sobota, 16 lutego 2019

Od kiedy sięgam pamięcią zawsze lubiłam rozwiązywać przeróżne łamigłówki, rebusy, krzyżówki. Książeczka z przeróżnymi zadaniami to było takie moje "Must Have". Niestety pamiętam, że ich cena była dość wysoka i nie zawsze miałam możliwość ich rozwiązywania ale i w takich sytuacjach potrafiłam sobie poradzić - wymyślałam je sama ;)

Mimo tego wiadomość o jednej z najnowszych gier od Wydawnictwa Nasza Księgarnia obeszła się dla mnie bez echa. Jednak jak to mówią "Pozory mylą". Czy tak było i tym razem? ;)

~ Informacje ~
Tytuł:
Wydawca:  Nasza Księgarnia
Wiek graczy:
Ilość graczy: 1-5
Czas gry: 20 minut
Cena: 49,90zł (na ceneo od 30zł)/Arkusze (300) 19,99zł

~ Zawartość pudełka ~
2 notesy
6 kostek w różnych kolorach
5 ołówków
żeton gracza rozpoczynającego
instrukcja

~ Wygląd ~
Gra jest charakterystyczna wizualnie: zarówno pudełko jak i wykonanie gry nawiązuje do wycinanek charakterystycznych dla folkloru łowickiego. Tak więc mamy kwiaty - dużo kolorowych kwiatów.

W pudełku znajdziemy 2 notesy - każdy posiada 50 dwustronnych kartek. Na każdej kartce znajduje się 6 pól z kolorowymi kwiatami w kolorach: żółty, niebieski, czerwony, zielony, różowy oraz biały.

W tych samych kolorach są również kości - symbolizują klientów, którzy co turę składają zamówienie na ilość i rodzaj danego kwiatu.
Zarówno biała kość jak i pole to kolor uniwersalny - stanowią one kwiat w dowolnym kolorze.

Dodatkowo umieszczono tutaj ołówki gracza oraz żeton gracza rozpoczynającego. 

~ Cel gry ~
W grze wcielany się w hodowców kwiatów a naszym zadaniem jest realizowanie zamówienia klientów po przez „ścinanie” określonych kwiatów (liczba i kolor) tym samym czyszcząc pola. Im lepiej realizujemy zamówienia, tym więcej zdobywamy punktów.
Każde błędnie zrealizowane zamówienie oznaczać będzie punkty ujemne! 

~ Przygotowania do gry ~
Każdy z graczy otrzymuje arkusz notesu oraz ołówek.

~ Jak grać ~
Pierwszy gracz rzuca 6 kośćmi w różnych kolorach i wybiera 1 z nich dla siebie. Po dokonaniu wyboru realizuje zamówienie klienta - ścina odpowiednie kwiaty ze swoich pól po przez obrysowanie pętelką grafiki w kolorze i z taką ilością jaką wskazuje kostka
(np. żółta kość z 3 oczkami, to 3 żółte kwiaty)


tak należy ścinać kwiaty

Posiłkować można się kwiatkami białymi, które pełnią rolę jokerów i dopasowują się do każdego koloru. Jeżeli mimo tego gracz nie może ściąć określonego kwiatu, może ściąć mniej kwiatów niż oczek na kostce lub ściąć kwiat w innym kolorze. Należy pamiętać, że każda taka decyzja wiąże się z niezadowoleniem klienta i punktami ujemnymi - krecha.

Kolejna osoba wybiera jedną spośród pozostałych na środku stołu kostek i realizuje swoje zamówienie. I tak do momentu aż każda z osób biorących udział w grze zrealizuje po jednym wybranym zamówieniu.
Tylko pierwszy gracz rzuca kostkami. Następnie gracze kolejno wybierają po jednej z nich!

Runda się kończy, gdy wszyscy gracze wybiorą po 1 kostce i zetną kwiaty ze swoich pól. Żeton gracza rozpoczynającego należy przekazać kolejnej osobie (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara). Osoba ta bierze wszystkie kostki. Kolejną rundę rozpocznie od rzutu kostkami i wyboru jednej z nich. 


~ Zakończenie gry ~ 
Gra kończy się w momencie gdy którykolwiek z graczy zetnie kwiaty z 4 pól lub wszystkie kwiaty w 3 różnych kolorach. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów.

~ Wariant dwuosobowy ~
Gra przebiega tak samo, jak w wersji podstawowej, z tą różnicą, że podczas jednej rundy każdy gracz obsługuje nie jednego, a dwóch klientów - dwa razy wybiera po jednej kostce.

~ Wariant solo ~
 Gra przebiega tak samo, jak w wersji podstawowej z pewnymi zmianami:

  • gracz nie używa białej kostki
  • rozgrywka  trwa 8 rund. Kolejne rundy gracz zaznacza, zamalowując kropki znajdujące się na dole kartki.
  • w każdej rundzie gracz obsługuje dwóch klientów (wybiera dwie spośród pięciu kostek) a za zebranie kwiatów jednego koloru zawsze otrzymujemy tutaj 5 punktów.

~ Wrażenia ~
Bukiet to jedna z gier w którą zagramy solo jak również w grupie aż do 5 graczy i za każdym razem trzeba nieco pogłówkować. Tym samym bez względu na to czy gramy w pojedynkę, czy z kimś rozgrywka może tyle samo satysfakcji - oczywiście jeśli lubi się łamigłówki, bo właśnie tak można określić Bukiet.

To spokojna gra w której nie ma znaczenia ani czas, ani nasz refleks. Tutaj liczą się umiejętności myślenia, spostrzegawczość a przede wszystkim przychylność losu. To od wyrzuconych kostek a następnie tej wybranej (kolor i liczba oczek) zależą kolejne wybory. Wraz z upływem czasu robi się coraz trudniej. Pożądanych kwiatów zaczyna brakować i nie zawsze można ratować się jokerem (białych kwiatów). Siłą rzeczy trzeba skreślać źle i tym samym otrzymamy ujemne punkty. I teraz trzeba główkować jak w finale wyjść z tego bez szwanku. Gra stawia przed nami kolejne wyzwanie.

W grze nie ustalimy jednej strategii na zwycięstwo. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani tego co wskażą kości, ani jaki ruch podejmie nasz przeciwnik. Nawet kiedy gramy solo nie możemy być pewni, czy nasz aktualny ruch był prawidłowy - sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie i to nie koniecznie na naszą korzyść. Mamy sporo możliwości tego jak przeprowadzimy rozgrywkę a i tak nie możemy być pewni jej wyniku.

Muszę przyznać, że Bukiet pozytywnie mnie zaskoczył. Może nie będę po niego sięgać codziennie a raz na jakiś czas jako taki "przerywnik" lub "grę w podróż", ale ogólnie uważam ją za przyjemną. Jednak gracze, którzy nie lubią zbytnio główkować, w grach szukają emocji i wrażeń a losowość ich męczy raczej nie będą zadowoleni. Gra szybko im się znudzi, tak jak może znudzić również dzieci. Powiedziałabym, że Bukiet zadowoli starsze osoby, chociaż i młodsi będą dawać sobie z nią radę, bo zasady na prawdę są proste. Dla mnie dodatkowym plusem jest fakt iż jest ona niewielka dzięki czemu można zabrać ją ze sobą np. w torebce - to ciekawy przerywnik.

~ Dodatek ~
Nie musicie się obawiać co zrobić, kiedy skończy się Wam notes z polami do uzupełniania. Wydawnictwo pomyślało również o tym i wydało komplet trzech notesów z trzema różnymi wzorami: kwiatami, kryształkami oraz stworkami. Co ciekawe to również zupełnie nowy układ wzorów - nie ma powielania schematów ;)
Taki zestaw liczy 300 nowych arkuszy i kosztuje 19,99złPlusy:
♦ pomysł
♦ szata graficzna
♦ wykonanie
♦ poręczne pudełko - gra zmieści się w torebce
♦ czuć folklor
♦ w grę można grać samodzielnie a także grupach
♦ skłania do pogłówkowania
♦ ćwiczy spostrzegawczość
♦ na myślenie - wymaga analizowania wszystkich możliwości i ruchów przeciwnika

Minusy:
♦ nie dla tych którzy nie lubią gier losowych i łamigłówek
♦ nie dla tych, którzy wolą dynamiczne gry

Ocena: 4,5-5/6
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

ilustracje ze strony wydawnictwa oraz https://gryplanszowe.pl/AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę
tekst alternatywny
tekst alternatywny

tekst alternatywny