.

Recenzje Książek

piątek, 16 marca 2018

Zdjęcie
 Kiedyś młodzież aktywniej spędzała czas. Nie mam tutaj na myśli trenowanie palców na klawiaturze komputera, konsoli lub w trakcie wysyłania sms-ów a prawdziwy aktywny wypoczynek - na świeżym powietrzu z rówieśnikami. Pamiętam kiedy wolne od nauki chwile i wakacje spędzało się na grach i zabawach z rówieśnikami. Niejednokrotnie w taki sposób spędzało się godziny a jeśli nie cały to większość dnia. Pamiętam jak późnym wieczorem, kiedy już było ciemno młodzież niechętnie wracała do domów - rodzicom ciężko było "zagonić" swoje pociechy do mieszkań.
Zdjęcie
 Relacje rodzinne również wyglądały nieco inaczej. Rodzice częściej rozmawiali z dziećmi, słuchali ich a one jakby chętniej opowiadały o swoich problemach. Wolne chwile niejednokrotnie spędzało się wspólnie, czy to rozmowach, snuciu opowieści, grach planszowych. Pamiętacie jeszcze gry planszowe? Ekstrabiznes, chińczyk, warcaby, memory.....
 W moim domu gry planszowe pojawiły się późno ale kiedy Mama za odłożone przeze mnie pieniądze kupiła pierwsze gry Memory oraz Rodzinki (tę grę wybrała moja młodsza siostra), grałyśmy w nie praktycznie non stop i to z ogromną przyjemnością. Potem pojawiła się gra Superbiznes i zabawa była jeszcze lepsza ^_^.

 Niestety wraz z upływem czasu to wszystko zaczęło zanikać. Dzieciaki coraz rzadziej zaczęły wychodzić na podwórka i zamiast wolny czas spędzać aktywnie na zabawie z rówieśnikami, wybierały ekran telewizora, komputera lub telefonu. W niektórych rodzinach rozmowę oko w oko, zastąpiło wystukiwanie wiadomości na klawiaturze komórki a obecnie smartfonu. Kiedyś o urodzinach pamiętało się osobiście a dzisiaj o takich dniach przypomina nam facebook.
 Nie chcę wszystkich rodzin pakować do jednego worka, ale obecnie w wielu rodzinach chyba nadal rządzi elektronika. Nie słyszy się (a jeśli tak to rzadko) o wspólnym spędzaniu czasu na rozmowach, snuciu opowieści, bajaniu... każdy żyje w swoim świecie i się izoluje.
 Może warto wrócić do tego co "stare", do tradycji... oderwać wzrok od komputerów, laptopów, telefonów i smartfonów... Wygrzebać ze strychu starą książkę lub chińczyka, usiąść w rodzinnym gronie zagrać, poczytać lub po prostu porozmawiać. Czas również upłynie bardzo szybko, będzie przyjemnie i przy okazji zacieśnią się więzi rodzinne :)

 A jeśli już o grach mowa ostatnio miałam okazję zagrać w jedną, która niedawno pojawiła się na rynku. Czarodziejski Labirynt wyd. Zielona Sowa. Jest to grą kafelkową dla graczy w różnym wieku, bez górnej granicy wiekowej. Jedną z jej zalet jest fakt, że można w nią grać pojedynczo jak również z kolegą, koleżanką lub kimś z rodziny.
W tekturowym pudełku umieszczono 48 kafelków do przekładania i układania a także prostą instrukcję wyjaśniającą zasady gry.

 Mamy cztery wersje gry do wyboru - każda do rozegrania w towarzystwie lub samodzielnie. Reguły są bardzo proste. Gracz wciela się w czarownicę lub czarodzieja a aby wygrać, trzeba zdobyć skarb. W tym celu przekręca się lub przestawia kafelki tak, aby utworzyły drogę, która do niego prowadzi.

 Prawda, że proste? Według mnie takie gry to ciekawa i przyjemna forma spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych.

"Bądź taka, na jaką wyglądasz", czyli prośnej rzecz ujmując: "Nigdy nie wyobrażaj sobie, że jesteś inna, niż inni mogliby sobie pomyśleć, że to, jaka byłaś, lub też jaka mogłaś była być, nie jest niczym innym niż to, czym mogło się było innym wydawać, że jest czymś innym". 


  Z książek ostatnio wróciłam do historii, którą po raz pierwszy przeczytałam mając 7-8 lat - "Alicję w Krainie Czarów". Pamiętam, że wówczas sięgnęłam po nią tylko i wyłącznie ze względu na ładne wydanie, które było dostępne w bibliotece. Dokładnie nie pamiętam jakie były moje wrażenia po skończonej lekturze - to co utkwiło mi w pamięci to to, że uznałam ją za nieco pokręconą... dziwną ;) Cały opisany świat jak i narracja wydały mi się zakręcone a czasem niezrozumiałe.
  Disney'owskiej Alicji nie znałam i nadal nie znam - mimo iż wielokrotnie była emitowana w telewizji, nie miałam ochoty oglądać tej animacji. Alicja Burtona nie przypadła mi do gustu - obejrzałam raz, potem kontynuacje i wystarczy. W moich oczach Burton się nie popisał.

 Powieść  autorstwa angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll) po raz pierwszy została opublikowana 4 lipca 1865 roku. Dosłownie angielski tytuł Alice’s Adventures in Wonderland oznacza Przygody Alicji w Krainie Dziwów - to pierwsi polscy tłumacze przełożyli "Wonderland" jako Krainę Czarów, chociaż czary nigdy w książce nie występuje. Powieść zalicza się do kanonu klasyki literatury dziecięcej i została przetłumaczona już na ponad 125 języków. Wraz z upływem czasu fanów Alicji przybywało a powieść zyskiwała coraz większą popularność.

 Alicja zaczynała wierzyć, że rzeczy naprawę niemożliwych jest doprawdy bardzo niewiele. 

 "Przygody Alicji..." wydawnictwa Zielona Sowa została wydana w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego oraz ilustracjami Agaty Łukszy. Wewnątrz książki dominuje niebieski kolor, którym pisane są tytuły rozdziałów - ozdobniki tekstu utrzymane są w tym samym odcieniu.
 Ilustracje charakteryzuje nowoczesność - nie są krzykliwe, przeładowane szczegółami i przesycone kolorami. Artystka nie próbowała na siłę "upchnąć" jak najwięcej atrybutów opisywanej Krainy, nie powielała wcześniejszych schematów - zachowała umiar i przedstawiła nam swoją wizję.

 Szalony Kapelusznik nie jest podstarzałym i siwiejącym staruszkiem a młodzieńcem przyodzianym w gustowne ubranym młodzieńcem rodem z XIX w. Czerwona Królowa została przedstawiona jako młoda i szczupła kobieta a Alicja zyskała długie, brązowe włosy i krótką grzywkę (tak jak samo dziewczynka, która była inspiracją do powstania Alicji). Artystka poradziła sobie również z przedstawieniem postaci niby żółwia, który prawidłowo posiada łeb cielęcia a tółw żówia z zachowaniem przynależnego żółwiom koloru. Jedynie Kot z Cheshire otrzymał disneyowskie - fioletowe barwy.
To co wydawcom nie wyszło to kształt mysiego ogona, który według mnie jego nie przypomina.

 Wiedzieliście, że nie jest to tylko i wyłącznie zmyślona historia? Autor pod maską groteskowej bajki przedstawił karykaturę swoich czasów, krytykując małostkowość a wyróżniając dziecięcą mądrość, którą zawarł w postaci małej dziewczynki.
 Sporo tutaj odniesień do życia samego pisarza a postacie inspirowane są, tymi rzeczywistymi. Ponadto w tamtych latach, szaleństwo faktycznie było jedną z chorób zawodowych kapeluszników. Często miewali oni drgawki, byli notorycznie rozkojarzeni lub ponurzy a także mówili nie wyraźnie i bez sensu. Wiązało się to z technikami, które stosowali w warsztatach. Przy wytwarzaniu filcu stosowano azotan rtęci, którego opary prowadziły do uszkodzenia systemu nerwowego. Jednak aby się o tym dowiedzieć, trzeba zagłębić się nieco w genezę powstania utworu jak i życie samego pisarza, jednak nie każdy będzie miał na to ochotę.

  A jaki jest sekret "Alicji...?" Wydaje mi się, że tak wiele osób zachwyca się tą powieścią, gdyż jest to dla nich interesująca i intrygująca podróż w świat nieposkromionej wyobraźni. Być może wszystkie te osoby, tak jak Alicja chciałyby udać się w pogoń za Białym Królikiem i choć na chwilę przenieść do takiej Krainy Czarów? Krainy w której nic nie jest oczywiste i takie jakie się wydaje a zaskoczenie czeka na każdym kroku.

 Wszystko ma jakiś morał, pod warunkiem, że umiesz go znaleźć.

