.

poniedziałek, 03 kwietnia 2017


Wielokrotnie wspominałam na blogu, że twórczość Księdza Jana Twardowskiego była i jest mi bliska... zachwyciła mnie od dnia, kiedy tylko się z nią zetknęłam. Przyznam, że miałam taki okres w życiu, że się od niej nieco odsunęłam, ale zawsze towarzyszyła mnie gdzieś w tle i cieszę się, że teraz do niej wróciłam. Może to zabrzmi dziwnie, ale nie przypominam sobie abym miała styczność z dziecięcą twórczością Twardowskiego. Pierwszy tomik Jego poezji, który pojawił się u nas w domu, zdecydowanie był kierowany do dorosłego odbiory. Nie przeszkadzało to jednak aby chwycić mnie za serce. Utwory w nim umieszczone były dojrzałe, uczyły jak patrzeć na świat, jak go rozumieć, jak postępować....to były i są wiersze z ogromnym przesłaniem.
W 2015 roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin księdza Jana Twardowskiego. Z tej okazji nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazały się dwa tomy Jego najbardziej znanych tekstów i wierszy skierowanych do najmłodszych czytelników. "Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze" to drugi po "Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania" tom tego okolicznościowego wydania.

Książka tak starannie i pięknie wydana, że z największą przyjemnością chce się po nią sięgnąć. Według mnie przyciąga i przyciągnie wzrok nie tylko malucha :) Jej treść podzielono na pięć części według lat, w których wiersze powstawały (od 1945 aż do 2000 roku). Wiersze, które się tutaj znajdują są przeróżne i o przeróżnej tematyce. Te bardziej i mniej znane, z którymi zetknęliśmy się np. w szkole, jak i takie, które mogą wydać się nam całkiem obce. Twardowski często nawiązywał w nich do swojego dzieciństwa, które wraz z trzema siostrami spędził w rodzinnym domu, wychowywany w wierze, szacunku do i dla tradycji, literatury, historii, bliźniego, przyrody. Nic więc dziwnego, że właśnie o tym pisze w swoich wierszach i do tych aspektów najczęściej nawiązuje.

Jan Twardowski nie bał się podejmować trudnych, ciężkich i często niezrozumiałych tematów. Nie bał się pisać o miłości, przyjaźni, Bogu, śmierci, kłamstwie, grzechu.... Nie owijał w tak zwaną bawełnę, nie oszukiwał, nie zatajał faktów, prawd życia. Pisał jak jest na prawdę, jaki piękny jest świat, przyroda, jaki jest Bóg, jacy są ludzie... Robił to jednak w wyjątkowy i charakterystyczny dla siebie sposób.... sposób prosty, delikatny i tak przejrzysty, że to co niejasne, zawsze stawało i staje się proste i zrozumiałe, jednocześnie nie przerażając. Taki Dar można otrzymać tylko do samego Boga.

Osobiście nie mogę zgodzić się z tym, że owy zbiór jest kierowany tylko i wyłącznie do najmłodszych. Wiersze w nim umieszczone zawierają uniwersalne prawdy, które jeśli tylko się w nie wsłuchamy, zagłębimy w ich treść, stają się widoczne nie tylko dla dzieci, ale i dla nas - dorosłych (i to bez najmniejszego wysiłku - wystarczy tylko się skupić).
Wyraźnie widać, że Jan Twardowski nie traktował dzieci jakby były z porcelany, osoby do których bez przerwy należy mówić zdrobniale, miziać, kiziać i głaskać po główce. Dla niego to był mały człowiek z pragnieniem poznania świata, jego prawd i zagadek, bez wymijających odpowiedzi. Ta książka w tym pomaga.
Jestem również przekonana, że po tej lekturze nie jeden dorosły uświadomi sobie wiele spraw z których wcześniej nie zdawał sobie sprawy i inaczej na nie spojrzy - inaczej spojrzy na otaczający go świat, ludzi, przyrodę i Boga.
To lektura dla osób w każdym wieku.

Całość uzupełniają przepiękne, delikatne i subtelne ilustracje w przepięknych żywych kolorach, autorstwa Marty Kurczewskiej. Wszystkie ściśle nawiązują do treści obok której zostały umieszczone, jednocześnie poniekąd ją wyjaśniając.
Jeśli jest poruszany temat Matki Boskiej to jest ona czułą mamusią, której ukochane dziecko kurczowo trzyma się za spódnicę, bo wie, że obdarzy je ona miłością i opieką. Jeśli temat o dzieciństwie, to mamy uśmiechniętego chłopca w trakcie zabawy. Śmierć nie jest tak przerażająca jak jak to przyjęło się w społeczeństwie. Na jednym obrazku owszem jest ubrana w czarny płaszcz, ale płaszcz w różowe groszki. Może i ma kaptur na głowie i trzyma w dłoniach kosę, ale nie kosa nie przeraża a kaptur nie zasłania jej twarzy... z kolei twarz przypomina meksykańską maskę z dnia zmarłych. Całość ani trochę nie przeraża. Z kolei na drugim obrazku śmierć to mała dziewczynka z czarnym kotem i czarnym balonikiem.
Mamy wiersz o żabie? Obok na białym tle widnieje urocza żabka (a właściwie dwie żabki), wiersz o żyrafie? Jest i żyrafa.
Wszystko jest pięknie skomponowane. Tworzy nieodłączną całość, która pozwala zrozumieć to co niezrozumiałe. To przepiękna publikacja zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Autor: Jan Twardowski | Tytuł: Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze | Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2015 | Ilość stron: 252 | Oprawa: twarda

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Pani Joannie i księgarni internetowej Megaksiazki.pl


sobota, 01 kwietnia 2017


Źródło zdjęcia
Grechuta w jednej ze swoich piosenek śpiewał "Wiosna, wiosna. Wiosna ach to Ty". Śmiało i bez wahania można mówić, że mamy już wiosnę - 20 marca punktualnie o godzinie 11:29 przywitaliśmy astronomiczną wiosnę, natomiast dzień później (21 marca) kalendarzową. Słońca za oknem też jest już coraz więcej, robi się coraz cieplej. W końcu można zacząć ubierać się nieco lżej, częściej wychodzić na spacery i chwytać promienie słońca, wsiąść na rower...... to jeszcze bardziej nastraja wiosennie, sprawia, że na twarzy sam pojawia się szczery uśmiech :)
Wiecie jaki dzisiaj mamy za dzień? :) Lubicie, korzystacie z niego? Będę szczera: ja nie i nigdy korzystałam, ale z chęcią poznam Wasze zdanie :)

Zapraszam na kolejne podsumowanie - poprzednie części cyklu możecie zobaczyć Tutaj

 Tak powstała słynna Mona Lisa :DW tytule "dzieciom", jednak zdecydowanie NIE JEST to książka TYLKO dla dzieci ALE RÓWNIEŻ DLA dorosłych i ludzi w KAŻDYM WIEKU.

Wegańskie pierogi i kapustka bo buraczki (w tym ćwikła) już się skończyły a na świeże warzywa typu sałata, rzodkiewka trzeba jeszcze poczekać :)


 Na co musisz uważać chcąc przejść na dietę roślinną?

Po co i jak kupować na iHerb?

Jaka jest miara prawdziwej przyjaźni?

Zastanawiałeś/aś się nad tym Jakim jesteś człowiekiem?

Szanuj i doceniaj życie

Zapraszam do Zuzy na wycieczkę po Atenach :)

Piąty ogórek po lewej, Jabłko o smaku jabłka :)nazwa alternatywna

nazwa alternatywna

Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi