.

Wpisy z tagiem: książki

piątek, 23 marca 2018

 Czytając przeróżne baśnie można zauważyć podobieństwa jakie je łączą. Zmieniają się bohaterowie, zmienia się sceneria ale przekaz pozostaje ten sam - ukazanie walki dobra ze złem, pokazanie, że dobro, uczciwość, szczerość i prawda popłacają a niecne uczynki są karane. Ponadto nie wiem czy zwróciliście na to uwagę, ale w baśniach główny bohater zawsze triumfuje - nie ważne w jaki sposób tego dokonał, ale jest zwycięzcą.  Pojawia się też cenny morał, którego czasem niestety ciężko jest się doszukać.

 Wydawnictwo Media Rodzina po raz kolejny zabiera nas na fascynującą podróż po świecie baśni i legend. Tym razem do odległego kraju młodzieńców poszukujących przygód, dzielnych pasterzy, sprytnych zwierząt jak również barminów, laminów, joginów, wróżbitów a także wróżek, wróżbitów, Buddy czy miejscowych demonów... Wycieczkę do tajemniczej krainy Tybetu.

 "Sługa lamy" to zbiór 28 opowieści, który ukazał się w ramach serii Baśnie Świata. Opowieści przez lata przekazywanych sobie z ust do ust, z pokolenia na pokolenie - takich historii, które kształtowały kulturę tamtejszego rejonu. Można powiedzieć, że to taka "baza informacji" o tamtejszej przyrodzie (poznajemy charakterystyczne dla tamtejszego rejonu zwierzęta np. jaki a także rośliny), kulturze, zwyczajach, tradycjach (poliandria - jedna z form poligamii, kiedy jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie, przy czym żaden z jej mężów nie ma w tym samym czasie innej żony), sposobie ubierania się (mężczyźni mają w uszach długi kolczyk, noszą warkocz i paradują w czubie), spędzania wolnego czasu a także wierzeniach, czy nawet kuchni (podstawą kuchni tybetańskiej jest mąka jęczmienna, narodową potrawą jest campla, czyli prażona mąka jęczmienna zalana wodą albo słoną herbatą z dodatkiem jaczego masła).

 Bohaterami tych baśni są nie tylko wieśniacy i mieszkańcy poszczególnych miasteczek ale również Ci, którzy należą do królewskiego rodu. Spotykamy buddyjskich duchownych (lamowie), joginów, wróżbitów a także istoty związane z lokalną religią i wierzeniami. Są osoby prawe i uczciwe ale również dwulicowe i oszukujące. Rządzą: dobro, uczciwość, piękno wewnętrzne a losach bohaterów często decydują dziwne zbiegi okoliczności. Faktycznie wszystkim znane motywy zostają tutaj powielane, ale jednocześnie inne miejsce akcji i inna kultura sprawiają, że brzmią one inaczej.

 Ilustracje do książki wykonał Piotr Fąfrowicz. Jest ich tutaj na prawdę bardzo dużo - znajdują się na co drugiej a niekiedy nawet na sąsiadujących ze sobą stronach czy to w postaci całostronicowych obrazków, kolorowego tła, czy drobnych ornamentów. W większości wszystkie nasycone są żywymi kolorami, jednak trafiają się również te w barwach czerni i bieli. Oprócz tradycyjnych rysunków są tutaj również inspirowane etnicznymi wzorami ozdobniki w postaci mandali czy znaków pisma tybetańskiego, co podkreśla, że są to baśnie tybetańskie.

 Jeśli miałabym podsumować całość, to uważam ją za dobrą a nawet bardzo dobrą. Może nie urzekła mnie tak bardzo jak baśnie węgierskie, ale baśnie przeczytałam z przyjemnością i zainteresowaniem, bez uczucia znużenia i zmęczenia. To czego mi zabrakło to morał, którego nie doszukałam się we wszystkich baśniach, jednak może tylko ja go nie dostrzegłam. To taki jeden minus. Jakby nie było według mnie to dobra pozycja dla tych, którzy interesują się baśniami. Do niektórych baśni z tej książki będę wracać.