Warto spędzać czas z rodziną, czy to na wspólnych rozmowach, opowieściach, grach i zabawach lub czytaniu ulubionych lektur z dzieciństwa a także tych całkiem nowych. Oderwijmy na dzieci od ekranów telewizorów, komputerów, telefonów, smartfonów itp. My sami - dorośli nie tłumaczmy się brakiem czasu, zmęczeniem lub innymi wymówkami - zainteresujmy się naszymi pociechami, rodzeństwem, rodziną. Zacznijmy zacieśniać więzi. Rodzina to SKARB... SKARB, który mamy tylko jeden i nim się obejrzymy możemy go stracić.

środa, 14 marca 2018

 
 Uwielbiam książki, uwielbiam czytać i uwielbiam baśnie. Według mnie to takie opowieści, które można czytać w każdym wieku. Nie ma znaczenia ile mamy lat - to historie mądre, pouczające i dla każdego - każdy może znaleźć w nich naukę dla siebie. W dzieciństwie moimi ulubionymi baśniami były Baśnie Braci Grimm (wyraźnie wysłużony zbiór zajmuje honorowe miejsce w mojej biblioteczce), jednak z ciekawością czytałam również baśnie innych narodów a także przeróżne legendy i podania.
 W mojej osiedlowej bibliotece było kilka książek z serii Baśnie Narodów Związku Radzieciego po które sięgałam z ogromną przyjemnością - czasem dla samych ilustracji, które mi się podobały. Baśnie chyba nigdy mi się nie znudzą :)

 Polski rynek wydawniczy oferuje szeroki asortyment przeróżnych zbiorów baśni z ładnymi ilustracjami, kolorowymi kartkami czy hasłami typu "Najnowsze wydanie". Niestety najczęściej to zgrabny chwyt marketingowy mający na celu zachęcić nas do zakupu. Zazwyczaj książki te mimo pokaźnych rozmiarów zawierają zaledwie garstkę takich opowieści a do tego tych wszystkim bardzo dobrze znanych. Gdyby tego było za mało historie te są uproszczone, skrócone, ich język uwspółcześniony a zakończenia niekiedy zmienione (czasem również treść od tego co pamiętamy z dzieciństwa). W rezultacie nie czujemy tego cudownego i baśniowego klimatu - zamiast tego pojawia się znużenie a nawet złość, że baśń została tak bardzo zmieniona.

 Na szczęście są jeszcze uczciwe wydawnictwa, które z pasją i miłością podchodzą do swojej misji. Nie oszukują i starają się dać to co najlepsze i najpiękniejsze. Szukając zbioru baśni polskich szukałam właśnie takiego wydawnictwa i takiego zbioru - pełnego, bez uproszczeń. I udało mi się...

 Baśnie i legendy polskie wydawnictwa Nasza księgarnia to zbiór ponad 50 baśni, legend i regionalnych podań, wywodzących się  z polskiej tradycji i oparte na staropolskich wierzeniach. Znajdziemy tutaj teksty bardzo dobrze wszystkim znane, jak i te mniej "popularne" lub całkiem obce. Zawędrujemy w przeróżne zakątki kraju - na Mazury, na Śląsk, do Wielkopolski, Warszawy i Krakowa... Poznamy smoki, diabły, bazyliszki, rusałki, dzielnych rycerzy a nawet samego Twardowskiego. Sporo tutaj magii, dziwów, zagadek ale również historii i legendarnych władców jak chociażby Król Popiel... A to wszystko tu - w Polsce, w tradycyjnej formie; bez uproszczeń i skrótów.

 Baśnie i legendy wybrała i opracowała Elżbieta Brzoza. Tak jak wspomniałam żadna z nich nie została nawet w najmniejszym stopniu zmieniona - wszystkie zachowały swoją pierwotną formę, charakter i przede wszystkim ponadczasową wartość. Napisane piękną choć nieco ciężką staropolszczyzną (sporo tutaj archaizmów), przenoszą nas do niezwykłej krainy i tworzą niesamowity klimat.
 Trudny język?
 Baśnie z reguły napisane są prostym językiem, jednak znajdują się również takie, gdzie jest on nieco "poważniejszy", jednak nie powinien on sprawić problemu dzieciom. A nawet jeśli troszeczkę, to właśnie w tym tkwi piękno tych baśni... nasz rodzimy język, choć nieaktualny ale nasz - polski... piękny i ważny. Treść jest równie ważna i niesie z sobą ponadczasowe przesłanie - taki morał i naukę.
 Znajdziemy tu teksty takich autorów jak: Janusz Korczak, Ewa Szelburg-Zarembina, Maria Krüger, Wanda Chotomska, Marian Orłoń, Gustaw Morcinek, Jan Kasprowicz, Janina Porazińska i wiele, wiele innych.

