.

Wpisy z tagiem: baśnie

piątek, 23 marca 2018

 Czytając przeróżne baśnie można zauważyć podobieństwa jakie je łączą. Zmieniają się bohaterowie, zmienia się sceneria ale przekaz pozostaje ten sam - ukazanie walki dobra ze złem, pokazanie, że dobro, uczciwość, szczerość i prawda popłacają a niecne uczynki są karane. Ponadto nie wiem czy zwróciliście na to uwagę, ale w baśniach główny bohater zawsze triumfuje - nie ważne w jaki sposób tego dokonał, ale jest zwycięzcą.  Pojawia się też cenny morał, którego czasem niestety ciężko jest się doszukać.

 Wydawnictwo Media Rodzina po raz kolejny zabiera nas na fascynującą podróż po świecie baśni i legend. Tym razem do odległego kraju młodzieńców poszukujących przygód, dzielnych pasterzy, sprytnych zwierząt jak również barminów, laminów, joginów, wróżbitów a także wróżek, wróżbitów, Buddy czy miejscowych demonów... Wycieczkę do tajemniczej krainy Tybetu.

 "Sługa lamy" to zbiór 28 opowieści, który ukazał się w ramach serii Baśnie Świata. Opowieści przez lata przekazywanych sobie z ust do ust, z pokolenia na pokolenie - takich historii, które kształtowały kulturę tamtejszego rejonu. Można powiedzieć, że to taka "baza informacji" o tamtejszej przyrodzie (poznajemy charakterystyczne dla tamtejszego rejonu zwierzęta np. jaki a także rośliny), kulturze, zwyczajach, tradycjach (poliandria - jedna z form poligamii, kiedy jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie, przy czym żaden z jej mężów nie ma w tym samym czasie innej żony), sposobie ubierania się (mężczyźni mają w uszach długi kolczyk, noszą warkocz i paradują w czubie), spędzania wolnego czasu a także wierzeniach, czy nawet kuchni (podstawą kuchni tybetańskiej jest mąka jęczmienna, narodową potrawą jest campla, czyli prażona mąka jęczmienna zalana wodą albo słoną herbatą z dodatkiem jaczego masła).

 Bohaterami tych baśni są nie tylko wieśniacy i mieszkańcy poszczególnych miasteczek ale również Ci, którzy należą do królewskiego rodu. Spotykamy buddyjskich duchownych (lamowie), joginów, wróżbitów a także istoty związane z lokalną religią i wierzeniami. Są osoby prawe i uczciwe ale również dwulicowe i oszukujące. Rządzą: dobro, uczciwość, piękno wewnętrzne a losach bohaterów często decydują dziwne zbiegi okoliczności. Faktycznie wszystkim znane motywy zostają tutaj powielane, ale jednocześnie inne miejsce akcji i inna kultura sprawiają, że brzmią one inaczej.

 Ilustracje do książki wykonał Piotr Fąfrowicz. Jest ich tutaj na prawdę bardzo dużo - znajdują się na co drugiej a niekiedy nawet na sąsiadujących ze sobą stronach czy to w postaci całostronicowych obrazków, kolorowego tła, czy drobnych ornamentów. W większości wszystkie nasycone są żywymi kolorami, jednak trafiają się również te w barwach czerni i bieli. Oprócz tradycyjnych rysunków są tutaj również inspirowane etnicznymi wzorami ozdobniki w postaci mandali czy znaków pisma tybetańskiego, co podkreśla, że są to baśnie tybetańskie.

 Jeśli miałabym podsumować całość, to uważam ją za dobrą a nawet bardzo dobrą. Może nie urzekła mnie tak bardzo jak baśnie węgierskie, ale baśnie przeczytałam z przyjemnością i zainteresowaniem, bez uczucia znużenia i zmęczenia. To czego mi zabrakło to morał, którego nie doszukałam się we wszystkich baśniach, jednak może tylko ja go nie dostrzegłam. To taki jeden minus. Jakby nie było według mnie to dobra pozycja dla tych, którzy interesują się baśniami. Do niektórych baśni z tej książki będę wracać.

Recenzje pozostałych baśni:
       

  

środa, 14 marca 2018

 
 Uwielbiam książki, uwielbiam czytać i uwielbiam baśnie. Według mnie to takie opowieści, które można czytać w każdym wieku. Nie ma znaczenia ile mamy lat - to historie mądre, pouczające i dla każdego - każdy może znaleźć w nich naukę dla siebie. W dzieciństwie moimi ulubionymi baśniami były Baśnie Braci Grimm (wyraźnie wysłużony zbiór zajmuje honorowe miejsce w mojej biblioteczce), jednak z ciekawością czytałam również baśnie innych narodów a także przeróżne legendy i podania.
 W mojej osiedlowej bibliotece było kilka książek z serii Baśnie Narodów Związku Radzieciego po które sięgałam z ogromną przyjemnością - czasem dla samych ilustracji, które mi się podobały. Baśnie chyba nigdy mi się nie znudzą :)

 Polski rynek wydawniczy oferuje szeroki asortyment przeróżnych zbiorów baśni z ładnymi ilustracjami, kolorowymi kartkami czy hasłami typu "Najnowsze wydanie". Niestety najczęściej to zgrabny chwyt marketingowy mający na celu zachęcić nas do zakupu. Zazwyczaj książki te mimo pokaźnych rozmiarów zawierają zaledwie garstkę takich opowieści a do tego tych wszystkim bardzo dobrze znanych. Gdyby tego było za mało historie te są uproszczone, skrócone, ich język uwspółcześniony a zakończenia niekiedy zmienione (czasem również treść od tego co pamiętamy z dzieciństwa). W rezultacie nie czujemy tego cudownego i baśniowego klimatu - zamiast tego pojawia się znużenie a nawet złość, że baśń została tak bardzo zmieniona.

 Na szczęście są jeszcze uczciwe wydawnictwa, które z pasją i miłością podchodzą do swojej misji. Nie oszukują i starają się dać to co najlepsze i najpiękniejsze. Szukając zbioru baśni polskich szukałam właśnie takiego wydawnictwa i takiego zbioru - pełnego, bez uproszczeń. I udało mi się...

 Baśnie i legendy polskie wydawnictwa Nasza księgarnia to zbiór ponad 50 baśni, legend i regionalnych podań, wywodzących się  z polskiej tradycji i oparte na staropolskich wierzeniach. Znajdziemy tutaj teksty bardzo dobrze wszystkim znane, jak i te mniej "popularne" lub całkiem obce. Zawędrujemy w przeróżne zakątki kraju - na Mazury, na Śląsk, do Wielkopolski, Warszawy i Krakowa... Poznamy smoki, diabły, bazyliszki, rusałki, dzielnych rycerzy a nawet samego Twardowskiego. Sporo tutaj magii, dziwów, zagadek ale również historii i legendarnych władców jak chociażby Król Popiel... A to wszystko tu - w Polsce, w tradycyjnej formie; bez uproszczeń i skrótów.

 Baśnie i legendy wybrała i opracowała Elżbieta Brzoza. Tak jak wspomniałam żadna z nich nie została nawet w najmniejszym stopniu zmieniona - wszystkie zachowały swoją pierwotną formę, charakter i przede wszystkim ponadczasową wartość. Napisane piękną choć nieco ciężką staropolszczyzną (sporo tutaj archaizmów), przenoszą nas do niezwykłej krainy i tworzą niesamowity klimat.
 Trudny język?
 Baśnie z reguły napisane są prostym językiem, jednak znajdują się również takie, gdzie jest on nieco "poważniejszy", jednak nie powinien on sprawić problemu dzieciom. A nawet jeśli troszeczkę, to właśnie w tym tkwi piękno tych baśni... nasz rodzimy język, choć nieaktualny ale nasz - polski... piękny i ważny. Treść jest równie ważna i niesie z sobą ponadczasowe przesłanie - taki morał i naukę.
 Znajdziemy tu teksty takich autorów jak: Janusz Korczak, Ewa Szelburg-Zarembina, Maria Krüger, Wanda Chotomska, Marian Orłoń, Gustaw Morcinek, Jan Kasprowicz, Janina Porazińska i wiele, wiele innych.