Recenzje pozostałych baśni:
       

  

środa, 21 marca 2018

 zdjęcie
 Literatura piękna zwana również literaturą klasyczną to tym dzieł do których zalicza się teksty w których dominuje estetyka języka. Można podzielić ją na tę dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Jak już pewnie zauważyliście ostatnio skupiam się właśnie na tych książkach - uważam, że warto je poznać i czytać, mimo iż czasem początki bywają trudne.
 Coraz więcej wydawnictw decyduje się aby wprowadzać na rynek nowe wydania klasycznych utworów. Cieszy mnie ten fakt, zwłaszcza kiedy wydawane one są w przyjemnej dla oka szacie graficznej, która sprawia, że mimo chodem wzrok sam spoczywa na danej książce. Wierzę, że to sprawi, iż ludzie zaczną częściej sięgać po klasykę z której każdy można znaleźć coś dla siebie.

 Pod koniec lutego nakładem wydawnictwa Wilga ukazały się dwa tytuły właśnie z Literatury Klasycznej: "Doktor Dolittle" oraz "Mały Książę". Książki zostały wydane w takiej samej oprawie graficznej co jakiś czas temu opisywana przeze mnie "Ania z Zielonego Wzgórza" z tą różnicą, że różnią się kolorem okładek. Powiedziałabym, że są one minimalistyczne ale jednocześnie piękne i ujmujące w swojej prostocie, bez przekombinowania i wymyślania - został zachowany umiar i zdrowy rozsądek. Znacie to uczucie, kiedy czegoś jest za wiele i panuje przepych? Tutaj tego nie ma ;)
 Ilustracje w książkach są czarno-białe - w moim odczuciu wzorowane na ilustracjach z książek naszych rodziców. Podoba mi się ten zabieg, gdyż dodaje to klimatu czytanym powieściom, można poczuć się jak kiedyś... moja Mama również była zadowolona :)
 Ilustracje Mikołaj Klamer
 Jeśli chodzi o samą treść powieści to "Doktora Dolittle" najprawdopodobniej większość (jeśli nie wszyscy) kojarzą z filmu z 1998 roku z Eddie Murphy w roli głównej. W dzieciństwie był to jeden z moich ulubionych filmów i zawsze oglądałam go z ogromną przyjemnością i wypiekami na twarzy - po dzień dzisiejszy lubię ten film i darzę go sentymentem.
 Jednak dzisiaj nie o filmie a o książce. Pamiętam dzień, kiedy mając 7, może 8 lat po raz pierwszy przeczytałam tę powieść.
Pamiętam moje lekkie rozczarowanie tym jak bardzo różniła się ona filmu. Nie oczekiwałam od niego aby był wiernym odzwierciedleniem filmu ale miałam nadzieję, że będzie "nasycona" rozmowami ze zwierzętami i fascynującymi przygodami.
 Nie zrozumcie mnie źle.. nie uznałam książki za nudną i nieciekawą, ale poczułam niedosyt... 
 Ilustracje Mikołaj Klamer
 Do powieści wróciłam po latach - bez uprzedzeń i z przyjemnością przypomniałam sobie przygody Doktora. To jak jego papuga, Polinezja nauczyła go języka zwierząt, dzięki czemu został weterynarzem. Jego ogromną miłość i empatię do tych stworzeń a także chęć niesienia pomocy oraz przygodę z małpami w Afryce.
 Książka została napisana w w 1920 roku i wydawać by się mogło, że to kolejna zmyślona historia, taka bajeczka dla dzieci, jednak zastanówmy się, czy aby na pewno... Zastanówmy się, czy opisane w niej wydarzenia nie mogłyby wydarzyć się na prawdę. Oczywiście nie dosłownie a w przenośni. Takim Doktorem Dolittle w głębi serca powinien być każdy z nas. Wystarczy tylko otworzyć oczy i serca na milusińskich którzy nas otaczają - nie tylko naszych domowych pupili ale również tych w schroniskach, na ulicach, sąsiada, porzuconych... Zwróćmy uwagę na ich zachowania, wygląd i spojrzenia.... zobaczmy, czy nie dzieje im się krzywda, czy są szczęśliwe, zadowolone, pełne życia. Nie bagatelizujmy niczego co nas zaniepokoi, wzbudzi pewne obawy i reagujmy od razu 
Ilustracje Marek Klamer
 A oprawa graficzna książki? Podoba mi się - jest żywa, kolorowa a ilustracje Marka Klamera wesołe i na swój sposób urocze :)