 Ilustracje wykonał Mirosław Tokarczyk - malarz, ilustrator, przewodniczący Rady Nadzorczej współwłaściciel. Mężczyzna Wydawnictwa studiował grafikę w pracowni ponadczasowego Jana Marcina Szancera na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
 Jego ilustracje są proste - w moim odczuciu przypominają ilustracje ze starych książek naszych babć i mam co świetnie łączy się z klimatem baśni. Niektóre nawet skojarzyły mi się z bajką Baltazar Gąbka :D Jednak tutaj mam pewne "ale"... otóż w legendzie Mała Syrenka była szczupłą blondynką a rysownik przedstawił ją jako pulchną blondynkę, tak jakby w ogóle nie czytał ilustrowanych przez siebie tekstów. Nie będę ukrywać, że ani trochę mi się to nie podoba - jeśli się coś rysuje, to powinno wiedzieć się do czego i co. To tak jakby w szkole nauczyciel kazał napisać wypracowanie i nie podał tematu lub gdyby opowiadać nie obejrzany przez siebie film/przeczytaną książkę. Nie ładnie....

 Jednak jakby nie było Baśnie i legendy polskie to zbiór na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę a także zagłębić się w jego treść. Nawet jeśli średnio przepadamy za baśniami i legendami lub nie lubimy ich w ogóle, chociaż kilka tych naszych rodzimych wypadałoby znać. Na nich kształtowała się nasza kultura i niektóre tradycje. Warto je przeczytać... Kto wie? Może właśnie dzięki tej książce chociaż trochę przekonacie się do baśni i legend? :)

Książka do kupienia stacjonarnie a także w księgarniach internetowych między innymi Albertus.pl

sobota, 10 marca 2018


Zdjęcie
Nienaoliwiona lub długo nie używana maszyna po jakimś czasie rdzewieje lub się psuje. Podobnie jest z naszym mózgiem. Kiedy go nie trenujemy komórki powoli zaczynają obumierać - z kolei, kiedy ćwiczymy rozbudowywać się. Dlatego codziennie powinniśmy "pracować" umysłowo: czytać książki, wiersze, uczyć się fragmentów jakiś tekstów na pamięć, pochłaniać wiedzę lub rozwiązywać łamigłówki, krzyżówki, rebusy.
 Dzisiaj chciałabym pokazać Wam kilka książeczek Wydawnictwa Olesiejuk w których znajdziecie przeróżne łamigłówki do trenowania Waszego umysłu. 

Świat łamigłówek. Łamigłowki japońskie

W niewielkich rozmiarów książeczce (format mniej więcej A5) znajdziemy ponad 100 przeróżnych łamigłówek rodem z japonii. Są to między innymi:
sudoku - łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu (9×9) w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów (3×3) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. WAŻNE!
Cyfry nie mogą się powtarzać nie tylko w żadnym wierszu i kolumnie, ale także w małym kwadracie 3 × 3.
combiku - łamigłówka - puzzle. Mamy tablicę z polami 5x5 w której umieszczono niektóre cyfry oraz litery (liczby 1-5, litery od A do E). Zadaniem gracza jest wypełnienie planszy poprzez umieszczenie dokładnie jednego numeru i jednej litery na każdym kwadracie.
Warunkami, które należy spełnić są:
 - dwa kwadraty nie mogą mieć tej samej kombinacji Numer-Letter
 - numer lub litera nie mogą być powtarzane w tej samej kolumnie lub wierszu
Skala trudności łamigłówek jest oceniana od 1 do 5 gwiazdek (5 najtrudniejszych). Puzzle 1-4 najczęściej można rozwiązać bez zgadywania - wymagają dokładnej analizy. Puzzle z 5 gwiazdkami, czasem moga wymagać zgadywania, jednak nie koniecznie.
Combiku pojawia się w różnych prezentacjach:
· Standardowe numery i litery
· Kształty i litery
· Numery i kolory
· Kształty i kolory
petle -  łamigłówki w których należy poprowadzić linie pomiędzy punktami formując pojedynczą pętlę bez skrzyżowań i odgałęzień. W każdym diagramie mamy podane cyfry, które oznaczają dokładną liczbę linii, które powinny znaleźć się wokół danego pola. Pola bez numerów mogą być otoczone dowolną z możliwych liczbą linii.
 Według mnie najlepiej jest zaczynać od pola z cyferką 0 i popatrzeć na pole z cyferką obok. Dlaczego? Wokół pola z 0 nie może być żadnych linii, więc jedyna możliwość to narysowanie linii wkoło pola z numerem obok :)