 Ilustracje wykonał Mirosław Tokarczyk - malarz, ilustrator, przewodniczący Rady Nadzorczej współwłaściciel. Mężczyzna Wydawnictwa studiował grafikę w pracowni ponadczasowego Jana Marcina Szancera na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
 Jego ilustracje są proste - w moim odczuciu przypominają ilustracje ze starych książek naszych babć i mam co świetnie łączy się z klimatem baśni. Niektóre nawet skojarzyły mi się z bajką Baltazar Gąbka :D Jednak tutaj mam pewne "ale"... otóż w legendzie Mała Syrenka była szczupłą blondynką a rysownik przedstawił ją jako pulchną blondynkę, tak jakby w ogóle nie czytał ilustrowanych przez siebie tekstów. Nie będę ukrywać, że ani trochę mi się to nie podoba - jeśli się coś rysuje, to powinno wiedzieć się do czego i co. To tak jakby w szkole nauczyciel kazał napisać wypracowanie i nie podał tematu lub gdyby opowiadać nie obejrzany przez siebie film/przeczytaną książkę. Nie ładnie....

 Jednak jakby nie było Baśnie i legendy polskie to zbiór na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę a także zagłębić się w jego treść. Nawet jeśli średnio przepadamy za baśniami i legendami lub nie lubimy ich w ogóle, chociaż kilka tych naszych rodzimych wypadałoby znać. Na nich kształtowała się nasza kultura i niektóre tradycje. Warto je przeczytać... Kto wie? Może właśnie dzięki tej książce chociaż trochę przekonacie się do baśni i legend? :)

Książka do kupienia stacjonarnie a także w księgarniach internetowych między innymi Albertus.pl

sobota, 03 marca 2018

Wielka choinka na środku pokoju obwieszona była mnóstwem złotych i srebrnych jabłek, ze wszystkich gałązek jak pączki i kwiaty wyrastały kandyzowane migdały i kolorowe cukierki, i wszelakie słodkości, jakie tylko można sobie wyobrazić. Jednak za najpiękniejszą rzecz w tym cudownym drzewku uznać należy, że na jego ciemnych gałązkach jak gwiazdki jaśniały setki małych świeczek i że samo drzewko rozbłyskując i migocząc, uprzejmie zapraszało dzieci, by zrywały z niego kwiaty i owoce. 

 Mam słabość do ładnych wydanych książek i przepięknych, nieco starodawnych ilustracji. Niektóre z nich przypominają obrazy - prawdziwe arcydzieła sztuki... są tak cudowne, że na prawdę można się nimi zachwycić. Dzisiaj chciałabym pokazać i opowiedzieć Wam o powieści... klasyce literatury, która została wydana z dbałością o każdy szczegół.
  Kiedy przeglądając strony w internecie, trafiłam na nie zupełnie przez przypadek, moim małym książkowym marzeniem stało się aby książka trafiła w moje ręce. Jak widać marzenia się spełniają i dzisiaj mogę opowiedzieć Wam o tej powieści.

 "Historię dziadka do orzechów i Króla Myszy" (bo o tej książce mowa) pamiętam jak przez mgłę z animacji oglądanej w dzieciństwie z 1967roku a następnie Barbie w Dziadku do orzechów. Nie za bardzo pamiętałam fabułę natomiast zapamiętałam, że animacje nie przypadły mi do gustu. To jednak nie zniechęciło mnie do sięgnięcia po tę książkę - wszakże to klasyka a klasykę warto czytać.
  Dziadek do orzechów lub Dziadek do orzechów i Król Myszy to opowiadanie dla dzieci autorstwa E.T.A. Hoffmanna, wydane po raz pierwszy w Berlinie w 1816 roku.