 Drugą książką jest "Mały Książę". Historia najprawdopodobniej znana - przez jednych lubiana a przez innych niekoniecznie. Dzisiaj nie będę skupiać się na jej treści bo tak na prawdę każdy może odebrać ja inaczej. Chciałam zwrócić Waszą uwagę na wydanie. Większość z pewnością przywykła i darzy wielkim sentymentem wydania z oryginalnymi ilustracjami samego autora, jednak Wydawnictwo Wilga postanowiło odbiec od tego schematu.

  Okładka książki została zaprojektowana przez Tomka Majewskiego. Jest twarda i niebieska z motywami róży, gwiazd, pierwszych maszyn latających (w tej chwili nie pamiętam nazwy) a także głowy tytułowego Małego Księcia. Na myśl od razu przyszły mi wszelkie adaptacje filmowe tego opowiadania. Odpowiada mi ta kolorystyka - nie wiem czemu ale kojarzy mi się z Małym Księciem.
Róża
 Ilustracje przygotowała Aleksanda Kucharska-Cybuch. Z pracami artystki spotkałam się w "Dziadku do Orzechów" wydawnictwa Media Rodzina. Przyznam, że nie spodobały mi się. Według mnie i mojej Mamy były brzydkie, byle jakie i "odstraszające" w wyniku czego szybko odłożyłyśmy książkę na półkę.
 W przypadku "Małego Księcia" zostałam miło zaskoczona. Rzeczywiście w ilustracjach widać charakterystyczny styl artystki i może nie wszystkie mnie zauroczyły, jednak z drugiej strony nie miałam ochoty jak najszybciej zamknąć książki.
Mały Książę
 Tak jak wspomniałam artystka zachowała swój styl i przedstawiła swoją wizję "Małego Księcia", jedynie w przypadku węża, który trawił boa wzorowała się na oryginalnym rysunku autora opowiadania. Bardzo spodobało mi się to, że zostały one pozbawione kolorów - w całości są wykonane ołówkiem. Według mnie dodaje to niesamowitego uroku opowieści.

 Ze wszystkich prac najbardziej spodobały mi się ilustracje przedstawiające różę, latające ptaki, widok z planety a rysunkiem liska jestem po prostu zachwycona - według mnie to najpiękniejsza ilustracja w całej książce. Spójrzcie... czyż nie jest cudowna?
Lis
 Były też takie prace, które mnie nie urzekły ale też nie uważam ich za paskudne. Powiedziałabym, że są w porządku. Jednak tak na prawdę wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Z pewnością jest to "coś" innego od tego co wszyscy znamy - od tych ilustracji do których przywykliśmy. Jedni mogą je polubić a inni niekoniecznie. Mi pomysł wydał się ciekawy i oryginalny ;)

 Na dzisiaj to tyle jeśli chodzi o klasykę, jednak moja przygoda z tym gatunkiem nadal trwa :)

piątek, 16 marca 2018

Zdjęcie
 Kiedyś młodzież aktywniej spędzała czas. Nie mam tutaj na myśli trenowanie palców na klawiaturze komputera, konsoli lub w trakcie wysyłania sms-ów a prawdziwy aktywny wypoczynek - na świeżym powietrzu z rówieśnikami. Pamiętam kiedy wolne od nauki chwile i wakacje spędzało się na grach i zabawach z rówieśnikami. Niejednokrotnie w taki sposób spędzało się godziny a jeśli nie cały to większość dnia. Pamiętam jak późnym wieczorem, kiedy już było ciemno młodzież niechętnie wracała do domów - rodzicom ciężko było "zagonić" swoje pociechy do mieszkań.
Zdjęcie
 Relacje rodzinne również wyglądały nieco inaczej. Rodzice częściej rozmawiali z dziećmi, słuchali ich a one jakby chętniej opowiadały o swoich problemach. Wolne chwile niejednokrotnie spędzało się wspólnie, czy to rozmowach, snuciu opowieści, grach planszowych. Pamiętacie jeszcze gry planszowe? Ekstrabiznes, chińczyk, warcaby, memory.....
 W moim domu gry planszowe pojawiły się późno ale kiedy Mama za odłożone przeze mnie pieniądze kupiła pierwsze gry Memory oraz Rodzinki (tę grę wybrała moja młodsza siostra), grałyśmy w nie praktycznie non stop i to z ogromną przyjemnością. Potem pojawiła się gra Superbiznes i zabawa była jeszcze lepsza ^_^.

