawiają, że przez książkę się płynie jak statkiem po morzu, nie odczuwając zmęczenia, czy też znużenia. Nie ma tu naukowego bełkotu, który ciężko jest zrozumieć. Nie czuć, ze ma się do czynienia z literaturą popularno-naukową a ciekawą opowieścią ze świata przyrody. Wyraźnie widać tutaj miłość i więź jaki Simona Kossak czuła do i z przyrodą, jednocześnie uwrażliwiając na nie czytelnika.

 Opowieści zdobią czarno-białe oraz kolorowe ilustracje, które przypominają stare ryciny z książek z przed lat... tych spisywanych odręcznie piórem. Okładka również sprawia wrażenie jakby książka przeleżała swoje w zakurzonej bibliotece lub starym gabinecie. To wszystko dodaje niezwykłego klimatu i uroku. Podoba mi się - od zawsze "ciągnęło mnie" do takiego stylu.
 Według mnie to obowiązkowa pozycja nie tylko dla tych, którzy kochają przyrodę i interesują się ziołami oraz roślinami, które większość traktuje jak chwasty ale również tych, którzy chcieliby lepiej ją poznać i poczuć z nią jakąś więź. Pozwala ona otworzyć oczy i spojrzeć na niesamowite właściwości (w tym również lecznicze) a także dostrzec piękno natury, która nas otacza.

Żeby się zachwycać, nie trzeba mieszkać w lesie – wystarczy rozejrzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Wszędzie wokół rosną rośliny pozornie banalne – lebiodka, babka, macierzanka, pokrzywa. Żyją zwierzęta, na które na co dzień nie zwraca się uwagi – mrówki, winniczki, trzmiele.


wtorek, 06 marca 2018


Źródło: http://emeraldcoastbgc.org/wp-content/uploads/2014/10/wish-list-icon1.jpg

Nie miałam pomysłu na kolejny wpis na blogu. Zero inspiracji do szaleństw w kuchni, brak ciekawych propozycji jedzeniowych do zrecenzowania (z wyjątkiem dwóch, które trzymam na tak zwaną "czarną godzinę")... Nie wygląda to ciekawie - wygląda bardzo źle i zaczynam się tym martwić, ale jeszcze nie panikuję.
Postanowiłam napisać post w którym umieściłam niektóre z moich jedzeniowych "zachciewajek", czyli produkty, które kiedyś jadłam i chciałam bym do nich wrócić, jednak nie mam takiej możliwości lub te całkiem nowe, których nigdy nie jadłam.
 Jeśli jesteście ciekawi to zapraszam do lektury :)

Masło z pestek słonecznika Terra Sana

 Uwielbiam nie tylko orzechy ale również wszelkie ziarna i nasionka. Masło z pestek słonecznika Terra Sana uważam, za bardzo smaczne. Nie jadłam tego typu kremów innych firm, ale to od Terra Sana jak najbardziej polecam - sama chętnie bym do niego wróciła (RECENZJA)

Masło orzechowe Miks 2 orzechy Terra Sana

 Na blogu pojawiło się kilka recenzji maseł oraz Tahini Terra Sana w tym Miksu 3 orzechy oraz Miksu 4 orzechy. Mimo iż jedne smakowały mi bardziej a inne nieco mniej, wszystkie uważam za udane. Według mnie firma dba o jakość i smak swoich produktów i warto zwrócić na nie uwagę.
 Miks 2 orzechy to tylko i wyłącznie prażone migdały i orzechy laskowe. Przyznajcie, że brzmi to bardzo smacznie :).

Masło z orzechów laskowych TerraSana

 Masła orzechowe tej firmy jeszcze mnie nie zawiodły a tego z orzechów laskowych zawsze chciałam spróbować.

Tahini Ciemne Terra Sana

 Tahini Jasne Terra Sana uważam za udane, Ufam tej marce i jestem przekonana, ze ciemne tahini również przypadłoby mi do gustu.