 Historia rozpoczyna się w wigilijny wieczór, kiedy siedmioletnia Klara i jej braciszek Fred wśród prezentów pod choinką znajdują dziadka do orzechów. Figurka, mimo iż nie należała do najpiękniejszych (prosto rzecz ujmując: była brzydka), spodobała się Klarze. Wkrótce na skutek zbyt intensywnego rozłupywania orzechów Dziadek do Orzechów ulega wypadkowi – jego szczęka obluzowuje się. Wzruszona Klara postanawia się nim zaopiekować - zabiera go ze sobą do bawialni a następnie umieszcza w oszklonej szafie z innymi zabawkami.
 Nocą mają miejsce niezwykłe rzeczy... Pojawia się magia a tym samym rozpoczyna wielka przygoda

Jest magicznie, bajkowo, czasem "dziwacznie" i nieco na opak ale jednocześnie klimatycznie, chociaż jak dla mnie miejscami nieco monotonnie i nudno. Z drugiej strony jest w niej coś co sprawiło, że kiedy zaczęłam ją czytać, mimo iż dawno już po Świętach, chciałam ją dokończyć, dowiedzieć się jak zakończy się ta literacka przygoda.
 Akcja toczy się dwutorowo – z jednej strony mamy rzeczywistość w domu radcy medycznego i pokazane sceny z życia rodzinnego. Z drugiej to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami w pokoju siedmiolatki.
 Na dobrą sprawę nigdy tak na prawdę nie wiadomo, co jest jawą, baśnią a co snem.... Prawda miesza się z fikcją, sen z jawą i fantazją a granice miedzy światem zabawek i światem rzeczywistym łączą się ze sobą.

  Powieść utrzymana w baśniowej konwencji przenosi czytelnika w zupełnie inny świat - świat niezwykły w którym zabawki ożywają, zwierzęta mówią ludzkim głosem i mają miejsce zaskakujące a także niezwykłe historie. Tutaj nic nie jest takim jakim się wydaje - białe nie jest białe a czarne, czarne a przygoda czeka na każdym kroku.
Jednocześnie nie jest do końca naiwna i przesłodzona - można odnaleźć w niej elementy niepokoju, grozy, wywołujące ciarki przebiegające po plecach. Choć to baśń (a my przywykliśmy do ich szczęśliwego zakończenia) tak na prawdę do końca nie wiadomo, czy koniec tej historii będzie szczęśliwy i jak zakończą się losy, złego Króla Myszy, Klary oraz Dziadka do Orzechów.

 Wspominałam o pięknym wydaniu tej powieści?
Utrzymane jest ono w cudownej świątecznej atmosferze. Twarda i zielona okładka z obwolutą o fakturze płótna, zabarwione na żółty odcień, kartki i drzeworyty Bertalla (Charlesa Alberta d'Arnoux) pochodzące z pierwszych wydań tej powieści. Całość sprawia wrażenie jakby książka przeleżała lata na zakurzonej półce w starej bibliotece lub na strychu.... jakby została odkryta a zagłębiając się w jej treść czytelnik ma możliwość strona po stronie odkryć baśniową i niezwykłą historię. 

Ilustracje WIKIPEDIA / Książka do kupienia stacjonarnie a także w księgarniach internetowych między innymi Albertus.pl

 
1 , 2 , 3 , 4


AWARIA!
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘĆ Z BLOGA NIESTETY NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ! PRZEPRASZAM :(

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z blogiem lub masz jakieś pytania pisz: szyszula@poczta.onet.pl

nazwa alternatywna
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Top Blogi

Znajdź książkę tekst alternatywny