środa, 09 stycznia 2019

  Wystarczyła tylko chwila - pierwsze zerknięcie na okładkę i tytuł by zakochać się w tej książce. Nawet nie musiałam zaglądać do środka by wiedzieć, że mnie zauroczy. Mowa o  książce "O Szczurku – Krokodylku. Dla szczurów i nie – szczurów od lat 7 do 77. Wybór wierszy dla dzieci" Marii Gorzechowskiej, która pod koniec 2018 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Marruda.


  Historia tej książki choć krótka jest ciekawa. Maria Gorzechowska (1883-1961) aktywistka, nauczycielka, bibliotekarka i poetka kochała książki. Dużo czasu poświęcała na zakładanie bibliotek, wspieranie czytelnictwa, naukę a także pisanie wierszy. Kobieta tworzyła dla najmłodszych jednak tylko do szuflady. Jej rękopis przeleżał przez ponad 70 lat w szufladzie jej ucznia - pana Mirosława. Mężczyzna rok temu uznał, że w końcu powinien ujrzeć światło dzienne i przyniósł go na spotkanie z Anną Rudnicką-Litwinek – pisarką, ilustratorką i właścicielką Wydawnictwa Marruda.
  W ten oto sposób z okazji 100-lecia Niepodległości Polski w 2018 roku w księgarniach ukazało się  pierwsze wydanie napisanych w 1945 roku wierszy dla dzieci zilustrowanych przez Annę Litwinek.


  Pierwsze co rzuca się w oczy po wzięciu książki do rąk to jej staranne wykonanie - twarda okładka, dobrej jakości papier i subtelne, które mnie osobiście zauroczyły (jeśli nie powiedzieć zachwyciły). Niczym akwarele, obrazy na ścianie... pobudzające wyobraźnię i pozwalające przenieść się w miejsca, których w tej chwili nie jesteśmy w stanie zobaczyć.

 Ilustracje to jedno - tekst swoją drogą. A ten? Kiedy czytałam kolejne wiersze - opowieści, które snuła autorka poczułam się jak dziecko, które spędza wakacje u Babci i Dziadka lub odwiedzające prababcie wysłuchując Ich opowieści. Zgadza się... to kolejna pozycja w moim życiu (ale pierwsza tego roku), która przywołała mi wspomnienia. Wspomnienia wakacji na wsi u Babci i Dziadka.

  Poetka opowiada o wsi, której obecnie daremno szukać. Takiej, gdzie trzymano kilka zwierząt gospodarskich dla własnych potrzeb a nie masowej produkcji, obowiązkach domowych, ciężkiej pracy w polu od samego rana aż do pory obiadowej, kiedy ludzie wracali do domu na posiłek, by potem ponownie wrócić do pracy. O pracy w ogrodzie, czystym powietrzu, skowronkach nad łąką, zmianach pór roku.
  O złotych kłosach zboża, czerwonych makach, polach pełnych snopów siana. O życiu na wsi - ubogiej ale szczęśliwej. Pięknej, naszej, Polskiej.
  To wiersze w których sporo nie tylko historii ale przede wszystkim miłości i serca. Do tego co było, do skromności, spokoju, prawdziwego szczęścia. Do przyrody, tradycji i tego co zanika. Aby pamiętać. AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny
tekst alternatywny

tekst alternatywny