 Niestety wraz z upływem czasu to wszystko zaczęło zanikać. Dzieciaki coraz rzadziej zaczęły wychodzić na podwórka i zamiast wolny czas spędzać aktywnie na zabawie z rówieśnikami, wybierały ekran telewizora, komputera lub telefonu. W niektórych rodzinach rozmowę oko w oko, zastąpiło wystukiwanie wiadomości na klawiaturze komórki a obecnie smartfonu. Kiedyś o urodzinach pamiętało się osobiście a dzisiaj o takich dniach przypomina nam facebook.
 Nie chcę wszystkich rodzin pakować do jednego worka, ale obecnie w wielu rodzinach chyba nadal rządzi elektronika. Nie słyszy się (a jeśli tak to rzadko) o wspólnym spędzaniu czasu na rozmowach, snuciu opowieści, bajaniu... każdy żyje w swoim świecie i się izoluje.
 Może warto wrócić do tego co "stare", do tradycji... oderwać wzrok od komputerów, laptopów, telefonów i smartfonów... Wygrzebać ze strychu starą książkę lub chińczyka, usiąść w rodzinnym gronie zagrać, poczytać lub po prostu porozmawiać. Czas również upłynie bardzo szybko, będzie przyjemnie i przy okazji zacieśnią się więzi rodzinne :)

 A jeśli już o grach mowa ostatnio miałam okazję zagrać w jedną, która niedawno pojawiła się na rynku. Czarodziejski Labirynt wyd. Zielona Sowa. Jest to grą kafelkową dla graczy w różnym wieku, bez górnej granicy wiekowej. Jedną z jej zalet jest fakt, że można w nią grać pojedynczo jak również z kolegą, koleżanką lub kimś z rodziny.
W tekturowym pudełku umieszczono 48 kafelków do przekładania i układania a także prostą instrukcję wyjaśniającą zasady gry.

 Mamy cztery wersje gry do wyboru - każda do rozegrania w towarzystwie lub samodzielnie. Reguły są bardzo proste. Gracz wciela się w czarownicę lub czarodzieja a aby wygrać, trzeba zdobyć skarb. W tym celu przekręca się lub przestawia kafelki tak, aby utworzyły drogę, która do niego prowadzi.

 Prawda, że proste? Według mnie takie gry to ciekawa i przyjemna forma spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych.

"Bądź taka, na jaką wyglądasz", czyli prośnej rzecz ujmując: "Nigdy nie wyobrażaj sobie, że jesteś inna, niż inni mogliby sobie pomyśleć, że to, jaka byłaś, lub też jaka mogłaś była być, nie jest niczym innym niż to, czym mogło się było innym wydawać, że jest czymś innym". 


  Z książek ostatnio wróciłam do historii, którą po raz pierwszy przeczytałam mając 7-8 lat - "Alicję w Krainie Czarów". Pamiętam, że wówczas sięgnęłam po nią tylko i wyłącznie ze względu na ładne wydanie, które było dostępne w bibliotece. Dokładnie nie pamiętam jakie były moje wrażenia po skończonej lekturze - to co utkwiło mi w pamięci to to, że uznałam ją za nieco pokręconą... dziwną ;) Cały opisany świat jak i narracja wydały mi się zakręcone a czasem niezrozumiałe.
  Disney'owskiej Alicji nie znałam i nadal nie znam - mimo iż wielokrotnie była emitowana w telewizji, nie miałam ochoty oglądać tej animacji. Alicja Burtona nie przypadła mi do gustu - obejrzałam raz, potem kontynuacje i wystarczy. W moich oczach Burton się nie popisał.