Świat łamigłówek. Łamigłówki hanije

 Łamigłówki hanijne to inaczej obrazki logiczne. Ich rozwiązywanie polega na zamalowywaniu pól siatki w taki sposób, by powstał obrazek. Jednak nie można zamalowywać pierwszych lepszych kwadracików.
 Na początku każdego rzędu oraz kolumny diagramu umieszczono cyfry. Oznaczają one liczbę kratek do zamalowania, podaną w odpowiedniej kolejności, idąc od góry do dołu i od lewej do prawej. Każdą grupę zamalowanych kratek od następnej oddziela przynajmniej jedno puste pole. Na przykład 2 6 oznacza, że najpierw mamy dwa zamalowane pola, potem przynajmniej jedno pole puste i sześć pól zamalowanych.
 Podczas rozwiązywania takich obrazków trzeba samemu decydować, która komórka jest pełna (czarna), a która pusta (biała). Zarówno zaznaczanie białych jak i ciemnych pól jest bardzo ważne aby otrzymać prawidłowy rysunek. Tutaj nie ma miejsca na zgadywanie, gdyż zazwyczaj kończy się to błędem, co psuje całą zabawę. Należy się skupić, zacząć analizować a następnie wyciągnąć wnioski - w skrócie logicznie myśleć.

Świat łamigłówek. Łamigłówki logiczne

 W książeczce znajdziemy miks przeróżnych łamigłówek, które pozwolą trenować mózg i wszystkie szare komórki. Znajdziemy tutaj miedzy innymi: okręty, domino, pętle,   Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie

 Według mnie takie zeszyciki to świetny sposób na ćwiczenie umysłu. Wszystkie wymagają skupienie, umiejętności logicznego myślenia i dłuższego zastanowienia się nad zagadką. Tutaj nie ma miejsca na pośpiech. Bywa, że jedną łamigłówkę można rozwiązywać dłuższy czas, jednak nie ma co sie zniechęcać - z każdą kolejną łamigłówką będzie tylko lepiej a my nabierzemy wprawy. 

 Było już coś dla mózgu a teraz czas na nasze wnętrze.Jak wiecie bardzo lubię i chętnie czytam poezję - delektuje się nią powoli, stopniowo, wtedy kiedy mam ochotę. Czas na poezję i tutaj chciałabym pokazać Wam przepiękne wydania poezji wyd. Olesiejuk. Prawdziwa perełka dla tych, którzy czytają i lubią z nią obcować :)

 Pierwszym zbiorem jest zbiór wierszy autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Ciężko jest mi przypomnieć sobie, czy wcześniej miałam styczność z twórczością poetki, czy też nie. Z przyjemnością zagłębiłam się w twórczość tej poetki.

 Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była jedną z najwybitniejszych poetek okresu międzywojennego. Jako pierwsza kobieta w poezji polskiej wtargnęła na niwę liryki miłosnej i przez wielu uważana jest za polską Safonę. W swojej twórczości podejmowała tematykę związaną z miłością, przemijaniem, śmiercią oraz prawami natury, na co duży wpły miało życie osobiste poetki. W pierwszym okresie jej twórczości przeważała poezja radosna i żartobliwa. W kolejnych latach (po roku 1923), gdy zawiodła się w miłości, zaczęły pojawiać się tematy związane z przemijaniem, starzeniem oraz śmiercią.
Jak napisano "Z poetki miłości przekształciła się w poetkę natury, zbuntowaną przeciw niej, ale i urzeczoną" - można odczytać to w Jej utworach.

Drugi tom to zbiór wierszy Adama Asnyka, który jest uważany za najciekawszego twórcę wśród poetów epoki postyczniowej. W jego utworach można odnaleźć głęboką refleksyjność, uczuciowość. W Jego dorobku są równie utwory wyrażające tęsknotę za „siłą ducha”, pragnienie odrodzenia a także te których motywem jest krajobraz górski, zwłaszcza tatrzański

 Nie będę analizować wierszy, gdyż każdy może odczytać i odczyta je inaczej - trzeba samemu po nie sięgnąć i poczuć ich piękno.

To tyle w dzisiejszym stosiku. Coś wpadło Wam w oko? Rozwiązujecie łamigłówki? Czytacie poezję?

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę tekst alternatywny