Masło z orzechów włoskich

 Uwielbiam orzechy i masło orzechowe. O tym maśle dowiedziałam się z bloga Candy Pandas i od razu znalazło się na mojej liście. Jestem ciekawa jak smakuje :)

Masło orzechowe 5-mix Nutura

 Bardzo lubię masła orzechowe z jednego rodzaju orzechów, jednak przekonałam się, że miksy również mogą być smaczne. Miks 5 orzechów Nutura to masło orzechowe z dodatkiem orzechów włoskich. Wiem, że 10% to bardzo mało, jednak takiego miksu jeszcze nie miałam przyjemności spróbować.
Składniki: prażone orzechy ziemne (50%), prażone migdały nieblanszowane (20%), prażone orzechy nerkowca (10%), prażone orzechy włoskie (10%), prażone orzechy laskowe (10%).

Masło z orzechów laskowych Nutura

 Kolejne masło z orzechów laskowych aby porównać je z innymi. 

Masło z orzechów laskowych Basia Basia

 Jadłam kilka maseł oraz tahini Basia Basia i mogę je polecić tak samo jak produkty Terra Sana. Masło z orzechów laskowych w asortymencie producenta pojawiło się niedawno i od razu znalazło się na mojej liście. Ciekawi mnie jego smak - ostatnie masło z orzechów laskowych Food By Ann nie zdobyło mojego uznania - zabrakło mi w nim głębi nugatu i orzechów laskowych. Do tego żywię większe nadzieje.

Masło migdałowe Basia Basia

 Na liście nie mogło zabraknąć Basiowego masełka z migdałów. Chyba nie musze pisać dlaczego :)

Masło z pestek dyni BEZ SOLI

 Uwielbiam nie tylko orzechy ale również wszelkie ziarna i nasionka. Masło z pestek słonecznika, które kiedyś jadłam bardzo mi smakowało. Chciałabym spróbować również tego z pestek dyni ale OBOWIĄZKOWO BEZ SOLI - sól w tego rodzaju produktach bardzo mi przeszkadza.

Masła orzechowe Planta

 Bo masełek nigdy za wiele :D

Baton RAW Protein cocoa&cocoa beans

 Ten baton po raz pierwszy jadłam w październiku 2016 roku i wówczas bardzo mi on posmakował (MOJA RECENZJA). Potem przez jakiś czas jeszcze był w asortymencie mojego Tesco, jednak niestety nie na długo. Pewnego dnia zniknął tak jak dwa-trzy inne batoniki z tej serii i już nie powrócił. Chciałabym spróbować go ponownie aby przekonać się, czy będzie smakował tak samo. A może gorzej? ^_^

Baton Warszawski Sport Ziarno kakaowca i żurawina

 Kolejny baton, tym razem nie RAW a wypiekany. Kiedy w lutym ubiegłego roku (RECENZJA) jadłam go po raz pierwszy, otrzymał ode mnie wysoką ocenę. Dlaczego? Okazał się gorzkawy i intensywnie kakaowy - nie przeszkadzało mi, że żurawina była praktycznie niewyczuwalna
 Potem na blogu Candy Pandas trafiłam na jego recenzje w którym kakaowość była mniejsza. Domyślam się, że ma na to wpływ partia ale to nie zmienia faktu, że chciałabym wrócić do tego batona :)

Baton Piernik Legal Cakes

 Nigdy jakoś specjalnie nie przepadałam za piernikami i pierniczkami - zawsze były dla mnie przesłodzone. Jednak zapach piernika i przypraw korzennych to zupełnie co innego.
 Dokładnie 2 styczna w na stronie internetowej Legal Cakes zauważyłam Batona Piernik. Jest to baton bananowy z powidłami śliwkowymi. Mimo iż nie lubię intensywnego smaku banana w tego typu batonikach, ten wzbudził moje zainteresowanie.... nie tylko ze względu na nazwę, ale przede wszystkim wygląd - wyraźnie widać w nim spore kawałki orzechów włoskich.
Skład również jest "ciekawy", chociaż nie występują w nim powidła śliwkowe a suszone śliwki.
Składniki: banany (54%), płatki jaglane, płatki gryczane, orzechy włoskie, suszone śliwki (12%), marchew, odżywka białkowa wegańska (87,5% izolat białek grochu, 12,5% izolat białek ryżu), cynamon, imbir, goździki;

W ten oto sposób przedstawia się moja lista życzeń/marzeń. Które z wymienionych produktów wzbudziły wasze zainteresowanie? :)AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę tekst alternatywny