 Powieść  autorstwa angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll) po raz pierwszy została opublikowana 4 lipca 1865 roku. Dosłownie angielski tytuł Alice’s Adventures in Wonderland oznacza Przygody Alicji w Krainie Dziwów - to pierwsi polscy tłumacze przełożyli "Wonderland" jako Krainę Czarów, chociaż czary nigdy w książce nie występuje. Powieść zalicza się do kanonu klasyki literatury dziecięcej i została przetłumaczona już na ponad 125 języków. Wraz z upływem czasu fanów Alicji przybywało a powieść zyskiwała coraz większą popularność.

 Alicja zaczynała wierzyć, że rzeczy naprawę niemożliwych jest doprawdy bardzo niewiele. 

 "Przygody Alicji..." wydawnictwa Zielona Sowa została wydana w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego oraz ilustracjami Agaty Łukszy. Wewnątrz książki dominuje niebieski kolor, którym pisane są tytuły rozdziałów - ozdobniki tekstu utrzymane są w tym samym odcieniu.
 Ilustracje charakteryzuje nowoczesność - nie są krzykliwe, przeładowane szczegółami i przesycone kolorami. Artystka nie próbowała na siłę "upchnąć" jak najwięcej atrybutów opisywanej Krainy, nie powielała wcześniejszych schematów - zachowała umiar i przedstawiła nam swoją wizję.

 Szalony Kapelusznik nie jest podstarzałym i siwiejącym staruszkiem a młodzieńcem przyodzianym w gustowne ubranym młodzieńcem rodem z XIX w. Czerwona Królowa została przedstawiona jako młoda i szczupła kobieta a Alicja zyskała długie, brązowe włosy i krótką grzywkę (tak jak samo dziewczynka, która była inspiracją do powstania Alicji). Artystka poradziła sobie również z przedstawieniem postaci niby żółwia, który prawidłowo posiada łeb cielęcia a tółw żówia z zachowaniem przynależnego żółwiom koloru. Jedynie Kot z Cheshire otrzymał disneyowskie - fioletowe barwy.
To co wydawcom nie wyszło to kształt mysiego ogona, który według mnie jego nie przypomina.

 Wiedzieliście, że nie jest to tylko i wyłącznie zmyślona historia? Autor pod maską groteskowej bajki przedstawił karykaturę swoich czasów, krytykując małostkowość a wyróżniając dziecięcą mądrość, którą zawarł w postaci małej dziewczynki.
 Sporo tutaj odniesień do życia samego pisarza a postacie inspirowane są, tymi rzeczywistymi. Ponadto w tamtych latach, szaleństwo faktycznie było jedną z chorób zawodowych kapeluszników. Często miewali oni drgawki, byli notorycznie rozkojarzeni lub ponurzy a także mówili nie wyraźnie i bez sensu. Wiązało się to z technikami, które stosowali w warsztatach. Przy wytwarzaniu filcu stosowano azotan rtęci, którego opary prowadziły do uszkodzenia systemu nerwowego. Jednak aby się o tym dowiedzieć, trzeba zagłębić się nieco w genezę powstania utworu jak i życie samego pisarza, jednak nie każdy będzie miał na to ochotę.

  A jaki jest sekret "Alicji...?" Wydaje mi się, że tak wiele osób zachwyca się tą powieścią, gdyż jest to dla nich interesująca i intrygująca podróż w świat nieposkromionej wyobraźni. Być może wszystkie te osoby, tak jak Alicja chciałyby udać się w pogoń za Białym Królikiem i choć na chwilę przenieść do takiej Krainy Czarów? Krainy w której nic nie jest oczywiste i takie jakie się wydaje a zaskoczenie czeka na każdym kroku.

 Wszystko ma jakiś morał, pod warunkiem, że umiesz go znaleźć.

Warto spędzać czas z rodziną, czy to na wspólnych rozmowach, opowieściach, grach i zabawach lub czytaniu ulubionych lektur z dzieciństwa a także tych całkiem nowych. Oderwijmy na dzieci od ekranów telewizorów, komputerów, telefonów, smartfonów itp. My sami - dorośli nie tłumaczmy się brakiem czasu, zmęczeniem lub innymi wymówkami - zainteresujmy się naszymi pociechami, rodzeństwem, rodziną. Zacznijmy zacieśniać więzi. Rodzina to SKARB... SKARB, który mamy tylko jeden i nim się obejrzymy możemy go stracić.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 27


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę tekst alternatywny